تشخیص ابتلا به آلزایمر با یک لنز پلیمری

نوعی لنز پلیمری توسط پژوهشگران کره جنوبی ابداع شده است که می‌تواند امکان تشخیص به موقع آلزایمر را فراهم کند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیو اطلس، اگر بیماری آلزایمر نیز مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، هرچه زودتر تشخیص داده شود، برای کاهش سرعت پیشروی آن اقدامات بیشتری را می‌توان انجام داد. به همین منظور به صورت آزمایشی یک لنز کاشتنی ابداع شده است،  با تغییر ظاهر خود در مراحل اولیه بیماری، می‌تواندبه تشخیص زودهنگام آلزایمر کمک کند.

 توسط دانشمندان «مؤسسه ماشین‌آلات و مواد کره جنوبی»(KIMM)این لنز پلیمری شفاف و زیست‌سازگار ساخته شده است، در پشت قرنیه کاشته می‌شود تا تداخلی با دید بیمار نداشته باشد. این لنز متشکل از خطوط موازی کوچک و دارای یک آرایه رنده مانند  است.  بالای آن رنده لایه‌ای از هیدروژل شفاف قرار دارد، به همین ترتیب دارای آرایه‌ای از شکاف‌های موازی است که از میان آن عبور می‌کند. در شرایط عادی، خطوط و شکاف‌ها به گونه‌ای در یک راستا قرار می‌گیرند که یک الگوی خنثی را تشکیل دهند.

اگر حتی مقادیر کمی از مواد شیمیایی مرتبط با آلزایمر در مایع چشمی وجود داشته باشد، با هیدروژل تماس پیدا می‌کند. با این کار، فاصله شکاف‌های آن تغییر می‌کند. در نتیجه، هنگامی که آنها با خطوط زیرین روی خود لنز ترکیب شوند، باعث ایجاد الگویی می شود که به عنوان «الگوی مویر»(moiré pattern) شناخته می‌شود. این الگو گاهی اوقات هنگام نمایش لباس‌های راه‌راه یا سایر چیزهای راه‌راه روی صفحه تلویزیون دیده می‌شود.

اگرچه برای بیمار الگوی مویر لنز قابل مشاهده نیست اما  آن را با میکروسکوپی که به عنوان بخشی از معاینه منظم روی چشم قرار می‌گیرد، می‌توان تشخیص داد. پیشتر  این فناوری روی چشمان خوک آزمایش شده است

زمان انتشار: یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۲:۰۳

شناسه خبر: 103657

مطالب مرتبط :
حسگرهای ایمنی

تلاش محققان برای تشخیص زودهنگام آلزایمر با حسگرهای ایمنی

پژوهشگران پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی و دانشگاه تهران توانستند حسگر ایمنی الکتروشیمیایی بر پایه آنتی‌بادی مونوکلونال، را طراحی کنند که کمک چشمگیری به تشخیص زودهنگام آلزایمر می‌کند.

چگونه هوش مصنوعی علائم بیماری آلزایمر را تشخیص می دهد؟

چگونه هوش مصنوعی علائم بیماری آلزایمر را تشخیص می دهد؟

تشخیص علایم اولیه آلزایمر توسط هوش مصنوعی

دانشمندان دانشگاه درکسل در تازه‌ترین تحقیقات خود، به مطالعه توانایی هوش مصنوعی در تشخیص علائم بیماری آلزایمر پرداختند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب