تبدیل ربات ها به محرک بخش نفت و گاز

گزارش شرکت «گلوبال دیتا» در خصوص کاربردهای مختلف ربات‌ها در صنعت نفت و گاز دارند و تبدیلشان به موتور محرک در این صنعت

به گزارش علم و فناوری از پایگاه خبری زاویا (ZAWYA)، بنا بر اعلام شرکت برجسته حوزه داده و تحلیل «گلوبال دیتا»، ربات‌ها کاربردهایی در وظایف مختلف در صنعت نفت و گاز از تحقیقات و کار با مواد گرفته تا ساخت و ساز و بازرسی و تعمیرات و نگهداری دارند. ربات‌ها همچنین می‌توانند برای وظایف مختلف با هدف تسهیل کار و بهبود بهره‌وری بهینه سازی یا شخصی‌سازی (customised) کاربرد پیدا کنند.

در مرحله طراحی و برنامه‌ریزی یک پروژه نفت و گاز، ربات‌ها می‌توانند برای اجرای نظارت‌های هوایی یا بررسی‌های زمین‌شناختی و لرزه‌نگاری در جریان کار اکتشافی مورد استفاده قرار گیرند. پهپادهای هوایی یا زیرآبی نیز بسته به موقعیت پروژه و الزامات کاری می‌توانند بکار گرفته شوند.

بنا بر اعلام «گلوبال دیتا»، اتوماسیون یک مزیت مهم رباتیک است که موجب بهبودهایی در زمینه‌های کارایی و ایمنی می‌شود. اتوماسیون امکان کارهای زیادی را در زمینه بازرسی و نگهداری و همزمان ارسال داده‌های فیدبک برای کمک به محدود کردن هزینه‌های عملیاتی فراهم می‌سازد.

این گزارش می‌افزاید که انتظار می رود پیشرفت‌ها در زمینه ربات‌های مدولار (modular ) و قابل سفارشی‌ کردن (customizable ) به استفاده بیشتر از رباتیک در صنعت نفت و گاز منجر شود. این موسسه در گزارش خود با عنوان «رباتیک در نفت و گاز» خاطرنشان کرد که هر چند رباتیک به مدت چند دهه بخشی از صنعت نفت وگاز بوده است، اما افزایش دیجیتالیزه شدن و ادغام با هوش مصنوعی، محاسبات ابری (cloud computing ) و اینترنت اشیاء به متنوع شدن کاربرد ربات در این صنعت کمک کرده است.

براساس پیش بینی گلوبال دیتا، ارزش صنعت رباتیک در سال ۲۰۲۱، ۵۲.۹ میلیارد دلار بود و تا سال ۲۰۳۰ به ۵۶۸ میلیارد دلار خواهد رسید و نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) ۳۰ درصد را ثبت می کند. ربات‌ها موتور رشد صنعت خواهند بود و بخش نفت و گاز از موارد استفاده در حال ظهور سود زیادی خواهد برد.

به گفته وی، پیش بینی می شود حجم موارد استفاده از رباتیک در صنعت نفت و گاز همزمان با دیجیتالی شدن به سرعت رشد کند.

انتظار می‌رود ربات‌های صنعتی با پشتیبانی تحلیلی از فناوری‌های دیجیتال، به ستون اصلی صنعت نفت و گاز، به‌ویژه در بخش بالادست تبدیل شوند، جایی که نگرانی‌های امنیتی و امنیتی پرسنل زیادی وجود دارد.

زمان انتشار: جمعه ۹ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۶:۰۵

شناسه خبر: 103039

مطالب مرتبط :
مخترع تجهیزات دندانپزشکی بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز کیست؟

مخترع تجهیزات دندانپزشکی بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز کیست؟

نوآوری و اختراع و یا به عبارتی تولید دانش در جهان امروز پایه اصلی و اساسی توسعه وپیشرفت درهر جامعه ای تلقی می شود.بسیاری از وسایل،ابزار و فناوری هایی که امروزه وجود دارد،حاصل تلاش های شبانه روزی انسان هایی است که ماشاید حتی نامشان را نیزنشنیده باشیم.

خود اتکایی با تولید دستگاه الکترونیکی تشخیص گرفتگی در صنعت نفت و گاز

خود اتکایی با تولید دستگاه الکترونیکی تشخیص گرفتگی در صنعت نفت و گاز

شرکت دانش بنیان پدیده انرژی پارسیان با ساخت دستگاه الکترونیکی تشخیص گرفتگی در جهت کنترل شکستگی و آشکارسازی خط لوله‌های تحت فشار انتقال سیالات مایع و گاز کشور را خود کفا کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب