به میزبانی دانشگاه بیرجند؛

نخستین همایش ملی زبان‌ها و گویش‌های مناطق مرزی برگزار می‌شود

نخستین همایش ملی زبان‌ها و گویش‌های مناطق مرزی ایران با حضور استادان و پژوهشگران گویش‌شناسی کشور دهم اسفندماه سال ۱۴۰۱ در دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی، سرزمین وسیع ایران با قومیت‌های مختلف آمیزه‌ای از جلوه‌های زیبای بینازبانی و بینافرهنگی است که در خلال اعصار متمادی با محوریت زبان فارسی با یکدیگر به شکل مسالمت‌آمیزی در تعامل بوده‌اند.

این تنوعات زبانی و گویشی قابل توجه در واقع پنجره‌ای رو به مطالعات فرهنگ‌پژوهی و مردم‌شناسی است. لذا حفاظت و حراست از این گنجینه‌های فرهنگی و میراث معنوی وظیفه‌ای است که در عصر حاضر بیش از پیش بر گردن سازمان‌ها و نهادهای دانشگاهی و فرهنگی سنگینی می‌کند نا شاید از رهگذر ثبت و مستندسازی آنها به مقوله احیای زبان‌ها و گویش‌های در معرض خطر پرتوی نو افکند.

مطالعات گویشی زمانی از جذابیت‌های متنوع‌تری برخوردار خواهد شد که زبان‌ها و گویش‌ها در نواحی مرزی و سرحدات در مجاورت هم قرار می‌گیرند. طبعاً این همجواری و تعاملات زبانی و گویشی در دو سوی مرز در خلال زمان، موجب داد و ستدهای زبانی از جمله وام‌گیری‌های زبانی در میان گویشوران شده که در مطالعات زبان‌شناسی امروز ذیل مدخل «تماس زبانی» (Language Contact) به ویژه برای متخصصان زبان‌شناسی اجتماعی از منظر تطبیقی در عرصه ملی و بین‌المللی جذاب و جالب توجه به نظر می‌رسد. از دیگر سو چنین مطالعاتی به سهم خود می‌تواند گامی در راستای همگرایی فرهنگی میان ایران و کشورهای همسایه تلقی گردد.

بیرجند در زمره شهرهای مرزی ایران است و مرزی بودن از حیث مطالعات گویشی از مزایای نسبی آن محسوب می‌شود. چون زمینه چنین مطالعاتی در ایران تاکنون کم‌رنگ بوده است، لذا فرصت مغتنمی فراروی دانشگاه بیرجند می‌باشد که با بهره‌گیری از مزیت نسبی خود، پیش قراول مطالعات این رویکرد علمی در ایران شود و نخستین همایش ملی را در زمینه تعامل زبان‌ها و گویش‌های مرزی برگزار کند و از این رهگذر به ارائه و معرفی آخرین مطالعات این حوزه میان‌رشته‌ای اقدام کند و به علاوه به سهم خود به بررسی کیفی تعامل زبان‌ها و گویش‌های نواحی مرزی با زبان فارسی به عنوان عامل وحدت و انسجام ملی پرتوی تازه افکند.

در پی استقبال علاقمندان به شرکت در این رویداد ملی مهلت ارسال مقاله به این همایش ملی با عنایت به تعطیلات اداری اخیر و نیز زمان آزمون‌های دانشگاهی تا دهم بهمن سال جاری تمدید شده است. امید می‌رود این کنفرانس تخصصی در سایه تشریک مساعی استادان و دانشجویان علاقمند در تحقق اهداف خود مؤثر افتد و پژوهش‌های این حوزه را یک گام به پیش برد.

گفتنی است: مراسم رونمایی از کتاب‌های نوین تخصصی این حوزه و نیز تقدیر از خادمین اصیل گویش‌شناسی ایران به عنوان برنامه‌های جانبی این همایش ملی پیش‌بینی شده است.

خبرنگار: آمنه کارکن

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۴:۲۶

شناسه خبر: 103961

مطالب مرتبط :
انتخاب مرکز مشاوره دانشگاه بیرجند به عنوان الگوی برتر در سال ۱۴۰۱

در اختتامیه گردهمایی مدیران مراکز مشاوره و بهداشت صورت گرفت

انتخاب مرکز مشاوره دانشگاه بیرجند به عنوان مرکزالگودر سال ۱۴۰۱

مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه بیرجند به عنوان مرکز الگو در سال ۱۴۰۱ برگزیده شد.

بیمه سلامت در حوزه دندانپزشکی خدمات ارائه می دهد

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی:

بیمه سلامت در حوزه دندانپزشکی خدمات ارائه می دهد

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: بیمه شدگان بیمه سلامت برای بهره مندی از خدمات دندانپزشکی در تعهد این سازمان، در صورت نیاز به این خدمات می توانند به مراکز دندانپزشکی طرف قرارداد بیمه سلامت مراجعه نمایند.

دانشگاه صنعتی شریف

ساخت پد تصفیه هوا توسط محققان دانشگاه شریف

طراحی و ساخت پدفیلتر تصفیه هو توسط جمعی از پژوهشگران دانشگاه شریف انجام گرفته است که بدون نیاز به دستگاه تصفیه هوا در محیط‌های داخلی مانند ادارات و منازل نیز قابل استفاده است

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب