توسعه هواپیمای نشست‌وبرخاست عمودی بدون پره با سرعت نزدیک به ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت

استارتاپ Jetoptera اخیراً آزمایشی را روی یک هواپیمای نشست‌وبرخاست عمودی بدون پره انجام داده و سرعت بالایی را ثبت کرده است.

هواپیمای کانسپت استارتاپ Jetoptera که یک هواپیمای نشست‌وبرخاست عمودی (VTOL) بدون پره است، توانسته در آزمایش‌ها به حداکثر سرعت 0.8 ماخ (988 کیلومتر بر ساعت) برسد. این دستاورد مهم این هواپیما را در جایگاهی سریع‌تر از بوئینگ Dreamliner قرار می‌دهد.

استارتاپ Jetoptera در شرایطی این اطلاعات را منتشر کرده که به‌تازگی چهارمین قرارداد خود را با نیروی هوایی آمریکا بسته استاین شرکت می‌گوید سیستم پیشرانش مایع (FPS) آن‌ها به این هواپیما اجازه می‌دهد به‌صورت عمودی پرواز کند و فرود بیاید و درعین‌حال به‌سرعت‌های بالا برسد.

Jetoptera درباره فناوری نشست‌وبرخاست عمودی پرسرعت (HSVTOL) می‌گوید: این فناوری مزیت‌های بنیادی متعددی نسبت به سیستم‌های VTOL قدیمی دارد: آلودگی، نویز و حرارت کمتری تولید می‌کند، درحالی‌که روتور یا ملخ ندارد.

هواپیمای کانسپت Jetoptera چگونه کار می‌کند؟

این استارتاپ برای طراحی سیستم پروازی این هواپیما و طراحی مفهومی سیستم HSVTOL با شرکت Scaled Composites همکاری کرده است. فقدان پره‌های چرخان با دستگاهی جبران شده که از دینامیک مایعات و مقدار کمی جریان هوا برای ایجاد نیروی محرکه استفاده می‌کند. در طراحی‌های قبلی از یک ژنراتور گازی برای فشرده‌سازی هوا بهره گرفته می‌شد، اما حالا سیستمی ساخته شده است که توربین‌های گازی یا الکتریکی را با فرایند افزایش نیروی مایع ترکیب می‌کند و می‌تواند نیروی محرکه را به تمام بدنه هواپیما برساند.

Jetoptera می‌گوید کانسپت فعلی که برای قرارداد با نیروی هوایی آزمایش شده، یک کمپرسور هوای الکتریکی هم داشته است. این استارتاپ قبلاً گفته بود که فناوری باتری باید حداقل به سطح 1500 وات‌ساعت بر کیلوگرم برسد تا امکان استفاده از یک کمپرسور الکتریکی در این هواپیما فراهم شود.

Jetoptera یک برنامه آزمایشی دیگر هم در دست اجرا دارد که طراحی آن در نیمه اول 2023 تأیید خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که حداکثر سرعت حرکت در آن هواپیمای کانسپت به بیش از دو‌برابر تیلت‌روتورها برسد.

زمان انتشار: یکشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 103881

مطالب مرتبط :
هواپیمای رهگیر با بیش از پنج برابر سرعت صوت

فناوری محققان چینی؛

هواپیمای رهگیر با بیش از پنج برابر سرعت صوت

چین یک هواپیمای رهگیر فراصوت چند بار مصرف طراحی کرده است که می‌تواند پرتاب شود و پس از انجام ماموریت بازگردد.

کوتاه کردن مسیرپیشرفت خوزستان به دست شرکت های دانش بنیان

کوتاه کردن مسیر پیشرفت خوزستان بدست شرکت های دانش بنیان

استاندار خوزستان گفت: آن چیزی که من از شرکت‌های دانش بنیان انتظار دارم، کوتاه کردن مسیر پیشرفت استان است.

هواپیمای عمود پرواز

از علاقه تا اختراع جهانی

نخبگان دغدغه مند بسیجی کشور باعث افتخار ایران سربلند می‌شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب