یافته‌های جدید علم فیزیک؛

امکان ساخت ترانزیستورهای دو‌ بعدی فراهم شد

گروهی از پژوهشگران می‌گویند با از بین ‌بردن سه مشکل محدود کننده‌ی مهم، ازاین‌ پس می‌توان مواد اولیه‌ی دو‌ بعدی را برای ساخت تراشه استفاده کرد.

به‌گزارش خبرگزاری علم و فناوری، پژوهشگران موفق شده‌اند سه مشکل فنی بسیار دشوار را از پیش روی بردارند که استفاده از مواد اولیه‌ی دو بعدی را در پرازنده ها غیرممکن می‌کردند. با این دستاورد مهم، احتمالاً در آینده شاهد تولید تجاری ترانزیستورهایی به ضخامت اتم خواهیم بود که باعث زنده نگه‌داشتن قانون مور می‌شوند.

قانون مور را نخستین‌ بار یکی از مؤسسان اینتل مطرح کرد. براساس این قانون، تعداد ترانزیستورهای روی تراشه با فرض ثابت‌ بودن مساحت تراشه پس از گذشت تقریباً دو سال دو برابر می‌شود. قانون مور از سال ۱۹۷۵ در صنعت تراشه مشاهده شده است؛ اما حدوداً از سال ۲۰۱۰ شرایط کمی تغییر کرد و این قانون کم‌کم به‌دست فراموشی سپرده شد.

پیشرفت صنعت تراشه به ‌دلیل ذات محدود کننده‌ی فرایند تولید ترانزیستور تهدید می‌شود. مدت‌ها است که تحلیلگران از محدودیتی خبر می‌دهند که باعث مرگ قانون مور می‌شود. در همین راستا، پژوهشگران بسیاری تحقیقات خود را شروع کرده‌اند تا به‌دنبال راهکارهایی جایگزین برای ادامه‌دادن پیشرفت‌های صنعت تراشه باشند.

یکی از روش‌ها برای ادامه‌ی پیشرفت صنعت تراشه، جایگزینی سیلیکون با مواد اولیه‌ی دو‌بعدی است تا امکان ساخت ترانزیستورهای دو‌بعدی فراهم شود. متخصصان حوزه‌ی مواد دو‌بعدی می‌گویند این مواد به‌دلیل برخی خواص می‌توانند قدرت پردازشی را بهبودی چشمگیر و مصرف انرژی را نیز کاهش دهند.

گروه تحقیقاتی Intel CR مدتی پیش ۹ مقاله‌ی تحقیقاتی منتشر کرد که برخی از آن‌ها به استفاده از مواد اولیه‌ی دو‌بعدی اشاره می‌کنند. به‌عقیده‌ی اینتل، می‌توان از‌طریق این مواد اولیه تا سال ۲۰۳۰ پردازنده‌هایی ساخت که بیش از یک ‌تریلیون ترانزیستور دارند.

گروهی بین‌المللی از دانشمندان می‌گویند سه مشکل اساسی را در مسیر تجاری‌سازی مواد اولیه‌ی دوبعدی برطرف کرده‌اند تا ساخت مواد دو‌بعدی در فرم تک‌کریستالی روی ویفرهای سیلیکونی امکان‌پذیر شود. یکی از این مشکلات، کنترل دقیق حرکت جنشی لایه‌های مواد دو‌بعدی و چالش مشکل کنترل تعداد لایه‌ها در مقیاس ویفر بود.

سانگ‌هوون بائه، یکی از اعضای ارشد پروژه و استاد مهندسی مکانیک و علوم مواد در دانشکده‌ی مهندسی مک‌کلوی در دانشگاه واشینگتن، می‌گوید نتایج تحقیقات او و همکارانش آثار گسترده‌ای روی صنعت تراشه می‌گذارد: «معتقدیم تکنیک ما می‌تواند تمامی یافته‌های عالی فیزیک مواد دو‌بعدی را به سطح تجاری‌ برساند؛ چون ساخت پیوندهای ناهمگون لایه‌به‌لایه را در مقیاس ویفر ممکن می‌کند.»

زمان انتشار: یکشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۶:۵۹

شناسه خبر: 103884

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
می توان هدایت لیزری را به یک کیلومتر یا فراتر رساند

روشی برای هدایت نور از طریق هوا؛

می توان هدایت لیزری را به یک کیلومتر یا فراتر رساند

فیزیکدانان در نیمه‌های شب یک پرتو لیزر خطرناک را در راهروی دانشگاه شلیک کرده و رکورد هدایت پرتوهای نور در کانال هوا موسوم به موج‌بر هوا را شکستند.

ساخت نمونه فیزیکی آناتومی ضایعه بیمار براساس تصویر سی تی اسکن وی

توسط یک شرکت دانش بنیان شیرازی صورت گرفت؛

ساخت نمونه فیزیکی آناتومی ضایعه بیمار براساس تصویر سی تی اسکن وی

یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز موفق به ساخت نمونه فیزیکی آناتومی ضایعه بیمار براساس تصویر سی تی اسکن وی شده که می تواند سبب افزایش سرعت و دقت در انجام عمل جراحی شود.

پالس

برای اولین بار در جهان؛

مشاهده پالس های نور در مواد دوبعدی

برای اولین بار، دانشمندان نشان می دهند که چگونه پالس های نور در داخل مواد ۲ بعدی حرکت می کنند. دانشمندان امواج نور و نور ترکیبی را در مواد نازک اتمی ثبت کرده اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب