انتشار کتاب " مدیریت یکپارچه منابع آب "

کتاب « مدیریت یکپارچه منابع آب ( مواردی از آفریقا، آسیا، استرالیا، آمریکای لاتین و ایالات متحده آمریکا)» به تألیف ادسون دی اولیویرا ویرا، ساموئل ساندووال- سولیس، والمیر دی آلبوکرک پدروسا و جی پابلو اورتیز-پارتیدا و توسط علی شفیعی سرارودی کارشناس دانشکده مهندسی آب و محیط‌زیست دانشگاه شهید چمران اهواز و ویراستاری علمی دکتر منا امیدواری نیا دکترای سازه های آبی دانشگاه شهید چمران اهواز و ویراستاری ادبی و فنی دکتر سکینه علوی پور دکترای مهندسی کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز در۳۱۸ صفحه ترجمه و به همت شعبه انتشارات جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهید چمران،در معرفی این کتاب آمده است: مدیریت یکپارچه منابع آب فرایندی در جهت توسعه پایدار منابع آب است. مدیریت یکپارچه منابع آب شامل بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی بدون در نظر گرفتن محدوده‌های مرزی است. این فرآیند امکان ادغام این بخش‌ها برای مصرف‌کنندگان و تمام حوزه‌های مرتبط با منابع آب را فراهم می‌کند. اجرای سیستم‌های آبی با در نظر گرفتن این رویکرد و با توجه به ویژگی‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی آن‌ها می‌تواند اثربخش باشد.

همان‌طور که در فصل‌های مختلف این کتاب ذکر شده است، مسائل مربوط به منابع آب از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است و این مسئله اهمیت ادغام عملیات و ابزارهای مدیریت یکپارچه منابع آب در هر یک از حوضه‌های رودخانه را نشان می‌دهد. اقدامات عملیاتی به فرآیند مدیریت یکپارچه منابع آب کمک می‌کند. این اقدامات حتی در سطوح اجرایی اختصاصی باید در کل حوضه آب ادغام شوند تا بتوانند به روند مدیریت یکپارچه منابع آب کمک کنند. همان‌طور که در بسیاری از فصل‌های این کتاب دیده می‌شود بعضی از کشورها در سراسر جهان پروژه‌های زیادی را با مؤلفه‌های خاص مدیریت یکپارچه منابع آب اجرا کرده‌اند. به‌عنوان مثال، رویکرد مشارکتی در برزیل، مطالعه تأثیر اجتماعی در کاستاریکا، معاهدات فرامرزی بین ایالات‌متحده و مکزیک و یا چارچوبی برای سازگاری با تغییرات آب و هوایی در مکزیک به عنوان تجربه‌های مستند در زمینه‌های مختلف مدیریت منابع آب هستند که امکان ایده‌پردازی در موقعیت‌های دیگر را می‌دهد. این پروژه‌ها به کندی پیش می‌روند اما با توجه به ظرفیت‌های سیاسی‌- اجتماعی و مالی و شرایط محلی، همیشه از اصول اساسی مدیریت یکپارچه منابع آب استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های مشترک این پروژه‌ها امکان تجدید استراتژی‌های مدیریتی و ساز و کارهای سیاسی پس از یک درگیری یا به‌عنوان وسیله‌ای برای سازگاری مجموعه ابزارها جهت مقابله با حوادث شدید آب و هوایی و یا جلوگیری از فعالیت‌های سیاسی اجتماعی و زیست‌محیطی آینده است. در فصل‌های این کتاب، منابع چنین درگیری‌ها یا عدم انعطاف‌پذیری و سازگاری در مدیریت سیستم‌های آب اشاره شده است. 

زمان انتشار: شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶:۱۷

شناسه خبر: 103832

مطالب مرتبط :
کتاب «ستارگان قضا ۴ » منتشر شد

کتاب «ستارگان قضا ۴ » منتشر شد

کتاب «ستارگان قضا ۴ » کاری از نشر شاهد منتشر شد.

چشم پزشکی

یک متخصص چشم:

طب سنتی در چشم پزشکی هیچ جایگاه علمی ندارد

یک متخصص چشم گفت: طب سنتی در چشم پزشکی هیچ جایگاهی ندارد و به جز آسیب زدن به چشم و بافت های چشم هیچگونه درمانی ندارد.

برپایی مدرسه زمستانی

دانشگاه شهید چمران اهواز:

مدرسه زمستانی "اینترنت اشیا" برگزار می‌کند

آیین افتتاح مدرسه زمستانی"اینترنت اشیا" در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار می‌شود.

پیرعلی

در چهارمحال و بختیاری؛

۶۰ درصد شرکت کنندگان کنکور در رشته ریاضی آقایان بوده اند

رئیس دانشگاه شهرکرد گفت:دانش آموزان چهارمحال و بختیاری که در کنکور درحوزه ریاضی شرکت کرده اند، نسبت خانم ها به آقایان ۴۰ به ۶۰ است، یعنی ۶۰ درصد آقایان به سمت رشته های ریاضی حرکت کردند.

کتاب

به همت انتشارات جهاد دانشگاهی اردبیل

کتاب «طراحی و ساخت توربین ارشمیدسی هیبریدی» منتشر شد

به همت انتشارات جهاد دانشگاهی اردبیل کتاب «طراحی و ساخت توربین ارشمیدسی هیبریدی» با رویکردی به حوزه فنی و مهندسی به ویژه مهندسی مکانیک تبدیل انرژی، انرژی‌های نو و توربین آبی منتشر شد.

انتشار ۷۵ هزار و ۳۳۶ عنوان کتاب طی ۹ ماه

مدیر‌عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران اعلام کرد؛

انتشار ۷۵ هزار و ۳۳۶ عنوان کتاب طی ۹ ماه

علی رمضانی در نشست هم‌اندیشی تشکل‌های نشر، با مقایسه آمار تولید کتاب طی ۹ ماه سال جاری با مدت زمان مشابه سال گذشته، انتشار ۷۵ هزار و ۳۳۶ عنوان کتاب را نشانه رشد این صنعت ارزیابی کرد.

برگزاری سمیناری با موضوع بررسی عوامل موثر بر گرایش نوجوانان و جوانان به اعتیاد

به مناسبت هفته پژوهش؛

برگزاری سمیناری با موضوع بررسی عوامل موثر بر گرایش نوجوانان و جوانان به اعتیاد

به مناسبت هفته پژوهش؛ سمیناری با عنوان بررسی عوامل موثر بر گرایش نوجوانان و جوانان به اعتیاد در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

مهندس غنی زاده

طراحی و ساخت سنسورهای هوشمند آب؛

کاهش ۶۰ درصدی مصرف آب با استفاده ازسنسورهای هوشمند چشمی آب

مسئول مرکز رشد تجهیزات هوشمند شهید کشتگر سپاه شهداء آذربایجان‌غربی از طراحی و ساخت سنسورهای هوشمند چشمی آب خبر داد و گفت: با استفاده از این سنسورهای هوشمند چشمی آب ۶۰ درصد در مصرف آب صرفه‌‌جویی می‌‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب