ساخت و تولید ژنراتورهای ترموالکتریک بااستفاده از جوهرنانویی وچاپ سه بعدی

یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که با استفاده از جوهر‌های نانویی و چاپ سه‌بعدی می‌توان ژنراتور‌های ترموالکتریک برای استفاده در ادوات الکترونیکی نظیر حسگر‌های اینترنت اشیا تولید کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، یک فرآیند چاپی جدید برای تولید ژنراتور‌های ترموالکتریک ارزان‌قیمت و سه‌بعدی ارائه شده است. ژنراتور‌های ترموالکتریک (TEG) گرمای محیط را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند.
این فناوری باعث می‌شود منبع تغذیه‌ای بدون نگهداری، سازگار با محیط زیست و خودمختار برای تعداد زیادی حسگر و دستگاه‌های در حال رشد مستمر اینترنت اشیا (IoT) و بازیابی گرمای زباله امکان‌پذیر شوند. دانشمندان اکنون بر اساس مواد ترموالکتریک جدید و قابل چاپ، قطعات سه‌بعدی را توسعه داده‌اند.
ژنراتور‌های ترموالکتریک معمولی باید با استفاده از روش‌های تولید نسبتاً پیچیده از اجزای جداگانه ساخته شوند. برای جلوگیری از این امر، محققان دو فرآیند و جوهر نوآورانه‌ای را بر اساس نانوذرات آلی و معدنی ایجاد کردند. از این فرآیند‌ها و جوهر‌ها می‌توان برای تولید TEG‌های ارزان قیمت، سه‌بعدی و چاپی استفاده کرد.اولین فرآیند از چاپ اسکرین (screenprinting) برای اعمال الگوی دوبعدی بر روی یک فویل انعطاف‌پذیر بسیار نازک با جوهر چاپ ترموالکتریک استفاده می‌کند. سپس، یک ژنراتور به اندازه یک حبه قند با استفاده از روش اوریگامی خم می‌شود. فرآیند دوم شامل چاپ یک داربست سه‌بعدی روی سطحی است که جوهر ترموالکتریک روی آن اعمال شده است.
فرآیند‌های تولید جدید نه تنها تولید مقیاس‌پذیر ارزان قیمت ژنراتور‌های ترموالکتریک را امکان‌پذیر می‌سازد بلکه اجازه می‌دهد تا این مؤلفه با کاربرد‌های مختلف سازگار شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۰:۱۲

شناسه خبر: 103776

مطالب مرتبط :
 اسرار پنهان گلها و درک تکامل آنها با استفاده از مدل سه بعدی

اسرار پنهان گلها و درک تکامل آنها با استفاده از مدل سه بعدی

تیمی از محققان مدل‌های سه بعدی را به منظور دستیابی به درک بهتری از تکامل گل‌ها ایجاد کرده‌اند.

محافظت از سر و گردن دوچرخه‌سواران با کوله‌ ایربگ!

کوله ایربگ وسیله ای جدید برای محافظت از سر وگردن دوچرخه سواران

یک شرکت فرانسوی، نوعی کوله‌پشتی مخصوص دوچرخه‌سواری را ابداع کرده‌ است که به ایربگ مجهز است تا از سر و گردن دوچرخه‌سواران محافظت کند.

 اندازه گیری دقیق اجسام کوچک با اختراع رایانه های کوانتومی

اندازه گیری دقیق اجسام کوچک با اختراع رایانه های کوانتومی

اندازه‌گیری یک ویژگی ممکن است اختلالاتی را در ویژگی‌های دیگر ایجاد کند، زیرا برخی از خواص اجسام کوانتومی به هم مرتبط هستند.

طراحی تلسکوپ جدیدی برای کشف جهان‌های بیگانه

ناسا در حال طراحی وبرنامه ریزی برای تولید تلسکوپی جدید است

کشف جهان های بیگانه با استفاده از طراحی تلسکوپ جدید

ناسا در حال برنامه‌ریزی برای طراحی و ابداع تلسکوپ فضایی جدیدی است که در جستجوی سیارات فراخورشیدی قابل سکونت و نشانه‌های حیات در آن‌هاست.

کمک دستکش آموزش خط بریل

کمک دستکش آموزش خط بریل

این دستکش آموزش خط بریل را برای افراد نابینا آسان می کند

یک دستکش آموزش خط بریل، کاراکتر‌های بریل را برای نابینایان می‌خواند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب