می توان ده درصد مرگ به علت سرخک را پیشگیری کرد

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: یکی از مسری‌ترین بیماری‌های عفونی سرخک است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۳ با شروع برنامه‌های گسترده ایمن سازی و به دنبال آموزش وسیع نیرو‌های بهداشتی، برنامه‌های ایمن سازی و از جمله ایمن سازی علیه سرخک اوج گرفت و کاهش موارد ابتلا به بیماری سرخک بسیار چشمگیری بود.

به گفته وی سرخک یک بیماری ویروسی بسیار کشنده و یکی از مسری‌ترین بیماری‌های عفونی است که بیش از ۹۰ درصد افراد حساس در تماس نزدیک با بیمار، آلوده می‌شوند.

بیماری با علائم اولیه تب، آبریزش از بینی، ورم ملتحمه چشم و سرفه شروع می‌شود. بعد از ۲ تا ۳ روز در داخل دهان نقاط سفید در زمینه قرمز بر سطح مخاطی گونه ایجاد می‌شوند و متعاقب آن‌ها بروز بثورات پوستی قرمز رنگ اتفاق می افتد.

او بیان کرد: در سال ۱۳۸۲ با اجرای طرح بسیج واکسیناسیون سرخک و سرخجه و واکسیناسیون بالغ بر ۳۳ میلیون نفر در ۵ تا ۲۵ سال و کاهش شدید بیماری در سطح کشور، مراقبت بیماری از مرحله کنترل وارد مرحله حذف سرخک و سرخجه شد. جهت شناسایی هرچه بیشتر موارد لازم است همه موارد دارای تب و بثورات قرمز رنگ پوستی، شناسایی و توسط آزمایشگاه تایید شوند.

او ادامه داد: قبل از استفاده از واکسن، بیماری در همه جوامع بومی بود و هر سه تا پنج  سال به علت تجمع افراد حساس، یک همه گیری ایجاد می‌کرد. علی رغم موفقیت‌های به دست آمده، هنوز هم حدود ۱۰ درصد کل مرگ و میر قابل پیشگیری کودکان زیر ۵ سال در جهان به علت سرخک است.

او افزود: از آن جا که بیماری مخزن مهمی غیر از انسان ندارد، حذف آن با بهره گیری از برنامه گسترده ایمن سازی و استفاده از واکسن‌های بسیار موثر فعلی، جزء اولویت‌های سازمان جهانی بهداشت است و حذف آن در دستور کار کشور‌های مختلف جهان قرار دارد. این بدان معنی است که در عین برقراری و عملکرد استاندارد نظام مراقبت، باید حداقل به مدت ۱۲ ماه هیچ موردی از بیماری با ویروس بومی سرخک رخ ندهد.

او گفت: یکی از اهداف کلی در برنامه توسعه هزاره سوم کاهش مرگ کودکان است.  به عبارتی پوشش واکسیناسیون جاری سرخک به عنوان یک شاخص اساسی به کار گرفته می‌شود و کاهش مرگ ناشی از بیماری سرخک یک مرحله مهم محسوب می‌شود.

 

زمان انتشار: جمعه ۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۷:۴۵

شناسه خبر: 103004

مطالب مرتبط :
امیکرون

هشدار جدی برای مردم ایران:

اولین زیر سویه های اُمیکرون در کشور مشاهده شد

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مشاهده نخستین موارد ابتلا به زیر سویه‌های جدید اُمیکرون با نام‌های BQ۱ و XBB در کشور خبر داد.

​تزریق واکسن سرخک به بیش از ۹۹درصد کودکان شهرهای مرزی خراسان جنوبی

رئیس گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خبر داد

​تزریق واکسن سرخک به بیش از ۹۹درصد کودکان شهرهای مرزی خراسان جنوبی

​جمع آورد رئیس گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی بیرجندگفت: در سال جاری به بیش از ۹۹ درصد کودکان ۹ماهه تا زیر ۷سال شهرهای مرزی خراسان جنوبی واکسن سرخک تزریق شده است.

من

بیماری سرخک در کمین کودکان خراسان شمالی

رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از افزایش تعداد ابتلا به سرخک در برخی استان ها اظهار نگرانی کرد و هشدار داد: خانواده ها خطر شیوع بیماری سرخک را جدی بگیرند و چنان چه واکسن یک سال و یک و نیم سال کودک شان را به دلیل کووید ۱۹ به تاخیر بیندازند شاهد شیوع سرخک در استان خواهیم بود.

سرخک

بازگشت بیماری خطرناک سرخک

زنگ خطر و تهدید جدی شیوع سرخک به دلیل واکسینه نشدن اطفال

جام جهانی

آتش داغ هیجان در برف و سرمای روسیه؛

توصیه های پزشکی و راهنمای اقامتی تماشاگران جام جهانی/مراقب اپیدمی سرخک باشید!

این روزها در تمام دنیا صحبت از جام جهانی است. آنقدر سطح هیجان برای شروع این مسابقات بالا رفته که وصف ناپذیر است. تماشاگران زیادی از ایران و سراسر جهان برای تماشای این مسابقات در حال حرکت به سمت روسیه هستند. این تماشاگران علاوه بر شور و هیجان و شادی ناشی از حضور در هیجان انگیزترین رویداد ورزشی جهان، به راهنمایی‌هایی هم نیاز دارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب