بهبودی پس از سکته مغزی با اسپری کردن دارو در بینی

در مطالعه‌ای محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ اظهار کردند، مولکول‌های پادتن وارد شده به بینی موش‌ها منجر به ترمیم آسیب‌های سکته مغزی در مغز می‌شود و علت این امر ممکن است به دلیل داروهایی باشد که از طریق سلول‌های عصبی بویایی عبور می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری،  به نقل از نیو ساینتیست، به گفته محققان، داروهایی که با اثرات سکته مغزی مقابله می‌کنند، می‌توانند با وارد شدن به داخل بینی(حداقل در موش‌ها) به مغز منتقل شوند.

مدت‌هاست که ورود مولکول‌های بزرگ دارو به مغز به عنوان یک چالش کلیدی پزشکی در نظر گرفته شده است. اکثر این ترکیبات نمی‌توانند در مقادیر زیاد به مغز برسند زیرا دیواره رگ‌های خونی مغز بسیار نفوذناپذیر هستند و چیزی را ایجاد می‌کنند که به عنوان سد خونی مغز شناخته می‌شود.

براساس مطالعات ممکن است برخی داروها با حرکت به سمت سلول‌های عصبی که بو را تشخیص می‌دهند، از طریق بینی به مغز برسند، زیرا اینها دارای الیاف بلندی هستند که از مجرای بینی به مغز کشیده می‌شوند.

از موسسه فناوری فدرال سوئیس در زوریخ «مارتین شواب» می‌گوید، با این حال مشخص نیست که آیا مقدار کافی از مولکول‌ها به مغز سفر می‌کنند و می‌توانند آن گونه که باید فواید پزشکی داشته باشند یا خیر؟

شواب و همکارانش برای کشف این موضوع، مراحل ارسال آنتی بادی از بینی را آزمایش کردند. چرا که این آنتی بادی‌ها ترکیبی در مغز به نام Nogo-A را که معمولا رشد سلول‌های مغز را مهار می‌کند، مسدود می‌کند.

ابتدا اثرات سکته مغزی را این تیم در موش‌ها با توقف جریان خون به بخش‌هایی از مغزشان تقلید کردند. این بدان معناست که حیوانات در رسیدن به غذا ناتوان می‌شوند، کاری که می‌توانستند قبل از این به راحتی انجام دهند.

در موش‌هایی که یک بار در روز به مدت دو هفته اسپری زده شد، توانایی آنها در انجام آن کار تا چهار هفته پس از آسیب به حدود ۶۰ درصد افزایش یافت. در حیواناتی که تحت درمان با دارونما قرار گرفتند، این رقم حدود ۳۰ درصد بود.

وقتی مغز موش‌ها را محققان بررسی کردند، متوجه شدند که رشته‌های عصبی جدید بیشتری در مغز موش‌های تحت درمان، رشد کرده‌اند. شواب می‌گوید: ما به سطحی از آنتی‌بادی‌ها رسیده‌ایم که در ترمیم ضایعه بزرگ سکته مغزی مؤثر است. این نشان می‌دهد که در مغز یک قدرت بازسازی طبیعی وجود دارد و شما فقط باید ترمز را بردارید تا اجازه دهید این اتفاق بیفتد.

محقق ایرانی از دانشگاه نیوکاسل بریتانیا «معین مقیمی» گفت: هر راهی برای ورود دارو به مغز فواید گسترده‌ای خواهد داشت اما این مطالعه ثابت نمی‌کند که آنتی‌بادی‌ها با حرکت به سمت اعصاب به مغز رسیده‌اند، زیرا از بینی به جریان خون می‌توانستند جذب شوند که در این صورت تنها مقادیر کمی از آن به مغز می‌رسید.

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷:۰۰

شناسه خبر: 103753

مطالب مرتبط :
تشخیص پیشگیری از سکته‌مغزی با استفاده از برنامه‌ی جدید تلفن همراه

تشخیص پیشگیری از سکته‌مغزی با استفاده از برنامه‌ی جدید تلفن همراه

محققان موفق به طراحی برنامه‌ای شدند که بدون کمک پزشک قادر به تشخیص علائم سکته مغزی کاربران خود می‌باشد.

زمینه‌های مشترک همکاری ایران و تاجیکستان فراهم می شود

در حوزه‌های مختلف فناوری؛

زمینه‌های مشترک همکاری ایران و تاجیکستان فراهم می شود

رئیس آکادمی علوم تاجیکستان اعلام کرد: این کشور دارای ۳ رصدخانه است که می‌تواند طرح‌های مشترک را با ایران اجرایی کند.

درمان اختلالات گفتاری ناشی از سکته مغزی به کمک توانبخشی شناختی

درمان اختلالات گفتاری ناشی از سکته مغزی به کمک توانبخشی شناختی

یکی از تبعات سکته های مغزی است که حالا با طرح پژوهشگرانه ایرانی، نتایج مثبتی از توانبخشی شناختی این اختلال به دست آمده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب