در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری مطرح شد؛

جوان قزوینی با کمک حشرات به شکار آفات می‌رود

نخبه قزوینی با پرورش حشرات شکارگر (پارازیت) به مقابله با آفت‌های بخش کشاورزی اقدام کرده و درحال توسعه کنترل بیولوژیکی و کاهش مصرف سموم شیمیایی در صنعت مواد غذایی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، کنترل بیولوژیکی به استفاده از موجودات زنده برای سرکوب آفات گفته می‌شود، به طور کلی دشمنان طبیعی حشرات نقش مهمی در محدود کردن تراکم آفات بالقوه دارند که شامل شکارچیان، پارازوئیدها، و عوامل بیماری زا هستند.

تاریخ کنترل بیولوژیکی به قبل از میلاد مسیح باز می گردد که سومریان از ترکیبات طبیعی برای دفع حشرات استفاده می‌کردند، بعدها درسال ۱۷۶۲ اولین واردات پرنده مینا از هند به جزیره موریس، برای کنترل ملخ صورت گرفت و اصطلاح امروزی آن تحت عنوان «کنترل بیولوژیکی» نخستین بار توسط هری اسکات اسمیت در نشست سال ۱۹۱۹ واقع در انجمن آناتومیست های اقتصادی آمریکا در ریورساید کالیفرنیا به کار برده شد.

کنترل بیولوژیکی آفات در کشورمان امروز به یکی از روش‌های مهم در کشاورزی بدل گشته است و استان‌های قطب کشاورزی از این روش بیشتر بهره می‌برند.

در استان قزوین یک واحد فناور تحت عنوان شرکت الماس فناوران گیتی اقدام به پرورش حشرات کرده و از ان در راستای کنترل بیولوژیکی بهره می‌برد؛ مدیر این واحد فناور محمد مهدی عبدالهی ۳۲ساله است که در شهر قزوین به دنیا آمده و دارای مدرک کارشناسی منابع طبیعی و کارشناسی ارشد تکثیرو پروش آبزیان است.

برای اطلاع از جزییات کنترل بیولوژیکی و نحوه پرورش حشرات با این مدیر واحد فناور مصاحبه کردیم؛ پاسخ وی به سوالات خبرنگار علم و فناوری را در ادامه می‌خوانید:

سوال: فعالیت شما از چه زمانی آغازشد و اولین کارهای شما چه بود؟

شرکت ما فعالیت خود را از سال ۹۵ با پرورش و اصلاح نژاد زنبور تریکوگراما به منظور مقابله با تخم آفات مزارع کشاورزی اغاز کرد، کمی بعد زنبور هابروبراکن نیز برای اولین بار در استان تولید و به منظور مقابله با کرم میوه گوجه فرنگی طی برنامه کنترل بیولوژیک در سطح ۵۰۰ هکتار از مزارع استان رهاسازی شد.

سوال: چگونه به این فعالیت علاقمند شدید؟ دلیل ورود شما به این حوزه چه بود؟

دلیل ورود به حوزه پرورش حشرات در ابتدا برای تامین نیاز فارم پرورش ماهیان زینتی خودم بود که با توجه به افزایش قیمت غذای ماهی اقدام به پرورش حشرات خوراکی کردم و بعد از آن توسط یکی از دوستان حشره شناسم با فرآیند مبارزه بیولوژیک و حشرات شکارگر آشنا شدم و این روش و تاثیری که با کم تر مصرف کردن سموم کشاورزی در سلامت خانواده خودم وجامعه ام می‌گذارد من را شیفته کرد؛ سپس با کمک یکی از دوستانم این شرکت را تاسیس کردیم و شروع کردیم به جمع آوری اطلاعات برای تولیدات بهتر و کارایی بیشتر.

سوال: در مورد فواید دیگر این نوع حشرات بیشتر توضیح دهید:

حشرات مفید به گونه‌هایی اطلاق می‌شود که برای انسان سود آور و کاربردی باشد، حال ممکن است به طور مستقیم پروتین موجود در لاشه حشره در جیره حیوانات پرورشی استفاده شود و یا از فعالیت حشره در باغ یا مزرعه منفعتی به شخص برسد؛ مثلا زنبورهای پارازیتوئید در حقیقت دشمنان طبیعی آفات کشاورزی هستند که برای ادامه حیات نیاز به تغذیه از گوشت یا تخم آفت‌های کشاورزی دارند و بدین طریق با کنترل و کاهش جمعیت آفات خسارت را در مزرعه به حداقل می‌رسانند.

سوال: چرا گفته می‌شود بیولوژیک؟

درروش مبارزه بیولوژیک از موجود زنده استفاده می‌شود و آن‌ها نیز همانند آفات تولید مثل دارند و تا زمانی که جمعیت آفات در مزرعه زیاد باشد نسل آن‌ها نیز در مزرعه افزایش می‌بابد؛ با کم‌ شدن آفت (شکار) جمعیت زنبورها (شکارگر) نیز کاهش پیدا می‌کند؛ دلیل اطلاق واژه بیولوژیک به این نوع مبارزه آن است که این روش برخلاف روش شیمیایی نیاز به ادوات خاصی برای مبارزه ندارد (سم پاش، تراکتور و غیره) و به محض رهاسازی زنبورها شروع به جستجو و از بین بردن آفات میکنند.

سوال: آیا در استان قزوین واحدهای دانش بنیان و یا فناور دیگری به پرورش حشرات اقدام می‌کنند؟

در استان قزوین پرورش حشرات بیشتر در غالب فارم‌های کوچک و پراکنده کرم‌هایی نظیر میلورم برای تغذیه ماهی و ماکیان است و ما تنها تولید کننده زنبورهای پارازیتویید و دارای پروانه انسکتاریم هستیم.

سوال: مشکلات و موانع پیش روی پرورش حشرات چیست؟

همیشه نهادینه کردن یک روش جدید و راضی کردن افراد برای تغییر نگرششان سخت است در مورد این کار هم خیلی سخت و زمان بر هست تا کشاورزانی که تا الان حشرات را دشمن کار خودشان می‌دانند را راضی کنیم که بخواهند از حشرات برای مبارزه با حشرات استفاده کنند.

در این راه ما تمام تلاشمان را برای آشنا شدن کشاورزان و باور به مبارزه غیر شیمیایی با آفات به کاربستیم و حتی اگر در هر مزرعه یه لیتر کمتر سم مصرف شود یعنی موفق شدیم اما هنوز تا جا انداختن این سبک و تولید محصولات سالم راه زیادی داریم.

از دیگر مشکلات این کار یکی تامین جمعیت اولیه وحشی برای پرورش است که با شناسایی محل‌هایی که دور از سم پاشی باشند باید تله گذاری انجام شود؛ دومین مشکل تامین مواد اولیه (نهاده) است که با رشد قیمت و کمبود موجود در بازار آزاد به خصوص در رابطه با تامین آرد گندم مشکل داریم چون عملا در بازار مقطعی فروش آن ممنوع شده است.

سومین مشکل مدیریت، نگهداری و پخش حشرات است که نیازمند زمان بندی دقیق برای تولید و رهاسازی است؛ چون موجود زنده را زمان کمی می‌توان نگهداری کرد و متاسفانه در حال حاضر سردخانه ای برای حشرات در انسکتاریم نداریم و با توجه تفاوت‌های زمان کشت در مناطق استان هر ساله تعداد زیادی از زنبورهای تولیدی تلف می‌شوند.

سوال: جایگاه پرورش حشرات در کشور چگونه است؟

در حال حاضر پرورش حشرات در کشور شغلی گمنام و ناشناخته است با اینکه کشور ما یکی از اولین کشورهای دنیا در استفاده از روش بیولوژیک برای مبارزه با آفات بوده اما متاسفانه خواسته یا ناخواسته  بیشتر به سمت مصرف سموم سوق داده شده و توجه مدیران و سیاست گذاران روز به روز به این بخش کمتر شده است؛ این درحالی است که بیشتر توجهات جامعه به واردات و فروش سموم بوده که نتیجه آن چیزی نیست جز مقاوم شدن آفات به سموم که به دنبال آن نیاز به تامین سموم جدیدتر و یا استفاده از دزهای بالاتر احساس می‌شود.

روند موجود علاوه بر ایجاد محدودیت در صادرات محصولات کشاورزی سبب آسیب به سلامت مردم کشورمان می‌شود؛ حال آن که کشورهای بزرگ تولید کننده سموم خود مصرف کننده سم نیستند و اغلب از روش های غیر شیمیایی استفاده میکنند.

سوال: چگونه می‌توان پرورش حشرات و کنترل بیولوژیک را حمایت کرد؟

حمایت های مورد نیاز در دو بخش است؛ ابتدا حمایت های ترویجی بدلیل کمتر شناخته شدن این روش مبارزه با آفات در بین کشاورزان و تاثیراتی که این روش به سبب کاهش مواد شیمیایی بر سلامت جامعه میگذارد بیش از پیش احساس می‌شود که با برنامه های تبلیغاتی در رسانه ملی مردم و کشاورزان با این روش آشنا خواهند شد.

سپس حمایت‌های ریالی و تسهیلات مالی است که می‌تواند به بخش تحقیق و توسعه شرکت به منظورتولید گونه‌های جدید کمک کند.

سوال: سخن پایانی شما با مخاطبان خبرگزاری علم و فناوری:

وقتی که مردم جامعه سطح آگاهی خود را بالا ببرند بسیاری از مشکلات جامعه خود به خود حل می‌شود؛ اگر ارزش محصول تولیدی سالم و عاری از سم توسط مردم درک شود کشاورزان خود به خود به استفاده از آن ترغیب خواهند شد و کم تر شاهد این حجم بالا از بیماری‌های گوارشی و سرطان‌های مختلف در بین عزیزانمان هستیم که شاید یکی از دلایل آن باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی است.

خبرنگار: میثم ماله میر

زمان انتشار: دوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 103885

مطالب مرتبط :
تکنولوژی ایران و روسیه

چشم انداز استان قزوین برای تقویت تبادل فناوری با کشور روسیه

استان قزوین و کشور روسیه در این چند سال گذشته در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی همکاری‌های بسیاری داشته‌اند و اکنون چشم اندازی در حوزه تبادل فناوری بین آن‌ها ترسیم شده است.

استاندار

استاندار قزوین خبر داد:

اقدامات پژوهشی کتابخانه‌ای مشکلی را برطرف نمی‌کند

استاندار قزوین با بیان اینکه اقدامات پژوهشی باید به شرکت‌های دانش بنیان سپرده شود تا آنها بتوانند طرح ها را اجرایی کنند، اضافه می کند: بارها گفته‌ایم و در این جلسه یک‌بار دیگر تأکید می‌کنیم که اقدامات پژوهشی کتابخانه‌ای مشکلی را برطرف نمی‌کند و طرح‌های پژوهشی باید مسائل را حل کند.

رونمایی از پیشرفته ترین چاپگر سه بعدی زیستی کشور

در جریان برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، صورت گرفت :

رونمایی از پیشرفته ترین چاپگر سه بعدی زیستی کشور

درسومین روز از برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار کشور،از پیشرفته ترین چاپگر سه بعدی زیستی کشور سمنان رونمایی شد.

 تدوین سند نظام جامع آموزش کشاورزی آغاز شد/ از کنار کشیدن دولت تا نیاز شدید به نیروی ماهر

مدیر حفظ نبابات سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد:

زمان مناسب مبارزه با آفات و عوامل بیماری‌زای باغات سیاه ریشه

مدیر حفظ نباتا سازمان جهاد کشاورزی مازندران، بر اساس بررسی‌های کارشناسی، زمان مناسب مبارزه با آفات و عوامل بیماری‌زای باغات سیاه ریشه از دهه سوم آبان تا دهه اول آذرماه بعد از ریزش ۷۰ درصد برگ‌ها است.

کنترل آفات طبیعی: کنترل بیولوژیکی آفات حشرات، میلیاردها دلار به کشاورزان کمک می‌کند

طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه کوئینزلند استرالیا؛

کنترل آفات طبیعی: کنترل بیولوژیکی آفات حشرات، میلیاردها دلار به کشاورزان کمک می‌کند

طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه کوئینزلند استرالیا، کنترل بیولوژیک آفات و بیماریهای گیاهی باعث کاهش جمعیت آفت‌ها به وسیلهٔ دشمنان طبیعی (حشرات، کرم‌ها و گیاهان هرز) شده و موجب صرفه جویی میلیاردها دلار برای کشاورزان آسیا و اقیانوس آرام می‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب