مشخص شدن نوع چرخش هسته زمین

هسته داخلی زمین دیگر در جهت چرخش بقیه بخش های سیاره حرکت نمی کند و حتی ممکن است در جهت معکوس بچرخد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، به نقل از ای اف پی، در حقیقت در حدود ۵ هزار کیلومتری زیر سطح زمین، سیاره ای در دل سیاره ای دیگر قرار دارد که به شکل مستقل می چرخد زیرا در فلز مذاب هسته خارجی شناور است.

از مدت ها قبل فرایند دقیق چرخش هسته داخلی مورد بحث محققان بوده و اکنون تحقیق جدید نیز به نظر می رسد نتایج جنجال برانگیزی دارد.

هم اکنون اطلاعاتی که در مورد هسته داخلی وجود دارد مربوط به اندازه گیری تفاوت های کوچک در ارتعاشات است که از وسط زمین هنگام عبور رصد می شود. ارتعاشات مذکور در اثر زلزله یا گاهی اوقات انفجارهای هسته ای به وجود می آیند.

برای ردیابی حرکات هسته داخلی زمین تحقیق در ژورنال «نیچر ژئوساینس» منتشر شده است. در این تحقیق امواج ارتعاشی ناشی از زلزله های تکرار شونده در طی ۶ دهه گذشته تحلیل شده است.

مولفان این تحقیق از دانشگاه پکن شیائو دانگ سانگ و یی یانگ هستند. آنها متوجه شدند جهت چرخش هسته داخلی در حدود سال ۲۰۰۹ میلادی موقتا متوقف شد و سپس در جهت مخالف آغاز شد.

آنها در این باره می گویند: ما معتقدیم هسته داخلی با توجه به چرخش سطح، مانند یک تاب به عقب و جلو می چرخد یک چرخه گردش حدود ۷ دهه است. این بدان معنا است که هر ۳۵ سال یکبار جهت چرخش تغییر می کند.

به گفته محققان در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی جهت چرخش هسته داخلی زمین تغییر کرده است. آنها پیش بینی کردند در اواسط دهه ۲۰۴۰ میلادی این جهت دوباره تغییر می کند.

به اعتقاد محققان با تغییراتی که « مدت زمان روز» نامیده می شود چنین چرخشی هم راستا است. این موارد تغییراتی کوچک در زمان دقیق چرخش زمین بر محور آن است.

زمان انتشار: سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۳:۵۰

شناسه خبر: 103948

مطالب مرتبط :
احتمال وجود یک لایه پنهان در هسته داخلی زمین

این کشف می‌تواند نشان دهنده یک رویداد دراماتیک در تاریخ سیاره ما باشد؛

احتمال وجود یک لایه پنهان در هسته داخلی زمین

در دوران مدرسه به ما آموخته‌اند که زمین چهار لایه اصلی دارد، اما اکنون دانشمندان اعلام کرده‌اند که احتمالا یک لایه پنجم پنهان در هسته داخلی زمین وجود دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب