اندازه گیری دقیق اجسام کوچک با اختراع رایانه های کوانتومی

اندازه‌گیری یک ویژگی ممکن است اختلالاتی را در ویژگی‌های دیگر ایجاد کند، زیرا برخی از خواص اجسام کوانتومی به هم مرتبط هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، بررسی خصوصیات مختلف یک شی بزرگ نسبتا ساده است. با این حال، هنگام بررسی اجسام کوانتومی میکروسکوپی مانند فوتون‌ها و ذرات کوچک نور این کار بسیار پیچیده‌تر می‌شود.
این به این دلیل است که اندازه‌گیری یک ویژگی ممکن است اختلالاتی را در ویژگی‌های دیگر ایجاد کند، زیرا برخی از خواص اجسام کوانتومی به هم مرتبط هستند. به عنوان مثال، نظارت بر موقعیت الکترون سرعت آن را تغییر می‌دهد و بالعکس.
به چنین ویژگی‌هایی مزدوج مختلط (conjugate properties) می‌گویند. این امر تجلی مستقیم «اصل عدم قطعیت معروف هایزنبرگ» است که می‌گوید اندازه‌گیری همزمان دو ویژگی مزدوج یک جسم کوانتومی با دقت دلخواه غیرممکن است.
دانشمندان دانشگاه ملی استرالیا (ANU) روشی را برای اندازه‌گیری دقیق‌تر اجسام کوچک با استفاده از رایانه‌های کوانتومی ابداع کرده‌اند. این تکنیک می‌تواند برای فناوری‌های مختلف در آینده از جمله سنجش بیولوژیکی مفید باشد.
محقق این مطالعه گفت: ما توانستیم روش اندازه‌گیری جدیدی را برای تعیین دقیق‌تر خواص مزدوج اجسام کوانتومی طراحی کنیم. همکاران ما توانستند این اندازه‌گیری را در آزمایشگاه‌های مختلف در سراسر جهان پیاده‌سازی کنند. اندازه‌گیری‌های دقیق‌تر بسیار مهم هستند و می‌توانند به نوبه خود فرصت‌های جدیدی را برای انواع فناوری‌ها از جمله سنجش زیست‌پزشکی، محدوده لیزری و ارتباطات کوانتومی هموار کنند.
بنا بر اعلام وبگاه تی ای، روش جدید مبتنی بر درهم تنیدگی است، که یک ویژگی خاص سیستم‌های کوانتومی است. دانشمندان خاطرنشان کردند که نظارت بر دو جسم کوانتومی یکسان در صورت درهم تنیدگی، امکان تعیین ویژگی دقیق‌تری نسبت به اندازه‌گیری جداگانه آن‌ها را فراهم می‌کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳:۱۲

شناسه خبر: 103774

مطالب مرتبط :
محافظت از سر و گردن دوچرخه‌سواران با کوله‌ ایربگ!

کوله ایربگ وسیله ای جدید برای محافظت از سر وگردن دوچرخه سواران

یک شرکت فرانسوی، نوعی کوله‌پشتی مخصوص دوچرخه‌سواری را ابداع کرده‌ است که به ایربگ مجهز است تا از سر و گردن دوچرخه‌سواران محافظت کند.

برگزاری بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری دررخوزستان

برگزاری بیست وسومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری در خوزستان

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری با حضور ۳۲ دستگاه اجرایی،۳۵ شرکت دانش بنیان و ۶ دانشگاه در ۲۶ دی ماه آغاز به کار کرد و تا روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه در دو نوبت صبح و عصر،پذیرای علاقه مندان خواهد بود.

ساخت و تولید ژنراتورهای ترموالکتریک بااستفاده از جوهرنانویی وچاپ سه بعدی

ساخت و تولید ژنراتورهای ترموالکتریک بااستفاده از جوهرنانویی وچاپ سه بعدی

یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که با استفاده از جوهر‌های نانویی و چاپ سه‌بعدی می‌توان ژنراتور‌های ترموالکتریک برای استفاده در ادوات الکترونیکی نظیر حسگر‌های اینترنت اشیا تولید کرد.

توسعه شبکیه بر روی تراشه

بااستفاده از فناوریهای نوین

توسعه شبکیه بر روی تراشه

شبکیه که در پشت چشم ما قرار دارد، یک لایه حساس به نور است که نقش مهمی در نحوه دیدن ما دارد.

طراحی تلسکوپ جدیدی برای کشف جهان‌های بیگانه

ناسا در حال طراحی وبرنامه ریزی برای تولید تلسکوپی جدید است

کشف جهان های بیگانه با استفاده از طراحی تلسکوپ جدید

ناسا در حال برنامه‌ریزی برای طراحی و ابداع تلسکوپ فضایی جدیدی است که در جستجوی سیارات فراخورشیدی قابل سکونت و نشانه‌های حیات در آن‌هاست.

کمک دستکش آموزش خط بریل

کمک دستکش آموزش خط بریل

این دستکش آموزش خط بریل را برای افراد نابینا آسان می کند

یک دستکش آموزش خط بریل، کاراکتر‌های بریل را برای نابینایان می‌خواند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب