مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان:

بااین اختراع می توان«مشکل آب»درنقاط دورافتاده را حل کرد

یک پژوهشگران ایرانی موفق به تولید دستگاهی شده اند که می تواند با استفاده از انرژی خورشیدی، انرژی مورد نیاز برای بهره برداری از آب شیرین کن را تامین کند.

«آتنا اصلیان» مدیرعامل شرکت تکوین و تحقق محصول، به عنوان یکی از مجموعه های حاضر در نمایشگاه زنان توانمند، در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری با اشاره به محصولات منحصربفردی که این شرکت دانش بنیان تولید می کند گفت: اصولا شرکت ما در زمینه انرژی های تجدید پذیر فعالیت می کند و در همین راستا موفق به تولید چند محصول کاربردی و منحیر بفردی شده که می تواند در بخش های مختلف استفاده شود.
وی از تولید مولد تولید انرژی دستگاه آب شیرین کن به عنوان یکی از محصولات این شرکت یاد کرده و گفت: این محصول در حقیقت از 4 آیینه نشکن 2*2 متر که کنار هم قرارمی گیرند تشکیل شده که نور خورشید را در کالکتوری که در مرکز آن قرار می گیرد متمرکز می کنند.
اصلیان تصریح کرد: این آیینه با استفاده از ردیاب خورشیدی که روی آن نصب هستند، نور خورشید را ردیابی و رصد می کنند و در نهایت دریافت می کنند.
وی با ذکر اینکه انرژی حاصل از این دستگاه می تواند آب را تا 300 درجه گرم کند گفت: از آنجاییکه دستگاه های آب شیرین کن به انرژی زیادی نیاز دارد، این دستگاه می تواند به راحتی این انرژی را تامین کند. همین قابلیت باعث می شود تا بتوان از این دستگاه برای تامین انرژی دستگاه های آب شیرین کن در نقاطی که آب شیرین ندارند یا در مراکزی که نیاز به آب گرم دارند استفاده کرد.
این متخصص کشورمان در خصوص دیگر کشورهایی که مشابه دستگاه آب شیرین کن آنها را تولید می کنند گفت: چند کشور توسعه یافته از جمله آلمان و کشورهای اروپایی امروز در سطحی گسترده از این محصولات استفاده می کنند ولی کشورهای خلیج فارس یا آفریقایی که اتفاقا با کمبود شدید آب شیرین نیز مواجه هستند، می توانند مشتریان خوبی برای این محصول باشند.