آماده سازی جوخه تسهیلات لیزری ارتش آمریکا در ماه آینده

سامانه گاردین قرار است در ماه آینده به ارتش تحویل و در سامانه‌های تسلیحاتی مستقر شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، اولین جوخه تسلیحات لیزری ارتش ایالات متحده درماه آینده به میدان خواهد رفت.سامانه تسلیحاتی موسوم به گاردین(Guardian) از یک سامانه لیزری ۵۰ کیلوواتی تشکیل شده است که توانایی انهدام پهپادها، موشک‌ها و خمپاره‌ها را با تعبیه روی سکوهای متحرک موسوم به استرایکر(Stryker)را دارد.

طی سال‌های اخیر با استفاده از پهپادهای ارزان قیمت میدانهای نبرد شاهد تغییر چهره بوده است. مقابله با این گزینه‌های حمله که می‌توانند در تعداد صدها و حتی چند هزارتایی حمله‌ور شوند، می‌تواند باعث مصرف خیلی زیاد بودجه دفاعی برای هر کشوری را در پی داشته باشد.

در مقابل، یک سلاح لیزری توانایی نه تنها شلیک سریع به سمت اهداف را ارائه می‌دهد، بلکه دارای مهمات بی حد و حصر است. بنابراین توسعه سامانه‌های تسلیحاتی لیزری مد نظر ارتش ایالات متحده قرار گرفته است.

سامانه لیزری گاردین

شرکت کورد که در سال ۲۰۱۹ برنده جایزه توسعه این سامانه شد، مسئولیت یکپارچه‌سازی این سلاح را بر روی خودروی جنگی استرایکر بر عهده دارد و سامانه گاردین با همکاری دو شرکت Kord Technologies و Raytheon Intelligence and Space ساخته شده است. که متشکل از یک ماژول لیزر پرانرژی ۵۰ کیلوواتی، یک سیستم رادار تخصصی، یک حسگر هدف‌گیری و یک سامانه کنترل پرتو است و توسط شرکت ریتون طراحی شده و توسعه یافته است.

با این حال، این سامانه می‌تواند به جای اینکه فقط هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادها را به عنوان هدف خود داشته باشد، و باعث هدف گیری و از بین بردن انواع مختلفی از تهدیدهای هوایی از جمله بالگردها، موشک‌ها، توپ‌ها و خمپاره‌ها شود.

طبق گزارش ماه مه امسال، این سامانه تسلیحات لیزری چگونه در تمرینات شلیک مستقیم به مدت چهار هفته آزمایش شد و در شکست دادن چندین خمپاره ۶۰ میلی‌متری در کنار پهپادهای با اندازه‌های مختلف موفق بود.

جوخه در حال آماده شدن است

سامانه‌های تسلیحاتی که مبتنی بر لیزر هستند می‌توانند به خوبی در هوا و دریا مستقر شوند. با این حال، برای شروع، دفتر قابلیت‌های سریع و فناوری‌های حیاتی ارتش ایالات متحده (RCCTO) می‌خواهد این سامانه را بر روی زمین مستقر کند.

این سلاح توسط باتری‌های با ظرفیت بالا تامین انرژی می‌شود که می‌توانند تا زمانی که موتورهای استرایکر کار می‌کنند، به شارژ ادامه دهند. در این سامانه تجربه دفاعی شرکت ریتون به کار گرفته شده است و محیطی آموزشی را برای دانشجویان دانشکده افسری ایجاد کرده تا به کار با این سامانه‌ها عادت کنند و برای میدان جنگ آمادگی داشته باشند.

به نظر می‌رسد بازخورد دانشجویان و سربازانی که نمونه اولیه این سامانه را آزمایش کردند نیز در نظر گرفته شده و در اولین مجموعه از سامانه‌های جنگی که قرار بود در سپتامبر امسال تحویل شوند، گنجانده شده‌اند. اکنون که RCCTO از پیشرفت‌های انجام شده رضایت دارد و تحویل اولین نمونه اولیه از این جوخه را تایید کرده است.

این سامانه قرار است در ماه آینده به ارتش تحویل و در سامانه‌های تسلیحاتی مستقر شود.

زمان انتشار: چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۹:۵۳

شناسه خبر: 102820

مطالب مرتبط :
فیبر لیزری

موفقیت بانوی نخبه در ساخت دستگاه لیزر فیبری

استاد دانشگاه شهید بهشتی یک دستگاه لیزر فیبری تولید کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب