سلامت بدن

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت مو و پوست سر

آلودگی هوا باعث ریزش، خشکی و شکنندگی موها، خارش پوست سر و… می شود.

سر یکی از اعضای مهم بدن می باشد که مراقبت و نگهداری از آن امری کاملا ضروری است. سلامت سر می تواند در سلامت دیگر اعضای بدن اثر مستقیم بگذارد. سر و بخصوص پوست و مو در معرض مستقیم هوا قرار دارند. لذا پوشاندن سر از آلودگی ها می تواند تا حد زیادی از ابتلا به امراض و بیماری ها جلوگیری نماید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ذرات آلاینده به راحتی می توانند روی موهای شما بنشینند و آسیب ها و مشکلاتی را برای موهایتان به همراه آورند. این آسیب ها می توانند از هر نوعی باشند؛ ریزش، خشکی و شکنندگی موها، خارش پوست سر و… از جمله این آسیب ها هستند.

برای به اثبات رساندن علت ریزش مو در هوای آلوده محققان بسیاری دست به کار شدند و به مدت 24 ساعت سلول های موجود در فولیکول های مو را در معرض سطوح مختلف گرد و غبار و ذرات معلق موجود در هوای آلوده که به اختصار PM خوانده می شوند، قرار دادند. پس از گذشت این مدت زمان، آن ها سطح پروتئین های مختلف را در فولیکول های مو اندازه گیری کردند؛ چراکه در وهله اول پروتئین وظیفه رشد مو را بر عهده دارد. محققان پس از آزمایش مذکور به این نتیجه رسیدند که هر کدام از این آلاینده ها، سطح پروتئین خاصی را که مسئول رشد مو است، کاهش می دهد. بنابراین هنگامی که مو در معرض عناصر و ذرات سمی موجود در هوای آلوده قرار می گیرد، توانایی تولید سلول های جدید در فولیکول های آن کند می شود. بدین ترتیب موهایی که بیشتر در معرض آلودگی قرار بگیرند ، ریزش آن ها بیشتر می شود. با ادامه این فرایند حتی ممکن است ریزش موها تا حد طاسی هم پیش برود.

جلوگیری از ریزش موها ناشی از آلودگی هوا

اکنون که از تاثیر آلودگی روی ریزش موها و سایر مشکلاتی که برای مو به وجود می آورد، آگاه شدید؛ بدون شک به دنبال راه هایی هستید تا از این آسیب ها در امان بمانید. خوشبختانه راه های ساده ای برای محافظت و مراقبت از مو در برابر ذرات سمی و آلاینده های تهاجمی موجود در هوای آلوده وجود دارد که در ادامه به بررسی 6 مورد از مهم ترین و موثرترین آن ها می پردازیم.

قرار نگرفتن در معرض آلودگی

اولین اقدام مهمی که در راستای جلوگیری از ریزش موها در هوای آلوده می توانید انجام دهید، این است که تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا در معرض آلودگی هوا قرار نگیرید. به عنوان نمونه در روزهایی که میزان آلودگی هوا به حد هشدار رسیده است، حد الامکان در خانه بمانید و تنها برای انجام کارهای ضروری از خانه خارج شوید. این یکی از بهترین و موثرترین روش هایی است که با استفاده از آن می توانید از آسیب هایی که هوای آلوده به سلامتی موها وارد می کند، در امان بمانید.

پوشاندن موها

اگر به هر دلیلی مجبور شدید در هوای آلوده منزل را ترک کنید، حواستان باشد که موهای خود را کاملا بپوشانید تا دچار ریزش موها در اثر عناصر سمی موجود در هوای آلوده نشوید. هنگامی که موها به صورت مستقیم در معرض ذرات ریز آلاینده قرار بگیرند، ذرات سمی معلق در هوا با سرعت بیشتری به موها صدمه وارد می کنند. این در صورتی است که وقتی پوست سر و موها با یک کلاه یا روسری پوشانده شده باشد، همین کلاه یا روسری مانند یک مانع عمل می کند و اجازه تماس آلودگی با موها را نمی دهد، به همین ترتیب از موها در برابر هر گونه آسیب نظیر ریزش موها محافظت می نماید.

آبرسانی موها

یکی از اقدامات مفید و کاربردی برای جلوگیری از ریزش موها ناشی از هوای آلوده ، آبرسانی مو می باشد. لازم است بدانید که رطوبت نقش بسیار مهمی را برای محافظت از موها در برابر مشکلات و صدمات وارده از سوی ذرات معلق در هوای آلوده ایفا می کند، به گونه ای که خشک شدن و نرسیدن آب کافی به ساقه مو، زمینه مناسبی را برای ریزش موها در اثر عناصر سمی هوا فراهم می آورد. با این حال خوشبختانه انواع سرم مو، ماسک و آب رسان کاملا طبیعی وجود دارند تا به کمک آن ها بتوانید موهای خود را آبرسانی کنید و از خشکی و ریزش موها در آلودگی هوا جلوگیری نمایید.

مصرف ویتامین C

یکی از آسان ترین و در عین حال مطمئن ترین راه های جلوگیری از ریزش موها در اثر آلودگی هوا، مصرف منابع ویتامین C می باشد. ویتامین C یک آنتی اکسیدان است و می تواند به بدن کمک کند تا در برابر اثرات مخرب آلودگی هوا روی سلامت مو به ویژه ریزش موها از خود محافظت نماید. بنابراین سعی کنید در طول روز مواد غذایی سرشار از این ویتامین مقوی را مصرف کنید. در همین راستا لازم است بدانید، بهترین منابع ویتامین C، پرتقال، کیوی، توت فرنگی، پاپایا، آب گوجه فرنگی و … هستند.

کاهش میزان استفاده از سشوار

بدون شک اگر بتوانید، استفاده از سشوار، اتو مو و… را محدود کنید، گام بزرگی در راستای جلوگیری از ریزش موها ناشی از هوای آلوده برداشته اید. هنگامی که برای حالت دادن موهای خود، دائما از ابزار آرایشی با حرارت زیاد مانند سشوار یا اتو مو استفاده می کنید، بستر لازم را برای آسیب پذیری بیشتر موها در برابر آلاینده های تهاجمی موجود در هوای آلوده فراهم نموده اید. بنابراین برای این که بتوانید از ریزش موها در هوای آلوده جلوگیری کنید، به ویژه اگر مجبور هستید به صورت مداوم در معرض آلودگی هوا باشید، استفاده از سشوار را به حداقل برسانید.

شستشوی موها با شامپوی مناسب

یکی از مهم ترین نکاتی که باید برای در امان ماندن از صدمات وارده از سوی هوای آلوده روی موها رعایت کنید، این است که اگر یک روز را در هوای آلوده بیرون از خانه سپری کردید، لازم است تا موهای خود را در پایان روز به خوبی بشویید تا آلودگی ها و ذرات مضر و سمی روی سر شما باقی نمانند و منجر به ریزش موها نشوند. با این حال باید بدانید که تنها شستن موها با آب برای از بین بردن آلودگی ها کفایت نمی کند و برای این کار باید از شامپوهایی استفاده کنید که فرمولاسیون قدرتمندی داشته باشند تا بتوانند این گونه آلودگی ها را به خوبی از سر شما جدا کنند.

دکتر امیرهوشنگ احسانی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران نیز با اشاره به مشکلات آلودگی هوا برای پوست سر، گفت: آسیب‌های گوناگونی از قبیل آلوده‌ شدن سریع مو، تیره رنگ‌ و بدشکل‌ شدن ساقه، خشکی و شکنندگی مو نیز ممکن است در اثر مجاورت با آلودگی‌ها اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: سرب موجود در هوای آلوده می‌تواند به ریزش موی سر منجر شود و یا آسیب‌های جدی دیگری بر آن وارد کند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران با بیان این که برخی افراد به‌ دلایل مختلف در روزهای آلوده نیز مجبور به تردد خارج از منزل هستند، عنوان کرد: این افراد نباید از محافظت‌ کننده‌هایی همچون ماسک‌های مو برای پوشاندن پوست سر استفاده کنند چرا که این کار باعث چسبندگی مواد آلوده کننده به تنه مو می‌شود.

وی در ادامه اظهار کرد: هرچه سطح پوست و مو مرطوب‌تر باشد، آلودگی‌های بیشتری به لایه‌های زیرین آن نفوذ می‌کند.

این متخصص بیماری‌های پوست و مو در رابطه با تماس طولانی‌مدت موها با مواد آلوده در کارخانه‌ها گفت: این تماس در کم اثرترین حالت خود منجر به بروز تغییرات تنه مو و از بین رفتن شادابی آن می‌شود.

دکتر احسانی به رعایت بهداشت پوست اشاره کرد و گفت: استفاده مرتب از مرطوب‌ کننده‌ها، شست‌وشوی مرتب سر و صورت با فرآورده‌های صابونی یا شامپوهای غیرمعطر، استفاده‌ نکردن از عطر و ادکلن بخصوص در کسانی که زمینه اگزمای پوستی دارند می‌تواند اثرات مضر آلودگی هوا بخصوص سرب معلق در هوا را کاهش دهد.

وی ادامه داد: همچنین مصرف مایعات فراوان، لبنیات، میوه و سبزیجات نیز می‌تواند در جهت رفع و یا کاهش اثرات آلودگی‌های هوا موثر باشد.

بر اساس آنچه گفته شد و همچنین نظر محققین حوزه سلامت، راحت ترین و البته موثرترین راه حل پوشش مناسب برای سر هنگام تردد در سطح شهر می باشد. جدای از خانم ها که از حجاب برای پوشش سر استفاده می کنند آقایان نیز می توانند برای سلامتی از کلاه مناسب فصل استفاده نمایند تا علاوه بر کاهش خطر آلودگی از سرمای زمستان نیز در امان باشند.

زمان انتشار: سه شنبه ۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۸:۳۳

شناسه خبر: 102911

مطالب مرتبط :
 موی صاف بهتر است یا فر

سوالی که هنوز پاسخ قطعی ندارد؛

موی صاف بهتر است یا فر

دانشمندان هنوز علت واقعی این موضوع را نمی‌دانند، اما شواهد جدید نشان می‌دهند که موهای سرمان، تکامل یافته‌اند تا به ما کمک کنند تا خنک بمانیم!

محیط زیست

رئیس سازمان محیط زیست کشور مطرح کرد:

افزایش سهم استان اردبیل در جذب محیط بانان

رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: ۲۵۰ محیط‌بان و ۱۰۰ کارشناس جذب محیط زیست می شوند که امیدواریم با استخدام این افراد کمبود محیط‌بان در کشور به‌تدریج برطرف شود و سهم استان اردبیل در جذب محیط بانان افزایش می یابد.

دوره‌های مهارت‌افزایی دانشگاه‌ها

شرکت بیش از ۳۲۸ هزار نفر دانشجو در دوره‌های مهارت‌افزایی دانشگاه‌ها

اعلام خبر معاون پژوهشی وزیر علوم از شرکت بیش از ۳۲۸ هزار نفر دانشجو در دوره‌های مهارت‌افزایی دانشگاه‌ها

نانو

یک نخبه چهارمحالی مطرح کرد؛

نانوبیوسنسور الکتروشیمیایی راهکاری مناسب جهت تعیین سریع آلودگی ها

یکی از نخبگان چهارمحال و بختیاری گفت: پیاده سازی نانوبیوسنسور الکتروشیمیایی به عنوان کیت ارزیابی سلامت شیر ساخته شد.

استمرار آلودگی هوا و تاثیرات ناشی ازآن بر سلامت انسان

استمرار آلودگی هوا و تاثیرات ناشی ازآن بر سلامت انسان

تاثیرات مخرب آلودگی هوا بر سلامت انسان و دومین روز از فصل زمستان هوای امروز پایتخت در وضعیت "ناسالم برای گروه‌های حساس" قرار دارد.

ریزش مو

مشکلات مو؛از ریزش تا شوره سر

در صورتی که تعادل بین رشد و ریزش مو به هم بخورد موی سر شما دچار مشکل شده است که برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کرد.

دستگاه اسکالپولینک

توسط مخترع جوان آذربایجان غربی؛

اختراع دستگاه اسکالپولینک

حسین پالیزه دستگاه اسکالپولینک را با قابلیت جلوگیری از ریزش موی سر بیماران سرطانی در شیمی درمانی را اختراع کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب