بیماری آفانتازیا چیست؟

افرادی که در تصور ذهنی ناتوانند

برخی افراد بعد از بستن چشمانشان نمی‌توانند چیزی ببینند؛ درواقع چشم ذهن آن‌ها خالی است. آن‌ها پدیده عصبی به نام آفانتازیا را تجربه می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، افرادی که دچار پدیده عصبی آفانتازیا هستند، نمی‌توانند تصاویر را در ذهن خود تجسم کنند. اما این وضعیت نوعی اختلال روانی محسوب نمی‌شود.

هنگام خواندن این مطلب نگاهی سریع به اطراف خود بیندازید و جسمی را انتخاب کنید که توجه شما را جلب می‌کند. خوب به آن نگاه کنید. مدتی به آن خیره شوید. اکنون چشمان خود را ببندید. آیا هنوز آن را می‌بینید؟ آیا می‌توانید آن جسم را در ذهن خود تجسم کنید؟ چطور به‌نظر می‌رسد؟ آیا هنوز به اندازه جسم واقعی واضح است؟ آیا رنگ‌ها، خطوط و شکل و بافت‌ آن را می‌بینید یا به شکل مبهم و نامشخص به‌نظر می‌رسد؟

همان‌طور که شیء موردنظر را در ذهن خود تجسم می‌کنید، ببینید که تا چه مدت می‌توانید تصویر آن را در ذهن خود حفظ کنید. جسم مذکور چگونه در طول زمان تغییر می‌کند؟ آیا به تدریج محو می‌شود؟

حالا شیء تصادفی یا صحنه‌ای از دوران کودکی خود را تجسم کنید و همین سوال‌ها را از خودتان بپرسید. با چه وضوحی می‌توانید آن را در ذهن خود ببینید؟

برخی افراد بعد از بستن چشمانشان نمی‌توانند چیزی ببینند؛ درواقع چشم ذهن آن‌ها خالی است. آن‌ها پدیده عصبی به نام آفانتازیا را تجربه می‌کنند.

آفانتازیا وضعیتی است که در آن فرد نمی‌تواند تصاویر ذهنی را تجسم کند. به‌عبارت‌دیگر، وقتی این افراد سعی می‌کنند، چیزی را تصور کنند یا درمورد آن فکر کنند، نمی‌توانند تصویر ذهنی درونی ایجاد کنند. به این دلیل، افرادی که دچار آفانتازیا هستند، ممکن است در یادآوری تجربیات گذشته و جزئیات بصری مرتبط با خاطرات خود مشکل داشته باشند.

افراد مبتلا به آفانتازیا، همچنین معمولا در انجام کارهایی که مستلزم تجسم یا تصویرسازی اشیاء فیزیکی و نحوه حرکت و چرخش آن‌ها در فضا است، مشکل دارند. این امر ممکن است بر استدلال فضایی نیز آن‌ها تاثیر بگذارد. البته مطالعه‌ای که اخیرا منتشر شد، نشان داد درحالی‌که افراد دچار آفانتازیا در به خاطرسپردن و به یادآوردن اشیاء مشکل دارند، حافظه فضایی آن‌ها تحت‌تاثیر این وضعیت قرار نمی‌گیرد.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۶:۲۲

شناسه خبر: 103477

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
سطح بالاتری از باورهای ماوراء الطبیعه با کیفیت خواب

ادعای یک مطالعه جدید؛

سطح بالاتری از باورهای ماوراء الطبیعه با کیفیت خواب

نتایج یک پژوهش می‌گوید که همه چیز از جمله فعالیت‌های ماوراء الطبیعه در ذهن ما رقم می‌خورد و با اختلالات خواب مرتبط است و این مطالعه می‌تواند دلیل آن را توضیح دهد.

چشمک ستاره کریسمس در سال نوی میلادی

انتشار عکسی از ستاره کریسمس به مناسبت سال نو میلادی

چشمک ستاره کریسمس به سال نوی میلادی

تلسکوپ فضایی هابل ناسا با انتشار عکسی جدید، تعطیلات سال نوی میلادی را تبریک گفت.

نمایشگاه هنرهای تجسمی

بمناسبت هفته بسیج؛

افتتاح نمایشگاه آثار تجسمی هنرمندان بسیجی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج

نمایشگاه آثار تجسمی هنرمندان بسیجی کهگیلویه و بویراحمد شامل عکس، نقاشی و خوشنویسی به همت سازمان بسیج هنرمندان سپاه فتح این استان و با همکاری انجمن تجسمی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و هنرستان هنرهای زیبا در شهر یاسوج افتتاح شد.

هوش

اگر این ۸ نشانه را دارید از میانگین جامعه باهوش‌ترید!

مطابق یک باور عمومی، افرادی که میزان بهره هوشی (هوش‌بهر - IQ) آن‌ها از حد مشخصی بیشتر باشد ،تیزهوش نامیده می‌شوند. محققان طی پژوهشی نزدیک به ۸ مشخصه اصلی را به عنوان نشانه های افراد باهوش مشخص کرده اند. اما این ۸ نشانه و علت اهمیت آنها چیست؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب