آمادگی نخستین گروه نخبگان برای ورود به دولت؛

به آدم‌های حیاتی در نظام اداری تبدیل شوید

آیین اختتامیه دوره اول آموزش و ارزیابی نخبگان آماده ورود به دولت (طرح شهید مصطفی موسوی) با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری برگزار شد.

 

آمادگی نخستین گروه نخبگان برای ورود به دولت/ دهقانی: به آدم‌های حیاتی در نظام اداری تبدیل شوید

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری،  آیین اختتامیه دوره اول آموزش و ارزیابی نخبگان آماده ورود به دولت (طرح شهید مصطفی موسوی) با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری برگزار شد. این دوره آموزشی با هدف «آماده‌سازی و ارزیابی نخبگان برای ورود به بدنه دولت» «آشنایی نخبگان با ساختار کلان دولت، نظام اداری، قوانین و مقررات مرتبط»، «شناخت چالش‌های نظام اداری و نزدیک‌کردن نگاه نخبگان به واقعیت‌های موجود»، «آشنایی با دستگاه‌های اجرایی» و «نحوه مدیریت کشور» برگزار شد. میزبان اختتامیه، روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان و میثم لطیفی رییس سازمان اداری و استخدامی کشور بودند.

 

به آدم‌های حیاتی در نظام اداری تبدیل شوید

دهقانی در این مراسم با اشاره به اینکه آدم های یک سازمان اداری به چند دسته آدم های «حیاتی»، «ذی‌قیمت»، «مفید»، «معمولی» و «مضر» تقسیم می‌شوند، گفت: آدم‌های حیاتی در بالاترین سطح نظام اداری قرار دارند و نخبگانی که به این سیستم ها ورود می‌کنند باید به آدم‌های حیاتی آن تبدیل شوند.

وی افزود: به لطف خدا و همت سازمان امور استخدامی و بنیاد ملی نخبگان، جریان ورود و جذب نخبگان در دستگاه‌های دولتی آغاز شد و این اتفاق را باید به فال نیک گرفت.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: شما باید خود را استعداد برتری بدانید که به دنبال کشف استعدادهای دیگر و ظرفیت‌های جدید خود و اثرگذاری در سازمان مربوطه هستید. به نظر بنده بهترین تعریف نخبگی را مقام معظم رهبری داشتند که «نخبگان را استعدادهای برتری می‌دانند که با تلاش و همت خود و به مدد الهی به دنبال اثرگذاری هستند».

وی، تواضع، مردم‌داری، و اخلاق را نخستین شرط نخبگی دانست و گفت: حداقل یک تا دو سال ابتدایی کار خود در ادارات دولتی را صرف یادگیری و کسب تجربه کنید و تعاملات خود را با افراد باتجربه و اثرگذار ادارات را افزایش دهید و بعد به دنبال پیدا کردن جایگاه و شکوفا کردن استعدادهای خود باشید. در غیر این صورت سرخورده خواهید شد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری با تشبیه نخستین گروه نخبگان ورودی به دولت، به طلایه داران این عرصه، گفت: اگر شما درست عمل و مسیر را خوب طی کنید، جریان ورود نخبگان به  ادارات و دستگاه‌های دولتی را تسهیل خواهید کرد و اگر خوب عمل نکنید این جریان ابتر خواهد ماند. پس مسوولیت شما زیاد و حساس است.

وی ادامه داد: برای ورود به نظام اداری به شما چند توصیه دارم اول اینکه حتما با نگاه یادگیری و آموزش به سیستم وارد شوید سپس از ورود به جریان ضربه زننده روزمرگی دوری کنید و در نهایت اینکه به وضعیت موجود راضی نباشید و تحول و تغییر در بالاترین سطح دستگاه را دنبال کنید. همین اقدامات شما را به آدم‌های حیاتی سازمان تبدیل خواهد کرد.

وی افزود: بزرگ‌ترین آفت نخبگی عافیت‌طلبی است. شما باید برای تبدیل شدن به آدم حیاتی دستگاه و اداره‌ای که در آن فعالیت می‌کنید تلاش کنید و مفید باشید.

رییس بنیاد ملی نخبگان، بهترین مسیر شکوفایی و توسعه کشور را استفاده از نخبگان و استعدادهای برتر در سطح مدیریتی و حاکمیتی کشور دانست و افزود: امسال ورود یک هزار نخبه به دستگاه های دولتی کلید خورد که مشتری اصلی آن را وزارت نیرو تشکیل می دهد و امیدواریم سال آینده این عدد به ۵ هزار نفر برسد.

 

امسال 1000 نخبه جذب دستگاه‌های دولتی می‌شوند

میثم لطیفی رییس سازمان امور اداری و استخدامی نیز در این آیین با اشاره به بروز و ظهور تحولات اساسی در نظام اداری دنیا، گفت: ما هم باید در درون این جریان حرکت کنیم و از ظرفیت های موجود در نظام و انقلاب برای پیشبرد این هدف بهره بگیریم. ورود نخبگان به سیستم های اداری نقطه آغاز این تحولات و تغییرات مهم است.

وی افزود: شما نخبگان باید به عنوان پرچمداران تحول در نظام اداری کشور و جهان، نقش‌آفرینی کنید و به دنبال ایجاد تغییر و تحول در این نظام باشید. چون نخبگی هم یک مزیت است و هم یک مسئولیت بزرگ.

لطیفی به نخبگان توصیه کرد که وارد روزمرگی‌های اداری نشوید و با تیم‌سازی و شبکه‌سازی تحول‌ساز باشید. شما بهترین گزینه برای چابک سازی نظام اداری هستید. امسال یک هزار نخبه به استخدام دولت در می‌آیند و سال آینده تصمیم داریم با همکاری‌ها و هم‌افزایی ها ۵ هزار نفر را به سیستم جذب کنیم.

رییس سازمان امور اداری و استخدامی همچنین بیان کرد: باید جریان ورود نخبگان به دستگاه های دولتی را از نظر اثرگذاری و اثرپذیری رصد و پایش کنیم تا بتوایم بهترین مسیر را برای این جریان تعریف کنیم.

 

طرح شهید مصطفی موسوی

این طرح و دوره آموزشی در راستای تاکید مقام‌ معظم رهبری و برای اجرای وعده‌های دولت مردمی سیزدهم، برای جذب و استفاده از نخبگان در دولت اجرا شده است.

بر همین اساس و در پی اجرایی شدن این دوره، گروه نخست نخبگان بر اساس شیوه‌نامه های موجود در زمینه شناسایی استعدادهای برتر به منظور جذب در دستگاه‌های اجرایی کشور، با مشارکت بنیاد ملی نخبگان، نخستین دوره آموزش و ارزیابی را گذراندند.

برای این کار فراخوانی از سوی بنیاد ملی نخبگان منتشر شد و افراد برای شرکت در این فراخوان، اطلاعات خود را در سامانه وارد کردند و با معرفی نفرات منتخب به کانون ارزیابی وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران و انجام مصاحبه و ارزیابی، نفرات برگزیده انتخاب و برای شرکت در دوره آموزش و ارزیابی به سازمان اداری و استخدامی کشور معرفی شدند که این سازمان بنا بر مذاکره با دستگاه‌های اجرایی، در مرحله نهایی نخبگان برگزیده در این دوره را به دستگاه اجرایی مربوطه برای شروع به کار معرفی می‌کند.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۵:۰۶

شناسه خبر: 102785

مطالب مرتبط :
تاریک‌ترین و سردترین سکونتگاه در فضا

تلسکوپ فضایی جیمز وب؛

تاریک‌ترین و سردترین سکونتگاه در فضا

دانشمندان پروژه جیمز وب می‌گویند: ما قطعا نمی‌توانستیم این یخ‌ها را بدون جیمز وب مشاهده کنیم. این یخ‌ها به صورت فرورفتگی در برابر زنجیره‌ای از نور ستارگان در پس‌زمینه ظاهر می‌شوند.

بررسی طرح ایجاد مرکز نوآوری به نژاد دامی و تجهیز مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان سمنان

در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد:

بررسی طرح ایجاد مرکز نوآوری به نژاد دامی و تجهیز مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان سمنان

در نشست مشترک نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه، رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان و فرماندار شهرستان مهدیشهر با دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برگزار شد.

​آغاز ثبت نام واکسن کرونای دانشجویان و طلاب

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خبر داد

​آغاز ثبت نام واکسن کرونای دانشجویان و طلاب استان

دهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: ثبت‌نام واکسیناسیون کرونا برای دانشجویان زیرمجموعه وزارت بهداشت، وزارت علوم، دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه ها و طلاب حوزه‌های‌ علمیه سراسر کشور آغاز شده است.

محمد میلادی

شعارزدگی آفت مهم ساختاری در نظام اداری

مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز شعارزدگی را آفت مهم ساختاری در نظام اداری ذکر کرد و گفت: نظام بانکداری کنونی با آرمان‌ها و افق‌های اسلامی فاصله زیادی دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب