انتشارات دانشگاه کمبریج نتایج پژوهش ها بر روی اثار کشف شده از تمدن جیرفت را منتشر کرد

در محوطه باستانی حاجی‌آباد-ورامین‌شهر جیرفت (جنوب استان کرمان) کاوش و بررسی‌های باستان‌شناسی انجام گرفته است. کارگاه تولید ظروف و زیورآلات سنگی مربوط به تمدن جیرفت با قدمتی پنج هزار ساله در این محوطه کشف شده است که نتایج این پژوهش ها و کاوش های باستان شناسان در این زمینه در سه نشریه توسط انتشارات دانشگاه کمبریج و انتشارات راتلج منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری،  دکتر نصیر اسکندری دامنه، عضو هیأت علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران نتایج کاوش‌ها و پژوهش‌های خود در این محوطه باستانی را در نشریه معتبر بین‌المللی «ایران» توسط انتشارات راتلج و دو نشریه بین المللی «باستان» و «مجله باستانشناسی کمبرج» منتشر کرد


به گفته وی، یکی از نخستین تمدن‌ها در دنیا تمدن جیرفت در جنوب شرق ایران به شمار می‌رود که در کنار تمدن عیلام (در جنوب غرب و جنوب ایران) و حوزه تمدنی رود هیرمند (سیستان) سبب شده‌اند تا فلات ایران به یکی از مراکز مهم و کانونی در زمینه شکل‌گیری نخستین تمدن‌ها و شهرها تبدیل شود.

درباره ویژگی یافته‌های باستانی از تمدن جیرفت، دکتر اسکندری گفت: «شاخص‌ترین آثار باستانی تمدن جیرفت، اشیاء و ظروف سنگی ساخته شده از سنگ کلریت هستند. معادن این سنگ در جنوب استان کرمان قرار دارد و به همین دلیل در تمدن جیرفت استفاده از این سنگ برای ساخت اشیاء بسیار رایج بوده است. بر روی این ظروف تصاویر متنوعی از انسان، حیوان و گیاهان نقش شده است. ظروف سنگی کلریت در هزاره سوم پیش از میلاد به تمدن‌های هم‌عصر نظیر بین‌النهرین و دره سند صادر می‌شده است. یکی از پرسش‎های مهم در خصوص این اشیا شیوه و محل ساخت آنهاست.»


عضو هیأت علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: «پژوهش‌های تازه ما در تمدن جیرفت منجر به شناسایی یک کارگاه تولید اشیاء و زیورآلات سنگی در محوطه باستانی حاجی‌آباد جیرفت شد که قدمت آن به هزاره سوم پیش از میلاد باز می‌گردد. در این کارگاه تولیدی، قطعات کامل و شکسته ظروف سنگی و زیورآلات (نظیر مهره از جنس‌های عقیق، لاجورد، مرمر) بدست آمد. همچنین ادوات و ابزارهایی که با آنها اشیاء را تولید می‌کرده‌اند نیز بدست آمد که مهمترین آنها مته‌های سنگی و فلزی هستند. کارگاه تولیدی جیرفت با وسعت نیم هکتار یکی از بزرگترین کارگاه‌های تولید اشیاء سنگی است که تاکنون در دنیای باستان یافت شده است. نقاشی‌هایی از داخل آرامگاه‌های فراعنه مصر بدست آمده است که شیوه تولید ظروف سنگی را نشان می‌دهد. ادوات و ابزارآلات

به دست آمده از کارگاه تولیدی جیرفت، از فنون مشابه با تمدن مصر در زمینه تولید اشیا حکایت دارد.»

وی در ادامه گفت: «در کارگاه تولیدی جیرفت نوعی عملیات بازیافت صورت می‌گرفته است. به این شکل که ظروف و اشیاء سنگی که توسط مردم استفاده و شکسته می‌شده‌اند، دور ریخته نمی‌شده بلکه قطعات شکسته آنها به کارگاه تولید آورده می‌شده تا از

 آنها ظروف و اشیا کوچکتر نظیر مهره ها و آویزها ساخته شود.

نخستین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی از اسفند ماه ۱۳۹۵ در محوطه باستانی حاجی‌آباد-ورامین شهر جیرفت (جنوب استان کرمان) آغاز شده است و پژوهش درباره آثار کشف شده از این محوطه همچنان ادامه دارد.

برای دسترسی به این مقالات استخراج‌شده از پژوهش‌های این عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، از طریق پیوندهای زیر در دسترس قرار دارد.

Drilling stone vessels in third-millennium BC Iran: new evidence from Hajjiabad-Varamin,                                   Jiroft (Kerman Province)

Preliminary Report on the Survey of Hajjiabad-Varamin, a Site of the Konar Sandal Settlement Network (Jiroft, KermanAnimal Scavenging as Social Metaphor: A Carved Chlorite Vessel of the Halil Rud Civilization, Kerman, Iran, Mid Third Millennium BC

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۲:۳۷

شناسه خبر: 103735

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب