موشک فالکون هِوی اسپیس‌ایکس،

حقایقی درباره پنجمین پرتاب مجدد موشکی قدرتمند

موشک قدرتمند فالکون هِوی اسپیس‌ایکس در حال آماده شدن برای پرواز مجدد است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، شرکت اسپیس‌ایکس سرگرم برنامه‌ریزی برای پرتاب پنجمین مأموریت فالکون هِوی در ژانویه ۲۰۲۳ است.
یکی از این عکس‌ها که شرکت فوق در روز ۷ ژانویه در توییتر منتشر کرد، موتورهای سه تقویت‌کننده مرحله اول این موشک را در آشیانه‌ای در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا نشان می‌دهد
گفتنی است فالکون هِوی تا به امروز چهار بار پرتاب شده است، آخرین بار در روز ۱ نوامبر ۲۰۲۲ به پرواز در آمد. این پرواز که برای نیروی فضایی ایالات متحده انجام شد، نخستین پرواز این بالابر سنگین در طول ۴۰ ماه گذشته بود.
اسپیس‌ایکس روز شنبه ۷ ژانویه در پستی که شامل دو عکس از این موشک عظیم و ۲۷ موتور مرحله اول آن بود، در توییتر اعلام کرد: "فالکون هِوی در آشیانه خود در Launch Complex 39A واقع در فلوریدا."

گزارش‌ها حاکی است پرتاب بعدی برای روز آدینه ۱۳ ژانویه هدف‌گذاری شده است.
شایان ذکر است که فالکون هِوی بر اساس موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس ساخته شده است. این موشک دارای سه مرحله اول فالکون ۹ است.
گفته می‌شود فالکون هِوی قادر است نزدیک به ۶۴ هزار کیلوگرم بار را به مدار پایین زمین برساند، در حالی که فالکون ۹ تنها قادر بود ۲۲ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم بار حمل کند.
این موشک قدرتمند اسپیس‌ایکس در هنگام پرتاب بیش از ۵ میلیون پوند نیروی رانش تولید می‌کند که تا همین اواخر آن را به قوی‌ترین موشک در حال عملیات تبدیل می‌کرد.
پس از پرتاب مأموریت آرتمیس ۱ به مقصد ماه در روز ۱۶ نوامبر، موشک بزرگ سامانه پرتاب فضایی ناسا که حدود ۸٫۸ میلیون پوند نیروی رانش تولید می‌کند، توانست این جایگاه را از آن خود نماید.
بنابر گزارش‌ها، USSF-67 محموله‌های طبقه‌بندی شده را به مدار زمین ثابت در حدود ۳۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتر بالای سطح زمین خواهد برد.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۶:۰۶

شناسه خبر: 103545

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
نسخه ارتقا یافته کیت هدایت لیزری موشک؛ کابوسی جدید برای زره‌پوش ها

نسخه ارتقا یافته کیت هدایت لیزری موشک؛ کابوسی جدید برای زره‌پوش ها

تانک ها و انواع دیگر خودروهای زرهی نظامی طی سال های تاریک و طولانی جنگ جهانی دوم به عنوان ابزارهایی ارزشمند در عملیات نظامی خود را ثابت کردند، اما به نظر می رسد در مواجهه با فناوری هایی نوین گزینه هایی منسوخ شده هستند.

 بالاخره سیاره ای شبیه به زمین کشف شد

جیمز وب نشان داد؛

بالاخره سیاره ای شبیه به زمین کشف شد

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، نخستین سیاره خود را که به نظر می‌رسد بسیار به زمین شباهت دارد، پیدا کرد. این سیاره «ال‌اچ‌اس ۴۷۵ بی» نام دارد و در فاصله ۴۱ سال نوری از ما فاصله دارد.

توانایی رایانه های کوانتمی در ردیابی ترافیک اینترنت

ادعای محققان چینی:

توانایی رایانه های کوانتمی در ردیابی ترافیک اینترنت

محققان امنیتی چینی مدعی شده‌اند که سیستم رمزنگاری RSA را با استفاده از یک رایانه‌ی کوانتومی شکسته‌اند، اما کارشناسان از این ادعا اطمینان ندارند.

دوره «توانمندسازی افرا» در لرستان برگزار می‌شود

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری لرستان:

دوره «توانمندسازی افرا» در لرستان برگزار می‌شود

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری لرستان گفت: دوره توانمندسازی افرا بهمن و اسفند ماه امسال در لرستان برگزار می‌شود.

لبیکِ دانشجویان سمنان به دعوت پدر موشک ایران

روایتی خواندنی از برگزاری اردوی راهیان پیشرفت به سرزمین پارک ملی هوا فضا

لبیکِ دانشجویان سمنان به دعوت پدر موشک ایران

رونمایی از پنجه شیر

همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس؛

رونمایی از قدرت فرماندهی و پنجه شیر/ ابتکار، نوآوری و کارآفرینی با چاشنی اقتدار نظامی و قدرت موشکی ایران

همزمان با آغاز گرامیدشت هفته دفاع مقدس از بازی رومیزی"قدرت فرماندهی" و مجموعه پازل های سه بعدی تسلیحات نظامی بومی"پنجه شیر" در راستای به اقتدار کشیدن قدرت نظامی و موشکی ایران قوی در نمایشگاه دائمی هوا فضا رونمایی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب