ایجاد آب در ماه با استفاده از بادهای خورشیدی

محققان چینی به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد بادهای خورشیدی باعث ایجاد آب در سطح ماه می‌شود.

به گزارش علم و فناوری و به نقل از آی‌ای، براساس مطالعه ای محققان موسسه زمین شناسی و ژئوفیزیک(IGG) آکادمی علوم چین، نشان می‌دهند که بادهای خورشیدی می‌توانند باعث ایجاد آب روی سطح ماه شوند. نمونه‌های به دست آمده از ماموریت چانگ‌ای-۵(Chang’e-۵) چین نیز از وجود آب روی سطح ماه در داده‌های سنجش از راه دور حمایت می‌کند.

به تازگی توجه‌ها به مقادیر، مکان و منابع آب در سطح ماه جلب شده است زیرا این مایع حیات برای سفرهای فضایی آینده بسیار اهمیت دارد.

یک گروه تحقیقاتی مشترک از  مؤسسه زمین شناسی و ژئوفیزیک و مرکز ملی علوم فضایی(NSSC)  که هر دو بخشی از آکادمی علوم چین(CAS) هستند، به این نتیجه رسیدند که لبه‌های ذرات خاک ماه جمع‌آوری شده توسط چانگ‌ای-۵ دارای سطح بالایی از هیدروژن هستند و نسبت دوتریوم/هیدروژن در آن‌ها پایین است.

 در خاک ماه را بقای هیدروژن در دماهای مختلف محققان شبیه‌سازی کردند. آنها دریافتند که آبی که از جنوب غربی ماه آمده  در عرض‌های جغرافیایی میانی و بلند روی سطح ماه می‌تواند باقی بماند.

 پروفسور لین یانگتینگ(LIN Yangting) نویسنده این مطالعه، اظهار داشت که خاک‌ مناطق قطبی ماه می‌تواند آب بیشتری نسبت به نمونه‌های چانگ‌ای-۵ داشته باشد. میزان آب روی سطح ماه بسته به عرض جغرافیایی و زمان روز به نظر می‌رسد متفاوت است.

براساس تحقیقات قبلی، مقدار آب(OH/H۲O) در سطح ماه با عرض جغرافیایی و زمان روز تغییر می‌کند. این تفاوت قابل توجه نشان دهنده سرعت سریع دفع آب از سطح ماه است.

ماموریت چانگ‌ای-۵ نمونه‌های خاک را از موقعیتی در عرض جغرافیایی میانی(۴۳.۰۶ درجه شمالی) به زمین بازگرداند. این برخلاف شش مأموریت آپولو و سه مأموریت لونا بود که همگی در عرض‌های جغرافیایی پایین(۸.۹۷ درجه جنوبی تا ۲۶.۱۳ درجه شمالی) فرود آمدند.

نمونه‌های چانگ‌ای-۵ از خشک‌ترین زمین‌های بازالتی و جوان‌ترین بازالت‌های قمری گرفته شد.

 چانگ‌ای-۵ تعداد ۱۷ قطعه کوچک از خاک ماه به زمین طی ماموریت خود بازگردانده شد که برای تعیین نسبت دوتریوم به هیدروژن مورد استفاده قرار گرفتند.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۷:۳۸

شناسه خبر: 103116

مطالب مرتبط :
مقارنه ماه و «خوشه پروین» را از دست ندهید

مقارنه ماه و «خوشه پروین» را از دست ندهید

هفت ستاره نزدیک به هم در آسمان، شبیه به یک خوشه انگور، شکل ظاهری «خوشه پروین» را در آسمان تشکیل می‌دهند. این خوشه که بیش از ۳۰ هزار ستاره را در خود جای داده است، دوشنبه شب، دوازدهم دی‌ماه، در همنشینی ماه، با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود.

اولین قدم‌های آزمايشی برای يک منبع انرژی پاک برداشته‌ شد

فيزیک جواب می‌دهد:

اولین قدم‌های آزمايشی برای يک منبع انرژی پاک برداشته‌ شد

اين ماجرا لحظه‌ای تاریخی برای محققان گداخت هسته‌ای است و هر چند رآکتورهای گداخت هسته‌ای هنوز راه درازی برای تولید برقی دارند که بتوانیم از آن استفاده کنیم، اين آزمايش نشان می‌دهد که فيزیک جواب می‌دهد.

ساعت هوشمند

ابداع ساعت هوشمند برای بررسی سلامتی گاوها توسط محققان چینی

نوعی ساعت هوشمند توسط پژوهشگران چینی، ابداع شده است که می‌تواند سلامتی گاوها را مورد بررسی قرار دهد.

عکس ۱۰۳۰۵۸

به تازگی کشف شد:

وجود آب در فضا با ترکیب بادهای خورشیدی و شهاب سنگ ها

براساس تحقیقی جدید با ترکیب بادهای خورشیدی و شهاب سنگ ها می توان روی سیارک ها و حتی ماه آب تولید کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب