گلستانی‌ها پس از باران غافلگیر شدند؛

منشأء بارش گل آلوده گلستان از زبان کارشناس هواشناسی

کارشناس هواشناسی گلستان گفت: بارش اخیر گلستان همراه گرد و غبار صحرای ترکمنستان بوده و منشأء اسیدی ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان گلستان؛ شب گذشته بارش باران که همواره موجب شادی مردم گرگان می‌شد با یک نگرانی همراه بود، چرا که پس از بارندگی بر روی خودرو‌ها گرد و غبار سنگینی نشسته بود و این مسأله ذهن مردم را به سمت بارش‌های اسیدی برد.

اما به گفته کارشناس هواشناسی استان گلستان این بارش‌ها اسیدی نیست و همراه با گرد غباری است که از صحرای ترکمنستان به گلستان وارد شده است.

بنا به گفته محمد قلی‌پور، کارشناس هواشناسی استان گلستان گفت: پدیده‌ای که اتفاق افتاد ناشی از فعالیت سامانه سرد شمال شرق اروپا بود که با همراهی سامانه سیبری باعث شد که هوای سردی از نواحی شمالی به سوی کشور به ویژه گلستان منتقل شود.

این مقام مسئول بیان کرد: این انتقال هوای سرد از روی صحرای ترکمنستان که طی دو هفته اخیر بارش بارانی را نداشت باعث شد که گرد و غبار از آن منطقه وارد استان گلستان شود و براثر انتقال این گرد و غبار کاهش قابل ملاحظه دید به ویژه در منطقه شمالی استان داشتیم به طوری که در منطقه اینچه برون دیده افقی تا ۱۰۰ متر نیز کاهش یافته بود.

قلی پور یادآور شد: این بارش‌ها که همراه با افزایش رطوبت رقم خورد باعث شد که این گرد و غبار به زمین منتقل شود و باعث بهبود کیفیت هوا شود و همچنین در پی آن این سامانه سرد با هوای مرطوب و مه غلیظ همراه شود.

وی افزود: این سامانه همچنان سرما را از نوار شمالی خزر به گلستان منتقل می‌کند و توقع سردشدن بیشتر هوای استان را داریم و انتظار داریم از بعدظهر امروز بارش‌ها بیشتر از مناطق سردسیر رقم بخورد و در نیمه شب شاهد ریزش برف در اکثر نقاط استان خواهیم بود.

این کارشناس هواشناسی بیان کرد: دمای هوا بین هفت تا هشت درجه در امروز کاهش پیدا می‌کند و دو تا چهار درجه نیز در روز چهارشنبه رقم خواهد خورد.

قلی پور بیان کرد: باران گرد و غبار از صحرای قره قوم و ترکمنستان رقم خورده است منشأء خاک‌های روسی ما است که میلیون‌ها سال از این طریق به گلستان وارد شده است.

وی افزود: براساس مطالعات جهانی منشأء گرد و غبار گلستان این صحرا معرفی شده است.

خبرنگار: داود خاندوزی
انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳:۴۷

شناسه خبر: 103488

مطالب مرتبط :
پدیده حدی

کارشناس هواشناسی خبر داد:

احتمال افزایش پدیده هواشناسی حدی در کشور

کارشناس هواشناسی در مازندران گفت:احتمال افزایش پدیده حدی هواشناسی در سطح کشور وجود دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب