رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو:

پاشنه آشیل دولت در مورد مسایل زیست محیطی، کنار گذاشتن تشکل های مردمی است

رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو ، با اشاره به اینکه پاشنه آشیل دولت و مدیران ارشد کشور در مورد بحث های زیست محیطی و از جمله هوای پاک، احساس عدم نیاز به استفاده از پتانسیل ها و تشکل های مردمی است گفت: تا زمانیکه دولت به این درک نرسد که بدون مشارکت بخش های مردمی قادر به حل مشکلات زیست محیطی و کاهش آلودگی هوا نیست، نمی توان امیدی به رفع آلودگی های هوا داشت.

محمد درویش، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در تشریح مهمترین نقاط ضعف دولت در پیگیری مباحث زیست محیطی ، از جمله قانون هوای پاک گفت: مشکل اصلی از جایی آب می خورد‌ که به نظر می رسد دولت به این نتیجه رسیده که ارتباطش با مردم و تشکل های مردمی را روز به روز کمتر و کمتر کند.

زندگینامه | مهار بیابان زایی

وی افزود: به عنوان مثال هر سال در روز هوای پاک، شاهد  اجرای برنامه متنوعی مانند پیاده روی های گروهی یا دوچرخه سواری و.... با حضور شهردار یا معاون وزیر کشور  وسایر مسولان بودیم اما امسال دریغ از برگزاری حتی یک برنامه! این نشان می دهد دولت احساس نیازی نمی کند که برای کاهش آلودگی هوا باید کاری بکند و در این مسیر از وجود تشکل های مردمی هم استفاده کند!

این فعال محیط زیستی با انتقاد از اینکه مسئولان همه تقصیرها را به گردن کمبود بودجه می گذارند گفت: مهمترین بهانه دولت برای تعلل در اجرای طرح های زیست محیطی و طرح های مرتبط با کاهش به آلودگی هوا نداشتن بودجه است. درحالیکه به نظر می رسد اتفاقا دولت اصلا مشکل بودجه ای نداشته باشد کمااینکه می خواهد پروژه انتقال آب از خلیج فارس و دریای خزر را با 300 هزار میلیارد تومان اجرا کند یا در بودجه سال آینده 400 پروژه تعریف شده که ارزیابی زیست محیطی ندارد و بودجه پیش بینی شده کل آن بیش از 200 هزار میلیارد تومان است. اینها نشان می دهد که دولت مشکل مالی ندارد بلکه مشکل اصلی این است که دولت سرمایه های اصلی خودش یعنی مردم را فراموش کرده است.

وی با تاکید براینکه بهترین راهکار برای مدیریت مسایل زیست محیطی تشکیل یک اتاق فکر از فعالان این حوزه است گفت: در این اتاق فکر می توان همه نگاه های موجود در حوزه محیط زیست را دور هم جمع کرد و برای مشکلات زیست محیطی از جمله آلودگی هوا، به دنبال راه حل بود. وگرنه باید منتظر ادامه این رویه و تخریب محیط زیست به انحا مختلف باشیم.

زمان انتشار: جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۷:۲۶

شناسه خبر: 103808

مطالب مرتبط :
منیره چگینی+سازگاری با تغییرات اقلیمی بسته به تامین بودجه از مراجع بین المللی و انتقال فناوری

یک کارشناس مطالعات محیط زیست و سلامت شهری:

سازگاری با تغییرات اقلیمی به تامین بودجه از مراجع بین المللی و انتقال فناوری بستگی دارد

اقدامات مربوط به سازگاری با تغییرات اقلیمی در ایران، تا حد زیادی بستگی به تامین بودجه از مراجع بین المللی و انتقال فناوری دارد.

امسال ۱۴ روز هوای پاک و ۲۰ روز هوای سالم به ثبت رسیده است

امسال ۱۴ روز هوای پاک و ۲۰ روز هوای سالم به ثبت رسیده است

پایتخت در حال نفس کشیدن 

کیفیت هوای تهران امروز پنجشنبه ۴اردیبهشت با کاهش غلظت ذرات آلاینده معلق کمتر از ۲.۵میکرون در شاخص است ودر شرایط سالم قرار گرفت 

ففف

معاون حفاطت و امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان:

مشارکت های مردم و اقدامات پیشگیرانه از اراضی ملی صیانت می نمایند

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری هرمزگان گفت: همکاری ومشارکتهای مردم و اقدامات پیشگیرانه حفاظتی دو مؤلفه مهم در حفاظت و صیانت از اراضی ملی می باشند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب