گمانه زنی‌ها در مورد پسروی آب دریای خزر:

ممکن است "روسیه" حجم ورودی «آب دریای خزر» را کاهش داده باشد

مریم آخوندیان با اعلام این خبر در واکنش به « پسروی یک متری آب دریای خزر» گفت:پسروی آب دریا ی خزر نگران کننده است و باید از سوی "کارشناسان" مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد تا "عوامل محیطی،تغییر اقلیم و استراتژیک"آن مشخص شود.

مریم آخوندیان «دکترای تخصصی زیست شناسی دریا» به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت: آب دریای خزر در ۶ ماه گذشته یک متر عقب نشینی داشته و این مورد در یکصد سال گذشته بی‌سابقه است.
وی در ادامه اظهار داشت: بنا به بررسی‌های صورت گرفته آب دریای خزر در ۶ ماهه اخیر بیشتر از یک متر عقب نشینی داشته و همین موضوع جای نگرانی دارد.
آخوندیان ادامه داد: بررسی‌های دلایل این اتفاق در دست اقدام است. البته «تغییراقلیم» یکی از موارد و گزینه‌های روی میز برای بررسی است اما نمی‌تواند تنها گزینه اتفاقات اخیر «دریای خزر» باشد.

افزایش چهار برابری سرعت پس‌روی آب دریای خزر نسبت به سال‌های گذشته، نیاز به  بررسی جدی دارد | برترین خبر

وی با اشاره به اینکه سرشاخه اصلی دریای خزر «رودخانه ولگا» است، افزود: ممکن است روسیه حجم ورودی آب «دریای خزر» از «رودخانه ولگا» را کاهش داده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران با اعلام اینکه در این زمینه هم اظهار نظر‌های متعددی وجود دارد، گفت: برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که "روسیه " به دلیل جنگ "اوکراین " بخشی از آب ورودی دریای خزر رای برای توسعه بخش کشاورزی و تأمین نیاز به مواد غذایی و توسعه فعالیت‌های صنعتی به کار گرفته باشد.

وی یادآور شد، همین کارشناسان اعتقاد دارند که اگر روسیه حجم ورودی آب دریایی خزر را کاهش دهد در بلند مدت خودش هم دچار چالش می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران، معتقد است:  "ایران " تنها دو تا سه درصد آب «دریای خزر» را تأمین می‌کند و سهم " روسیه " از سرچشمه «رودخانه ولگا» بیش از "۹۰ درصد " است و بحث تغییر اقلیم در پس روی آب دریای خزر چندان تأثیر‌گذار نیست.

بنا به نظر این استاد دانشگاه و محقق حوزه محیط زیست:  "تغییر اقلیم "یکی از گزینه‌های جدی برای بررسی سطح کاهش آب دریای‌ی خزر «پیش از جنگ روسیه و اکراین» مطرح بوده است اما اتفاقات اخیر در منطقه این دلیل را علاوه بر دلایل دیگر روی میز بررسی‌های کارشناسان قرار داده است.

گفتنی است: بیشترین منبع آبی دریایی خزر در روسیه و از رودخانه ولگا تأمین می‌شود و تأثیر کاهش آب ناشی از جنگ اوکراین هم می‌تواند یکی از گزینه‌های پس روی آب دریایی خزر باشد.
همانطور که گفته شد؛ پسروی آب دریایی خزر در زمستان تا حدودی امر طبیعی تلقی می‌شد اما ظاهراً از حالت طبیعی گذشته و زمینه نگرانی کارشناسان را فراهم کرده است.

در همین ارتباط«آخوندیان» در پاسخ به این سؤال که پس روی آب دریای خزر در کدام مناطق بیشتر ملموس است، گفت: از غرب استان مازندران حجم پسروی‌ها در سواحل صخره‌ای بیشتر خودنمایی کرده و بسیار مشهودتر است.

خبرنگار:جاوید عباسی/

زمان انتشار: یکشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳:۱۴

شناسه خبر: 103861

مطالب مرتبط :
برای اولین بار در جهان، تجهیز جنگنده‌های سوخو-۵۷ به امکان پرتاب پهپاد

برای اولین بار در جهان، تجهیز جنگنده‌های سوخو-۵۷ به امکان پرتاب پهپاد

روسیه جنگنده‌های سوخو-۵۷ خود را به امکان پرتاب پهپاد‌هایی از نوع «مولنیا» مجهز کرده است.

روسیه یک کپسول سایوز جدید به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد

روسیه یک کپسول سایوز جدید به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد

یک کپسول سایوز بدون سرنشین در ماه فوریه به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز می‌کند تا برای سه خدمه که به‌طور موقت سرگردان شده‌اند، راهی امن برای خانه فراهم کند.

سنگ نما

رییس مرکز پژوهشی حوضه اقلیمی خزر و عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران:

افزایش چهار برابری سرعت پس روی آب دریای خزر نسبت به سال‌های گذشته/بخشی از پس‌روی آب دریا در زمستان طبیعی است

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران، با اشاره به خودنمایی پدیده سنگ نما در منطقه غرب استان مازندران،گفت: بخشی از پس روی زمستانه دریا طبیعی است اما افزایش چهار برابری سال جاری نیاز به بررسی دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب