نشست تبیینی جشنواره علمی شهید چمران بسیح اساتید اصفهان؛

تبیین استفاده از ظرفیت مردمی و راهکارهای موجود برای رفع مسئله آلودگی هوای اصفهان

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان در نشست‌ تخصصی دانشگاه حل مسئله با عنوان « نشست‌ علمی خبری ویژه تبیین جشنواره شهید چمران» و آخرین مهلت ارسال آثار که به همت اندیشکده‌های علمی راهبردی بسیج اساتید استان اصفهان برگزار شد، استفاده از ظرفیت مردمی و راهکارهای موجود برای رفع مسئله آلودگی هوای اصفهان را تبیین کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان،رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان در نشست‌ تخصصی دانشگاه حل مسئله با عنوان « نشست‌ علمی خبری ویژه تبیین جشنواره شهید چمران» و آخرین مهلت ارسال آثار که به همت اندیشکده‌های علمی راهبردی بسیج اساتید استان اصفهان برگزار شد،  استفاده از ظرفیت مردمی و راهکارهای موجود برای رفع مسئله آلودگی هوای اصفهان  را تبیین کرد.

 

عباس پاکدل رویکردهای حل المسائلی و بسته‌های سیاستی را مورد اشاره قرار داد و با تاکید براین که آنچه اهمیت دارد شفاف‌سازی و مطالبه‌گری از مسئولان استان و کشور گفت: با آلودگی شدید زیست محیطی شهر اصفهان مواجه هستیم که با گردشگری و  بحث شهر اسلامی هم ارتباط دارد، اصفهان نصف جهان و شهرشهیدان این شهر مدتهاست که دچار مشکلات بسیاری شده است.

وی سپس یک سوال و متن استفتا مقام معظم رهبری در خصوص مسائل زیست محیطی با این موضوع که استفاده نکردن مراکز صنعتی از فیلترهای هوای مناسب در خروجی پسماندهایشان به بهانه‌ی گران‌قیمت بودن آنها که موجب آلودگی هوا و آسیب‌رساندن به سلامت مردم می‌شود چه حکمی دارد؛ را مورد اشاره قرار داد و افزود: ایشان فرمودهاند: طبعاً هر کسی که می‌خواهد کارگاه یا کارخانه‌ای راه بیندازد باید یک برآورد هزینه‌ای داشته باشد و بسنجد که آیا می‌تواند این کار را انجام دهد یا نه. یکی از لوازم کارگاه و کارخانه فیلتر مربوط به هوا است تا هوایی که متعلق به عموم مردم است آلوده نشود. اگر طبق قانون نصب فیلتر الزامی است، تخلف از آن جایز نیست. البته حتی اگر این مسئله در قانون هم ذکر نشده باشد و کارخانه‌ای هوا را آلوده بکند و مردم به خاطر این مسئله در ناراحتی و مشقت باشند یا در ناراحتی هم نباشند اما به خاطر تنفس این هوای آلوده ضرر قابل توجهی متوجه آنان شود، این کار خلاف شرع است و کسی که با توجه این کار را انجام بدهد مرتکب حرام شده است.

 

پاکدل در ادامه با بیان این که این که الان اصفهان ما در چه وضعیتی است، که قطعا همه با برخی مسائل آشنا هستید، نتیجه و خروجی و 10 راهکاری که در کنسرسیوم محیط زیست اصفهان برای حل مشکل آلودگی هوای اصفهان هست را مورد بحث قرار داد و افزود: مسئله اصفهان بحث خشکی زاینده رود که متاسفانه چندین سال است به این شهر از نظر آب و هوا فشار شدید وارد ؛ همچنین به دنبال این خشکی زاینده‌رود شاهد فرونشست شدید زمین در استان هستیم که اصفهان بعنوان سردمدارترین شهر در فرونشست در کشور قرار دارد و به دنبال آن بحث گرد و غبار را داریم و الان وضعیت قرمز آلودگی هوا به آن اضافه شده است گویا همه این مسائل دست‌به‌دست هم داده تا این شادابی و امید و بقا را از این شهر تاریخی از نصف جهان ما بگیرند و نه تنها توریست‌پذیر نباشد بلکه توان زندگی برای مردم این شهر گرفته شده و مهاجرت سودای مردم این شهر باشد.

وی افزود: متاسفانه یک تصمیم در سطح ملی گرفته شده که استفاده از سوخت مازوت را در برخی نیروگاه‌های کشور از جمله نیروگاه شهید منتظری الزامی کرده که اثرات سوء آن نه تنها در بلند مدت بلکه بصورت آنی به خطر افتادن سلامت مردم شهر است و ما نباید سلامت مردم شهر را قربانی برخی از سیاست‌های کلان برخی مسئولان بکنیم. 

پاکدل با توجه به این تصمیم به برخی اتفاقات ناشی از آن اشاره کرد و گفت: این که گوگرد ناشی از سوخت مازوت 6 برابر بیش از استاندارد اروپا است، غلظت دی اکسید گوگرد خروجی نیروگاه شهید منتظری 8 برابر حد استاندارد اروپاست، غلظت ذرات معلق ریز خروجی این نیروگاه 28 برابر سوخت طبیعی است و غلظت اکسید نیتروژن این نیروگاه 6.1 برابر سوخت گاز طبیعی است.

وی با اشاره به مصرف سوخت مازوت، اظهار کرد: نیروگاه شهید منتظری روزانه حدود 250 تانکر 20 هزار لیتری مازوت می‌سوزاند یعنی روزانه 5 میلیون لیتر مازوت؛ و روزانه 400 تن گاز دی اکسید گوگرد دارد در شهر منتشر می‌کند؛ و این آلودگی شدید ناشی از این مقدار دی اکسید گوگرد در هوای اصفهان فقط به تنهایی 190 درصد بیشتر از تمام منابع آلاینده دیگر است.

 

پاکدل ادامه داد: نیروگاه شهید منتظری دقیقا به شهر اصفهان هم چسبیده و در منطقه‌ای است که کاملا پوشیده از صنایع آلاینده است حوزه نفت و گاز و غیره که عوارض را می‌توان در جاه‌های مختلف مشاهده کرد.

وی با اشاره به این که در شورای دانشگاه صنعتی مسئله مطرح شد، گفت: اما سمینارها و کنفرانس‌های متعدد قبلا برگزار شده است و راهکارهای کلیدی مطرح شده الان باید تک تک مردم آگاهی بخشی کنیم و بایستی مطالبه کنیم از مسئولان استان و کشور که در کنسرسیوم محیط زیست استان هم ده راه کار پیشنهاد داده شده است. 

پاکدل به راهکارهای این کنسرسیوم اساره کرد و گفت:  اولین راهکار با توجه به تشدید آلودگی هوا ناشی از استفاده سوخت مازوت در کلان شهر اصفهان بخصوص در روزهای سرد سال که شاهد آن هستیم بایستی توقف مصرف سوخت مازوت بدون فوت وقت، دوم هم اطلاعات علمی و هم تحقیقات تجربی نشان می‌دهد که آلودگی هوا می تواند برسلامت جسم و روح مردم هم مستقیم و هم غیر مستقیم تاثیر داشته باشد که باید مردم آگاه های لازم را داشته باشند و نباید مردم را نامحرم بدانیم بلکه نقش مردم در حل این مسائل بسیار مهم است و باید از این ظرفیت مردم کمک بگیریم، با کمک مردم و فرهنگ سازی در مصرف آب و برق و انرژی به حل مسئله کمک کنیم و نباید این مسائل را با دیگر موضوعات گره بزنیم.

پاکدل با توجه به حجم یالای آلودگی هوای شهر اصفهان و استقرار صنایع و نیروگاههای در شهر اصفهان و وضعیت توپوگرافی، گفت: گام اول اصلاح و بهینه سازی نیروگاهها اصفهان از جمله نیروگاه شهید منتظری به سیکل ترکیبی است، یا استقرار و نصب سیستم‌های تصفیه هوای خروجی که اگر نصب شود بخش قابل توجهی از این آلودگی گرفته خواهد شد، نیروگاه سیکل ترکیبی خیلی کمک کار سلامت اجتماعی و محیط زیستی شهر اصفهان است.

وی  لزوم انجام مطالعات و  جابجایی نیروگاه‌ها و صنایع آلاینده به مناطق دیگر را هم از دیگر راهکارهای دانست و افزود: این بحث جابجایی در تمام کشورهای دنیا اتفاق افتاده که با توجه به مطالعات حتی کشورهای پیشرفته با وجود هزینه‌های فوق العاده که داشته‌اند جابجایی را انجام داده‌اند مثلا سدهای بزرگی تخریب کرده‌اند، چون سلامت مردم مهمتر از بقیه موارد است.

وی افزود: ما یک کشور و حکومت اسلامی هستیم و در یک حکومت اسلامی در درجه اول باید به سلامت مردم بیندیشیم و اگر لازم است منابع آلاینده جابجا شود.

پاکدل تولید سوخت یورو 5 در پالایشگاه اصفهان که در دولت قبل شروع کردند و الان به سرانجام رسیده را هم بعنوان یک منبع آلاینده جدید عنوان کرد و گفت: نفع این کارها برای کل کشور است اما آلاینده را در اصفهان داریم.

وی ادامه داد: طبق محاسبات کل مصرف برق استان اصفهان در زمستان در حد تولید یک نیروگاه است؛ اما تولید برق در نیروگاههای انجام می‌شود که برای تامین برق دیگر استان‌ها و صنایع آنهاست که بار آلاینده روی اصفهان است.

پاکدل گفت: این شفافسازی‌ها در نوع مصرف برق و آلودگی‌ها کمک کننده است مطالبه شفاف‌سازی است که باید شفاف‌سازی به همراه هزینه‌های اجتماعی و بهداشتی و آلاینده ها به اطلاع عموم برسد این بخشی از حقایق را برای مسئولان هم روشن می‌کند و در تصمیم‌گیری کمک کننده آنها است.

وی به بحث بیماری‌های تنفسی، قلبی و عروقی و ... در روزهای سرد و آلوده و نقش سوخت مازوت  در بیماری‌های خطرناک هم اشاره داشت و گفت: در ریشه یابی سوء مدیریت‌ها در زمینه کنترل آلاینده‌های شهر اصفهان اطلاعات ناقصی به مسئولان از خطرات جدی الودگی هوا بر سلامت و اولویت ندادن آنها به آن می توان اشاره کرد، و لازم است نمایندگانی از حوزه زیست محیطی در زمانی که قرار است چنین صنایعی راه ندازی شود حضور داشته باشند.

وی افزود: بیش از 90 درصد نیروگاه‌های کشور غیر مازوت سوز هستند و میزان مصرف برق در ایام سرد سال هم بیش از تولید آنها نیست با توجه به این انتظار و سوال است که چرا نیروگاه شهید منتظری در این ایام فعال نباشد. همچنین مهم است سهم دریافت عوارض آلاینده اصفهان چرا برای رفع آلاینده‌ها تاثیر ملموس نمی‌بینیم که لازم است بطور شفاف پیگیری شود و حق مردم است. تعطیلی مدارس هم در ایام وارونگی و هوای آلوده باید پیگیری شود. برای بحث مصرف سوخت مازوت مطالعات جدی هم لازم است که بخشی در مراکز تحقیقاتی انجام شده.

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰:۵۵

شناسه خبر: 103659

مطالب مرتبط :
پیاده‌سازی آیتم‌های آمیخته بازاریابی در مناطق روستایی نیازمند تشکل است

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان:

پیاده‌سازی آیتم‌های آمیخته بازاریابی در مناطق روستایی نیازمند تشکل است

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: آیتم‌های آمیخته بازاریابی قابل پیاده‌سازی و انجام در مناطق روستایی هست اما نیازمند تشکل است که تولید کنندگان خرد را تحت خود بگیرد و با ایجاد استراتژی بازاریابی مناسب به تولیدکنندگان کمک کند.

 دورکاری ادارات و غیرحضوری شدن فعالیت کلیه مراکز آموزشی در برخی شهرستان‌ها و ابلاع عدم مصرف مازوت

کمیته شرایط اضطرار آلودگی هوای استان اصفهان؛

نسخه آلودگی هوای اصفهان دورکاری ادارات و غیرحضوری شدن مراکز آموزشی و عدم مصرف مازوت تارفع آلودگی

اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری، اعلام کرد: فعالیت کلیه مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در اصفهان و برخی شهرستان‌ها در روزهای شنبه و یکشنبه یکم و دوم بهمن ماه به صورت غیرحضوری و فعالیت کلیه ادارات، دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها در این مناطق در روز شنبه یکم بهمن ماه به صورت دورکار خواهد بود همچنین به نیروگاه شهید منتظری ابلاغ گردید که تا رفع شرایط کنونی اضطرار آلودگی هوا از مصرف سوخت مازوت خودداری نماید.

موتورهای برقی به تهران می رسد...؟

خبرگزاری علم و فناوری وعده های مسئولان برای جایگرینی موتورهای برقی با عادی را بررسی می کند:

موتورهای برقی به تهران می رسد...؟

بی شک خودروها و به خصوص خودروهای شخصی نقش غیرقابل انکاری را در افزایش آلایندگی هوای شهرها و به ویژه کلانشهرها دارند. در این میان براساس گزارش‌های منتشره از سوی بانک جهانی میزان آلایندگی موتورسیکلت‌ها تا حدود ۱۸ برابر خودروها است و این به معنای آن است که تردد هر موتورسیکلت جان ساکنان شهرها را ذره ذره می ستاند

درخشش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در جشنواره ملی «جهش» با کسب رتبه اول و دوم

آثار رسانه‌ای حوزه فناوری و نوآوری کشور زیر ذره‌بین؛

درخشش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در جشنواره ملی «جهش» با کسب رتبه اول و دوم

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در جشنواره ملی «جهش» موفق به کسب دو عنوان «رتبه اول» در بخش تولیدات رسانه‌ای رویداد «توسعه و ارتقاء زیست بوم نوآوری استان‌ها (تانا)» و «رتبه دوم» در حوزه تولید مستند «داستان موفقیت» (روایت موفقیت شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان طی چند دهه فعالیت خود) شد.

اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی

مدیر عامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه خبرداد:

اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی

مدیر عامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه از موفقیت محققان این شرکت در طراحی و تولید یک محصول های‌تک (فناوری بالا) نانوکامپوزیتی در حوزه «پرتودرمانی بیماران سرطانی و ارتوپدی» با قابلیت‌های فوق‌العاده مهم خبر داد که در راستای چشم‌انداز ده ساله دوم نانوفناوری کاربردی ایجاد شد.

 محصولات سراهای نوآوری، بر اساس نیازهای واقعی صنعت طراحی می‌شوند

منتظرالقائم مطرح کرد:

محصولات سراهای نوآوری، بر اساس نیازهای واقعی صنعت طراحی می‌شوند

سرپرست سرای نوآوری اتاق بازرگانی و دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با بیان این که ماهیت سراهای نوآوری، مفهومی جدید بوده و کلیه محصولات آن بر اساس نیاز واقعی صنعت طراحی شده است. به طرح‌های پویش، رویداد صنعتیار، مدرسه تخصصی مهارت محور(متمم)، دوره‌های آموزشی مهارتی اشاره کرد و گفت: محصولات سراهای نوآوری، بر اساس نیازهای واقعی صنعت طراحی می‌شوند

نخستین پیوند سلول‌های بنیادی آلوژن در اصفهان با موفقیت انجام شد

نخستین پیوند سلول‌های بنیادی آلوژن در اصفهان با موفقیت انجام شد

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بخش پیوند سلول‌های بنیادی خونساز مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س)، روز یکشنبه بیست و پنجم دی ماه، شاهد ترخیص بیماری پنجاه و یک ساله‌ای بود که اولین پیوند سلول‌های بنیادی آلوژن با موفقیت بر روی وی انجام شد.

تیتر: موتورهایی که پشت چراغ قرمز دستورات مدیران متوقف شده اند!

گزارش خبرگزاری علم و فناوری از تلاش برای بهره برداری تبلیغاتی ازطرح جایگزینی موتورهای برقی:

موتورهایی که پشت چراغ قرمز دستور مدیران متوقف شده اند!

وقتی صحبت از موتورهای برقی به میان می آید، اکثراً یاد موتور اسکوتری کوچک و ضعیف می افتیم که نیاز به شارژ پی در پی داشت ضمن آنکه اصولا اصلاً جانی هم برای حرکت کردن نداشت. در حالیکه امروزه، نسلهای بعدی اسکوترها که همان موتورهای برقی باشند؛ می روند تا بازار موتورسیکلت ها را در جهان از آن خود کنند.

تاکید بر موضوع زیست‌پذیر کردن و توسعه انسانی شهر اصفهان

رئیس اندیشکده گردشگری بسیج اساتید استان اصفهان:

تاکید بر موضوع زیست‌پذیر کردن و توسعه انسانی شهر اصفهان

رئیس اندیشکده گردشگری بسیج اساتید استان اصفهان در نشست‌ تخصصی دانشگاه حل مسئله با عنوان « نشست‌ علمی خبری ویژه تبیین جشنواره شهید چمران» و آخرین مهلت ارسال آثار که به همت اندیشکده‌های علمی راهبردی بسیج اساتید استان اصفهان برگزار شد، گفت: اولویت اول اصفهان در موضوع گردشگری زیست‌پذیر کردن و توسعه انسانی شهر است.

معاون رییس جمهور

معاون رئیس جمهور:

اتاق فکر دولت ، دانشگاه ها هستند

معاون رئیس جمهور و رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری می گوید: اتاق فکر دولت، دانشگاه ها هستند و این موضوع از خواسته های ریاست جمهور است که به دنبال پیاده سازی آن هستیم و از ظرفیت دانشگاه ها برای تصمیم گیری و تصمیم سازی در دولت استفاده می کنیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب