چشم انداز استان قزوین برای تقویت تبادل فناوری با کشور روسیه

استان قزوین و کشور روسیه در این چند سال گذشته در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی همکاری‌های بسیاری داشته‌اند و اکنون چشم اندازی در حوزه تبادل فناوری بین آن‌ها ترسیم شده است.

یادداشت: چندی پیش جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین در دیدار حسین عمیدی رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در این استان از بازار خوب کشور روسیه برای تبادل محصولات فناورانه تولید شده توسط شرکت های فناور و دانش بنیان قزوین خبر داده بود. 

نتیجه این دیدار و گفت و گوها تا جایی پیش رفت که قرار شد همانند شرکت‌های مشترک فناوری در بین کشورهای مختلف، در زمینه فناوری نیز قراردادی مشابه با کشور روسیه منعقد شود و دفتر تعاملات فناوری با روسیه در پارک علم و فناوری قزوین تاسیس شود. 

حال اگر این اقدام محقق شود و زمینه همکاری و مبادلات فناوری بین استان قزوین و کشور روسیه افزایش یابد، قطعاً شاهد گام های موثری در حوزه واردات تکنولوژی و همچنین فروش محصولات دانش‌بنیان و هایتک که به دستان توانمند جوانان ایرانی ساخته شده است، خواهیم بود. 

ناگفته نماند که استان قزوین ظرفیت‌های متعددی در حوزه دانش بنیان و صنایع های‌تک به خود اختصاص داده و از آن جایی که این استان قطب صنعت و کشاورزی محسوب می‌شود و همچنین توانسته در زمینه‌های مختلف علمی و فناوری جایگاه پایلوت را در کشور ایفا کند، اکنون با داشتن حدود ۱۱۰ شرکت دانش بنیان و ۲۵۰ واحد فناور می تواند چشم اندازی روشن در این عرصه ترسیم کند. 

این چشم انداز قبلاً به صورت کلان در زمینه همکاری فناوری بین ایران و روسیه در کشور محقق شده است؛ اردیبهشت سال جاری بود که مرکز مشترک فناوری ایران و روسیه در دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ تاسیس شد تا بتواند ظرفیت‌های انتقال و خرید فناوری و همچنین صادرات، محصولات و خدمات هایتک بین دو کشور را افزایش دهد. 

پس از آن بود که وزارت ارتباطات و فناوری کشورمان اعلام کرده ۳۶ شرکت بزرگ ایرانی و روسی در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات با برگزاری چند دور نشست بی واسطه در مسکو راه‌های توسعه همکاری‌ها و تبادل تجربیات در زمینه آی سی را بررسی کردند و نهایتا روسیه مقصد محصولات دانش‌بنیان ایرانی در حوزه آی سی تی ارزیابی شده است. 

حال باید دید مسئولان استان قزوین برای تحقق این موضوع و همچنین افزایش تبادل فناوری با کشور روسیه چگونه برنامه ریزی خواهند کرد و با مدیریت دقیق و صحیح شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور چگونه می توانند به این مهم دست یابند.

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 103957

مطالب مرتبط :
ویدیو کنفرانس

وزیر علوم :

دانشگاه بین المللی قزوین در پذیرش دانشجویان غیر ایرانی رشد چشمگیری داشته باشد

وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری می گوید : انتظار داریم در بخش پذیرش دانشجویان غیرایرانی، دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) رشد چشمگیری در سال­ آینده داشته باشد.

چشم پزشکی

یک متخصص چشم:

طب سنتی در چشم پزشکی هیچ جایگاه علمی ندارد

یک متخصص چشم گفت: طب سنتی در چشم پزشکی هیچ جایگاهی ندارد و به جز آسیب زدن به چشم و بافت های چشم هیچگونه درمانی ندارد.

واکسیناسیون دام

مدیر کل دامپزشکی استان قزوین مطرح کرد:

آغاز واکسیناسیون بالغ بر ۱ میلیون راس دام علیه تب برفکی در استان قزوین

مدیر کل دامپزشکی استان قزوین می گوید: بیماری تب برفکی یکی از مســری ترین بیماری  ها در دام سـبک وسنگین محسوب می شود لذا   واکسیناسیون بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار راس دام علیه تب برفکی در استان آغاز شده است.

رییس دانشگاه

رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی؛

بیش از ۵۰ درصد آسیب های موجود در جامعه ناشی از بی توجهی به جایگاه خانواده است

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) می گوید: بیش از ۵۰ درصد آسیب‌های مختلفی که در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی شاهد هستیم ناشی از بی‌توجهی به جایگاه خانواده است.

۱

موجودات زنده‌ای که پلاستیک را تجزیه می‌کنند

با گسترش روز افزون آلودگی محیط زیست به وسیله پلاستیک دانشمندان به روش‌های زیستی برای تجزیه زباله‌های پلاستیکی روی آورده‌اند.

عطر سازی

کشت گیاه در حال انقراض برای تولید عطر توسط یک شرکت دانش بنیان

یک شرکت دانش بنیان موفق به کشت گیاه وحشی آنغوزه شدند که می تواند به عنوان ماده اولیه عطر سازی و صادرات به هند مورد استفاده قرار بگیرد.

کنترل بیولوژیک قزوین

در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری مطرح شد؛

جوان قزوینی با کمک حشرات به شکار آفات می‌رود

نخبه قزوینی با پرورش حشرات شکارگر (پارازیت) به مقابله با آفت‌های بخش کشاورزی اقدام کرده و درحال توسعه کنترل بیولوژیکی و کاهش مصرف سموم شیمیایی در صنعت مواد غذایی است.

برای اولین بار در جهان، تجهیز جنگنده‌های سوخو-۵۷ به امکان پرتاب پهپاد

برای اولین بار در جهان، تجهیز جنگنده‌های سوخو-۵۷ به امکان پرتاب پهپاد

روسیه جنگنده‌های سوخو-۵۷ خود را به امکان پرتاب پهپاد‌هایی از نوع «مولنیا» مجهز کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب