کشت گیاه در حال انقراض برای تولید عطر توسط یک شرکت دانش بنیان

یک شرکت دانش بنیان موفق به کشت گیاه وحشی آنغوزه شدند که می تواند به عنوان ماده اولیه عطر سازی و صادرات به هند مورد استفاده قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری،  مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان فعال تیمور تیموریان گفت: گیاه (آنغوزه) گیاهی مرتعی است که به صورت وحشی رشد می‌کند.این گیاه در کشورهای مختلف دارای واریته‌ها و گونه‌های مختلفی است. در کشورما نیز رشد این گیاه امکان پذیر است و گیاه انغوزه در شیراز، شمال و جنوب خراسان، اصفهان و طبس رشد می‌کند.

تیموریان افزود: در کشورهای تاجیکستان و افغانستان نیز این گیاه رشد می‌کند ولی صمغ و خواص با رشد یافته‌های آنغوزه در ایران متفاوت است.آنغوزه یک گیاه کم مصرف در آب است و برای خوراک دام می‌تواند به صرفه و مفید باشد و در شرایط ۲۵۰ میلیمتر بارش در سال رشد می‌کند.

وی در ادامه تاکید کرد: ما به روش‌های علمی گیاه آنغوزه را کشت و برداشت کرده ایم، گفت: نشاهای این گیاه را در شرکت نگهداری می‌کنیم تا به اراضی کشت منتقل شوند؛ برداشت ۱۸ تن انغوزه در برنامه‌های این شرکت است.

به گفته تیموریان، جمعیت این گونه گیاهی به شدت در حال آسیب بوده و کشت آن در شرکت از انقراض محلی آن جلوگیری کرد؛با توجه به اینکه آنغوزه یک گیاه وحشی است و جوانه زنی آن بسیار اندک و کمتر از یک تا ۲ درصد است.جوانه‌های تهیه شده از این گیاه در شرکت، اماده انتقال و عرضه است.

مدیر این شرکت دانش بنیان افزود: درصد زنده ماندن این گیاه در عرصه بیش از ۸۰ درصد برآورد می‌شود، گفت: ما ۸ محصول از این گیاه تولید کردیم که اسانس آنغوزه یکی از محصولات جانبی این گیاه به شمار می‌رود.اسانس این گیاه برای تولید عطر در دنیا استفاده می‌شود و درصدد فروش و صادرات این اسانس هستیم زیرا با وجود این ماده در عطر، ماندگاری عطر افزایش می‌یابد.

تیموریان با بیان اینکه از دیگر کاربردهای این گیاه برای ادویه است، گفت: هدف ما صادرات این گیاه به هند است که در تولید ادویه کاربرد دارد.

تیموریان در خاتمه گفت: گیاه آنغوره خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و تحقیقات آنها نشان می‌دهد می‌تواند عفونت‌های ریه را درمان کند.

زمان انتشار: سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۶:۱۳

شناسه خبر: 103945

مطالب مرتبط :
تکنولوژی ایران و روسیه

چشم انداز استان قزوین برای تقویت تبادل فناوری با کشور روسیه

استان قزوین و کشور روسیه در این چند سال گذشته در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی همکاری‌های بسیاری داشته‌اند و اکنون چشم اندازی در حوزه تبادل فناوری بین آن‌ها ترسیم شده است.

آنغوزه

گیاه آنغوزه گنجینه نهفته اقتصادی

شیره تولیدی گیاه آنغوزه دارای خواص دارویی بسیاری است و بخش اعظم شیره تولید شده به کشورهای مختلف صادر می شود و به همین دلیل این گیاه ارزآوری بالایی برای کشور دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب