در یک فناوری جدید چراغ پورشه شب را به روز تبدیل می‌کند

نسل بعدی چراغ‌های پورشه با فناوری ۱۶۰۰۰ ال‌ای‌دی(LED) شب را به روز تبدیل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از آی‌ای،  شرکت پورشه دست به توسعه چراغی زده است که آن را «نسل بعدی فناوری نور»(the light technology of the next generation) می‌نامد. این چراغ از مجموعه‌ای از ال‌ای‌دی‌ها بر روی یک سطح ساخته شده است.

سخنگوی تحقیقات و توسعه و ارتباطات فناوری هرمان-جوزف استاپن(Hermann-Josef Stappen)، در این باره گفت: تراشه‌ای  که بیش از ۱۶۰۰۰ میکرو ال‌ای‌دی قابل کنترل را به صورت جداگانه روی سطحی به اندازه ناخن انگشت شست در کنار هم جای می‌دهد، عنصر اصلی این فناوری جدید است.

 دو عدد برای هر چراغ جلو از این تراشه‌های ال‌ای‌دی، استفاده می‌شود و در کل چهار عدد در هر خودرو قرار می‌گیرد.با فناوری ماتریس HD، توزیع نور را این چراغ‌های جلوی خودرو با وضوح بالا تا دو برابر روشن‌تر از چراغ‌های درجه یک قبلی فراهم کرده و محیطی تا چهار برابر بزرگ‌تر را می پوشانند.

 ایجاد روشنایی بسیار همگن و پرتوهایی با کارایی بالا نتیجه‌ی نهایی این فناوری است که شب را تا فاصله ۶۰۰ متری به روز تبدیل می‌کنند. این اختراع جدید به صرفه‌جویی در انرژی نیز کمک می‌کند. از آنجایی که چراغ‌های جلو دارای فناوری ماتریس HD فقط پیکسل‌هایی را فعال می‌کنند که واقعاً در هر لحظه مورد نیاز هستند، بنابراین انرژی بسیار کمتری نسبت به سایر سیستم‌های با وضوح بالا مصرف می‌شود، این در حالی است که مقدار نور ثابت می‌ماند.

برای اولین بار طراحی چهار نقطه‌ای چراغ‌های پورشه که در طول روز دیده می‌شوند، هنگام استفاده از نور پایین و نور بالا در شب نیز قابل مشاهده خواهند بود. برای تبدیل این فناوری نوآورانه به واقعیت، پورشه برای ثبت بیش از ۲۵ اختراع درخواست داد. اکنون قصد دارد چراغ‌های جلوی ماتریس HD جدید را در مدل‌های مختلف با فناوری ماژول‌های یکسان اما طرح‌های مختلف اجرا کند.

جداگانه در هر چراغ جلو، ماژول‌های ماتریس HD با مجموع ۳۲ هزار ۷۶۸ پیکسل قابل کنترل نور مستقیم با وضوح بالا تولید می‌کنند. اما تنها نوری که واقعاً مورد نیاز است تولید می‌شود.

این چراغ‌ها یک نور ماتریس HD تولید می‌کنند که محدوده افقی ۴۰ درجه و عمودی ۱۰ درجه را با شار نوری بیش از ۱۴۰۰ لومن روشن می‌کند.

 مقدار نوری  که از یک چشمه نور در واحد زمان پخش می‌شود، شار نوری است، این یکی از بزرگترین و درخشان‌ترین مناطق روشنایی با وضوح بالا را ایجاد می‌کند که درست از جلوی خودرو شروع می‌شود.

راننده توزیع نور را کنترل می‌کند تا بهترین دید ممکن را در هر شرایطی داشته باشد.

زمان انتشار: سه شنبه ۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۸:۳۶

شناسه خبر: 102935

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب