خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند:

خریدهای اینترنتی بهانه‌ای برای کلاهبرداران

فرآیند خرید آنلاین محصولات یا همان خرید اینترنتی بخشی از تجارت الکترونیکی است که روز به روز در حال توسعه است. در حقیقت به دلیل رشد سریع فناوری، سازمان های تجاری از روش سنتی فروش کالا به روش الکترونیکی فروش کالا روی آورده اند. سازمان های تجاری از اینترنت به عنوان وسیله اصلی برای انجام معاملات تجاری استفاده می کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری،فروشگاه های آنلاین محدودیت مکانی ندارند و محصولات متنوعی را می توان در وب سایت ها نمایش داد. این به خریداران وسواسی و تحلیلی کمک می کند تا محصول را پس از جستجو و بررسی، خریداری کنند. شاید تا همین چند سال قبل، اینکه بخواهیم از همان خانه یا از پشت میزکارمان، کالایی را سفارش دهیم و آن را خریداری کنیم، بیشتر شبیه رویایی شیرین بود. اما امروز شاهد افتتاح فروشگاه هایی هستیم که روز به روز یشتر و بیشتر رشد می کنند و کم کم به رغیبی جدی برای مغازه ها و فروشگاه های سنتی بدلل می شوند. از فروشگاه های فروش انواع لباس تا فروشگاه های خوراکی تا فروشگاه های لوازم یدکی خودرو و حتی دارو. در خرید آنلاین، خریدار به صورت آنلاین به جستجوی محصولات در وب سایت فروشنده می پردازد و محصول مورد نظر را برای خرید انتخاب می کند. همچنین امکان پرداخت نقدی هنگام تحویل وجود دارد و یا خریدار می تواند از طریق اینترنت پرداخت را به صورت آنلاین انجام دهد. محبوب ترین وب سایت های خرید آنلاین آمازون، فلیپ کارت، ماینترا، هامیا و غیره هستند. سفارش دادن محصولات به راحتی با چند ضربه و بدون جابجایی در هر جایی امکان پذیر است. فروشگاه هایی که از اعجازهای غیرقابل انکار اینترنت و دنیای مجازی محسوب می شوند. همه اینها باعث شده تا  این روزها مردم خرید آنلاین کالاها را به روش مرسوم رفتن به فروشگاه ترجیح می‌دهند. دلایلی که بسیاری از مردم خرید آنلاین را دوست دارند چیست و چرا اینقدر محبوب است؟ در ادامه ده دلیل اصلی برای خرید آنلاین آورده شده است.

کلاهبرداری به شیوه سایبری

" در فضای مجازی، تبلیغ فروش سگ توسط یک نفر را دیدم، با طرف حرف زدم و قرار شد ۲۰ درصد از پول سگ را برایش کارت به کارت کنم. وی مدعی بود که به خاطر کرونا و با دستور وزارت بهداشت، فقط فروش مجازی دارند. من هم که از سگ هایی که عکسشان را گذاشته بودند خوشم آمده بود، پول را واریز کردم. ولی واریز کردن پول همان و بلاک شدن شماره‌ام توسط آن فرد همان!... طرف دیگر یک دفعه غیبش زد!"

اینها روایت یکی از هزاران مراجعه کننده به دادگاه جرایم رایانه ای بود. شهروندانی که به طرق مختلف از طریق فضای مجازی مورد سوء استفاده قرار گرفته اند و آمده اند اینجا تا شکایتشان را مطرح کنند تا بلکه شاید بتوانند پولی که از دست داده اند را دوباره بستانند. اما جالب تر از این روایت پاسخی است که کارشناس این دادگاه به وی می دهد. کارشناس مربوطه خطاب به مرد شاکی گفت: این به ما ارتباطی ندارد. چون جرمی اتفاق نیافتاده است!

مرد شاکی که به شدت از شنیدن این پاسخ متعجب شده است جواب داد: یعنی چی؟ طرف جنسی را در فضای مجازی به فروش گذاشته و بخشی از پولش را هم گرفته اما کالا را ارسال نکرده است. خب این مصداق کلاهبرداری نیست؟

- نه ... چون شما آگاهانه خرید کرده اید و پول آن را پرداخت نموده اید. فقط می توانید درخواست استرداد مال‌تان را بکنید.

مرد شاکی که معلوم است حالا به شدت عصبانی شده است با لحنی تند و صدایی بلند جواب می دهد: پس چرا هی دولت دارد تبلیغ خرید مجازی را می کند؟ با این شیوه ای که شما می گویید؛ اصلا نمی شود خرید اینترنتی کرد. چون هیچ کدام از آنها قابل استناد و اطمینان نیستند!

- دقیقا... ما که خرید های اینترنتی را توصیه نمی کنیم... آنهایی که توصیه می کنند خودشان هم باید امنیت خرید ها را تضمین کنند. بهتر است خرید هایتان را از همان فروشگاه های عرضه کننده کالا و به شیوه حضوری انجام دهید! در این چند ماهه اخیر به شدت آمار شاکیان خرید و فروش های اینترنتی افزایش پیدا کرده است، پس چرا باید ریسک کرد و باز هم اصرار داشت که از طریق فضای مجازی خرید کرد؟!

 

شیوه های خالی کردن کارت

" الان دو روز است که از حسابم پول کسر می شود. تازه امروز متوجه شدم. از ساعت ۱۲ شب دو روز قبل، هر چند ساعت یکبار ۱۰۰ هزار تومان از حسابم کسر شده است. تا وقتیکه متوجه شدم و کارتم را مسدود کردم بیشتز از ۲ میلیون تومان از حسابم کسر شده بود"

مرد جوان بعد از این سخنان، به برگه شکایتی که در دستانش دارد اشاره کرده و گفت: رفتم پلیس فتا گفتند اول باید بروی دادگاه و تشکیل پرونده بدهی تا بتوانیم حساب طرف را بلوکه کنیم و پولت را برگردانیم.

مرد میانسال دیگری که کنار وی نشسته و گویا مدتهاست که در راهروهای این دادسرا بالا و پایین می رود با طعنه خطاب به مرد جوان گفت: البته به شرط اینکه طرف داخل ایران باشد یا حساب مال خودش باشد وگرنه باید بی خیال پولت شوی!

 

کلاهبرداری به شیوه بانکی!

داریوش یک بار وقتیکه وارد اینترنت بانک سامان می شود به یکباره گوشی موبایلش زنگ می زند....

"دفعه اول؛ نتوانستم وارد اینترنت بانک شوم. برای بار دوم که رمزم را زدم، چند ثانیه بعد تلفنم زنگ زد. شخصی که آنطرف سیم بود بهم گفت: همین الان از حسابتان ۲۰ میلیون تومان برداشت شد!... مانده بودم چه بگویم.. آخر اول آدرس سایت هم کلمه https درج شده بود که نشان می داد سایت، سایت اصلی است... اما نمی دانم چطور از حسابم پول برداشت کردند؟"

مسعود یکی دیگر از قربانیان برداشت های غیرقانونی از حساب های شخصی شهروندان است که بعد از یکبار ورود به صفحه اینترنت بانکی‌اش؛ ناگهان ۹۵ میلیون از حسابش کسر شده است. همین طور خانمی که به همان شیوه ۵۰ میلیون تومان از حسابش کسر شده است.

مسعود در مورد سرنوشت پیگیری هایش برای پس گرفتن پولش گفت: الان مدتهاست که بین فتا و دادسرا در رفت و آمد هستم. بالاخره موفق شدم حساب فردی که از حسابم برداشت کرده بود را ببندم تا بعد از گرفتن مجوز قضایی بتوانم با کمک پلیس فتا به پولم برسم. البته آنگونه که پلیس فتا می گفت، گویا پول هایی که این فرد از حسابهای شهروندان برداشت کرده بود، به حساب یک گروه شرط بندی در خارج واریز شده بود، منتهی خوشبختانه این فرد یک حساب هم در داخل ایران داشت که آن را بلوکه کردیم.

یکی دیگر از قربانیان این برداشت های غیرقانونی نیز به نکته ای اشاره می کند که شاید در نوع خودش کمتر به آن پرداخته شده باشد. اینکه بهتر است از اینترنت بانک هایی استفاده کنیم که عمر رمز پویای آنها حداکثر یک دقیقه است. تازه به گفته وی بهتر است در زمان ورود به اینترنت بانک بعد از گذشت ۳۰ ثانیه اول، رمز خود را وارد کنیم تا کلاهبرداران اینترنتی فرصتی برای ورود به سایت و برداشت غیرمجاز نداشته باشند.

ولی اینها همگی یک وجه مشترک دارند، اینکه همگی تصور می کردند وارد سایت اصلی شده اند و از آن مهمتر، هیچ کدام از بانک ها حتی به خود‌، زحمت پاسخگویی به قربانیان این برداشت های غیرمجاز را نداده بودند و هنوز هم بعد از مدتها دویدن، نتوانسته بودند به پول به تاراج برده خود برسند!

تضمین بی تضمین!

جهانگیر شاهواری وکیل دادگستری در حوزه اقتصادی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، ابتدا بر این نکته تاکید می کند که باید دید آیا اقداماتی که انجام می شود از لحاظ قانونی "جرم" محسوب می شود یا خیر؟ وی با ذکر اینکه در تعریف جرم باید سه فاکتور و عنصر "مادی، قانونی و معنوی " بررسی شود. عنصر مادی و معنوی در حقیقت به نوعی عنصر قانونی نیز محسوب می شوند؛ چون قانون آنها را تعریف کرده است. از طرفی در خود عنصر مادی یک فاکتوری به نام عنصر اختصاصی جرم وجود دارد که باید بررسی شود.

شاهواری با بیان مثالی در این زمینه گفت: مثلا فرض کنید که شما ماشین‌تان را به دوستی امانت می دهید ولی وی آن را می برد و دیگر برنمی گردد. شما برای شکایت به دادگاه مراجعه می کنید ولی دادگاه اعلام می کند که این اقدام، یک سرقت تلقی نمی شود  چون در سرقت عنصر اقتصادی ربودن است، در حالیکه دوست شما، ماشین‌تان را ندزدیده است! برای همین شما نمی توانید به جرم کلاهبرداری از وی شکایت کنید بلکه باید به جرم خیانت در امانت شکایتتان را مطرح نمایید.

این وکیل دادگستری با تطبیق تعریف جرم با مصداق فروش های تقلبی و دروغین اینترنتی گفت: در مورد فروش های اینترنتی، ما با سه نوع تقلب مواجهیم. در شیوه اول ممکن است شبکه، فروشی از قبل وجود داشته و دارد و کارش خرید و فروش یکسری از کالاست. منتهی در یک مورد یا چند مورد کالای مورد فروشش را به خریدار تحویل نداده است. در اینجا باید یک یا چند نفر از این سایت شکایت الزام به تحویل کالا را مطرح کنند تا رسیدگی شود. در حالت دوم ممکن است شما از یک صفحه دروغین و قلابی خرید کرده باشید و اصلا چنین درگاه پرداختی وجود خارجی ندارد و شما فریب خورده اید برحسب مورد می تواند کلاهبرداری اینترنتی یا سرقت اطلاعات و... تلقی شود.

وی در خصوص سومین حالت تقلب و کلاهبرداری در خرید های اینترنتی نیز گفت: در سومین شیوه که البته چندان هم به جرایم رایانه ای مربوط نمی باشد، شما به خاطر یک آگهی و تبلیغی که در کانال ها و گروه های مجازی گذاشته شده، از یک فردی یک کالایی را خریده اید. مثلا شما از یک نفر که گوشی دست دوم خود را آگهی کرده گوشی خریده اید ولی بعد از واریز همه یا بخشی از پول، کالایتان را تحویل نگرفته اید. اینجا موضوع، کلاهبرداری است. این مصداقی از جرایم رایانه ای تلقی نمی شود بلکه شیوه ای کلاهبرداری است. چون شخصی می آید و در سایتی می خواهد یک کالایی که ندارد را در سایتی مثل دیوار آگهی می کند و بعد می خواهد این کالای تصوری را به چند نفر نیز بفروشد! در ادامه این مسیر هم شما حتی ممکن است چند بار با وی صحبت کرده باشید و حتی وی را برای خرید این کالا ملاقات کرده باشید. ولی "بستر" وقوع این جرم فضای مجازی نبوده و نیست. بلکه فروشنده متقلب فقط از سایت هایی مثل دیوار و یا شیپور یا کانال های مجازی برای آگهی کردن کالای خود استفاده کرده ولی فروش و عملیات کلاهبردای در بستر اینترنتی نبوده است.

پس با این حساب و برخلاف توصیه های دولت و مسئولان برای اینکه مردم به سمت خریدهای اینترنتی بروند، به نظر می رسد این شیوه های خرید، اصلا از امنیت لازم برخوردار نیستند و در هر خرید، شما ممکن است مورد کلاهبرداری قرار گیرید! شاهواری با تایید این مطلب گفت: متاسفانه این یک حقیقت غیرقابل انکار است. یعنی برخلاف تبلیغ هایی که برای توسعه خرید و فروش اینترنتی برای کالاها مطرح می شود، مسئولان نتوانسته اند امنیت این شیوه خرید و فروش را تضمین کنند. بنابراین بستر خریدهای اینترنتی در ایران به شدت نا امن است.

وی با تشریح نقش دولت و متولیان امر برای ساماندهی و امن کردن بسترهای خرید اینترنتی نیز گفت: اول از همه دولت یا دستگاه قضا باید یک ناظر قوی برای کنترل تمامی سایت ها و آگهی و ... تعیین کند که با جدیت و مهارت بالا همه آنها را چک کند. در فضای مجازی، پلیس فضای مجازی ما فقط پلیس "کشف جرم" است! یعنی ما پلیسی را نداریم که فضای مجازی را رصد کند و فعالیت مجرمان را حین ارتکاب جرم رصد کند و مچ آنها را بگیرد. در واقع پلیس فضای مجازی کنونی ما منتظر می ماند تا جرمی رخ دهد و بعد تازه به دنبال دستگیری مجرمان می رود. درحالیکه اگر بخواهیم اصولی برخورد کنیم باید پلیسی داشته باشیم که با قدرت تمام سایت ها، کانال ها، آگهی ها و... فضای مجازی را رصد کند و نگذارد که متخلفان به راحتی اجازه کلاهبرداری داشته باشند.

وی در این زمینه به نقطه ضعف بعدی خرید و فروش های اینترنتی اشاره کرده و گفت: موضوع بعدی این است که ما نه تنها نتوانسته ایم بستری امن برای معاملات شهروندان در فضای مجازی مهیا کنیم که حتی به شهروندان نیز اطلاع رسانی درستی در این زمینه و خطراتی که آنها را تهدید می کند نداده ایم. برای همین شهروندان هم از روی ناآگاهی بعضا گرفتار کلاهبرداران و شیادان فضای مجازی می شوند.

 

بانک های غیرمسئول!

اما بخش مهی از کلاهبرداری‌های صورت گرفته به برداشت از حساب های شخصی شهروندان بر می گردد. موضوعی که متاسفانه از سوی بانک ها چندان جدی گرفته نمی شود و هیچ تلاشی برای ایمن کردن بسترهای معاملاتی خود انجام نمی دهند. شهواری در این زمینه نیز با اشاره به کم کاری بانک ها در حمایت از مشتریان خود و ایجاد بستری امن برای جابجایی اینترنتی پول از طریق اینترنت بانک ها گفت: متاسفانه بانک ها هیچ مصونیتی در قبال فعالیت هایشان را قبول نمی کنند. ما یک استاندارهای جهانی برای مبادلات پول در فضای الکترونیک داریم اما به نظر نمی رسد در ایران این استانداردها به صورت کامل اجرا شود.( گرچه در این زمینه باید کارشناسان بانکی توضیح دهند که آیا استاندارهای ما الزامات لازم برای تضمین ایمنی داد و ستدهای فضاهای مجازی را دارد یا خیر؟)؛ اما آنچه مسلم است این است که قطعا می توان بانک ها را ملزم کرد تا تلاش کنند و شرایط بهتری را برای انجام تراکنش های ایمن تر فراهم کنند نه اینکه صرفا بگویند چون شما وارد درگاه های تقلبی شده اید و به ما ارتباطی ندارد.

وی سوی دیگر این مساله را خود شهروندان دانسته و گفت: از سویی شهروندان هم چندان رقبتی به رعایت اصول ایمنی ندارند. به عنوان مثال وقتیکه قرار شد رمزهای خرید دو مرحله ای شود حتما دیده اید که شهروندان چقدر مقاومت کردند. (گرچه این روش ایراداتی را هم داشت(.

این وکیل دادگستری در پایان به نکته ای دیگر در مورد رسیدگی به جرایم اشاره می کند که به نوعی خلاء قانونی محسوب می شود. وی در این زمینه گفت: ما در علم حقوق مبحثی با عنوان "بزه دیدگی" داریم. یعنی مثلا از ۱۰ نفری که درفضای مجازی خرید و فروش می کنند یا پول مبادله می کنند، ممکن است ۲ نفر از آنها آسیب ببینند؛ ما مطالعات جامع و کاملی نداریم که اینها را رصد کرده باشیم و برایشان برنامه ریزی و آموزش های لازم را داشته باشیم. در واقع اینها را رها کرده ایم و طبیعی است که این افراد به خاطر ضربه هایی که خورده اند ممکن است دست به چنین اقدامات مجرمانه ای بزنند.

وی تاکید کرد: قانون گذار جرم را به صورت عامیانه می بیند یعنی اینکه براساس خوب و بدی که عموم جامعه می شناسند قانون وضع کرده و می کند در حالیکه واقعیت این است که جرم به صورت استثنا صورت می گیرد و رخ می دهد. بنابراین باید برای این شهروندانی که توانایی تشخیص درستی برای استفاده از صفحات مجازی ندارند، آموزش های لازم داده شود تا بتوانند از گزند این کلاهبرداران فضای مجازی حتی الامکان در امان باشند.

 

 

 

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 102827

مطالب مرتبط :
کشف کلاهبرداری جدید در حوزه‌ی رمزارزها و توکن‌های جدید

طبق گزارش جدید شرکت تجزیه‌ و تحلیل بلاک چین؛

کشف کلاهبرداری جدید در حوزه‌ی رمزارزها و توکن‌های جدید

گزارش جدید شرکت تجزیه‌وتحلیل بلاک چین Chainalysis نشان می‌دهد حدود ۲۵ درصد از پروژه‌های جدید ارزهای دیجیتال، کلاهبرداری هستند.

ایان ۱۲۲امین اردوی سیار دندانپزشکی اصفهان بواسطه دو بال مخترعان و خیران

گفتگوی علم و فناوری با مسئول مجهزترین کلینیک سیار دندانپزشکی جهان؛

پایان یکصد و بیست و دومین اردوی سیار دندانپزشکی اصفهان بواسطه دو بال مخترعان و خیران

هفته گذشته خدمات سیار دندانپزشکی اصفهان در یکصد و بیست و دومین اردوی خود با خدمات خیراندیشانه در دانشگاه فنی شهید مهاجر مستقر بود، اصلی‌ترین تجهیز این کلینیک سیار یک اختراعی بنام «یونیت» است، بواسطه این دستاورد بالاترین آمار درمان گروه دندانپزشکی سیار در دنیا را داریم و این تیم هم خودش را قویترین و مجهزترین تیم دندانپزشکی سیار دنیا می‌داند.

بررسی سرعت اینترنت  کشورها در یک ماه گذشته

دریک ماه گذشته سرعت اینترنت ایران چه تغییراتی داشته است؟

اینترنت موبایل ایران یک پله سقوط و اینترنت ثابت آن یک پله صعود داشته است

وب سایت اسپیت تست با بررسی سرعت اینترنت کشورها در یک ماه گذشته به رده بندی آنها پرداخته است. براساس این گزارش، در یازدهمین ماه ۲۰۲۲ میلادی میانگین اینترنت موبایل ایران یک پله سقوط و اینترنت ثابت آن یک پله صعود داشته است.

تاثیر جنگ‌شناختی رسانه «کنشگری در فضای غیر‌واقعی»

یادداشت بیژن شمس:

تاثیر جنگ‌شناختی رسانه «کنشگری در فضای غیر‌واقعی»

بیژن شمس عضو هیئت‌علمی دانشگاه به استراتژی‌های رسانه‌ای شبکه‌های فارسی‌زبان معاند در اغتشاشات ایران پرداخته و در یادداشتی تحت عنوان تأثیر جنگ شناختی رسانه «کنشگری در فضای غیرواقعی» می‌نویسد: شبکه‌های ماهواره‌ای معاند با دروغ‌پراکنی و با تغییر مختصات فکری افراد و بردن آنها در لاک بی‌خبری و دروغ‌پردازی به دنبال این است که از آنها به‌عنوان یک بَرده استفاده کند که به اهداف و غرایض خودش برسد.

ایجاد دفتر کنسولی دانشجوی غیر ایرانی، گامی در جهت تحقق عدالت آموزشی

نجفی در آیین افتتاح دفتر کنسولی دانشگاه آزاد اصفهان:

ایجاد دفتر کنسولی دانشجوی غیر ایرانی، گامی در جهت تحقق عدالت آموزشی

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در آیین افتتاح دفتر امور کنسولی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان)، ایجاد این دفتر را گامی موثر در راستای اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت تحقق عدالت آموزشی دانست.

افتتاح دفتر امور کنسولی دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه آزاد اصفهان

با حضور مسئولان:

افتتاح دفتر امور کنسولی دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه آزاد اصفهان

دفتر امور کنسولی دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان)با حضور معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی، نمایندگانی از وزارت علوم و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، افتتاح شد.

خانواده ها در خصوص فضای مجازی مانند بحث اعتیاد نظارت کنند/استقبال دفتر تحقیقات کاربردی ناجا از تحقیقات دانشگاهی

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی برخوار گفت:

خانواده ها در خصوص فضای مجازی مانند بحث اعتیاد نظارت کنند/استقبال دفتر تحقیقات کاربردی ناجا از تحقیقات دانشگاهی

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی برخوار در نشست تخصصی «امنیت در جامعه و نقش آن در کاهش جرایم» با بیان این که خانواده ها در خصوص فضای مجازی مانند بحث اعتیاد نظارت کنند، گفت: دفتر تحقیقات کاربردی ناجا از تحقیقات دانشگاهی استقبال می کند.

اولین همایش و مسابقه «کلیک امن» به مناسبت هفته ناجا برگزار می‌شود

توسط پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اصفهان با همکاری بسیج اساتید استان؛

اولین همایش و مسابقه «کلیک امن» به مناسبت هفته ناجا برگزار می‌شود

پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اصفهان به مناسبت هفته ناجا و با همکاری موسسه آموزش عالی فیض الاسلام، دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد، سازمان بسیج اساتید استان اصفهان و باشگاه فرهنگی ورزشی سپاهان، اولین همایش و مسابقه «کلیک امن» را با شعار پلیس هوشمند امنیت پایدار برگزار می‌‌کند.

ائل گلی تبریز

درخواست برای ثبت جهانی ائل گلی تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: از وزیر میراث فرهنگی درخواست کرده‌ایم پارک بزرگ ائل گلی‌ تبریز را در لیست بناهای ثبت جهانی قرار دهیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب