یک دانشمند ایرانی مدال «بنجامین فراکلین» را دریافت کرد

پروفسور نادر انقطاع، موفق به دریافت مدال بنجامین فرانکلین ۲۰۲۳ شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از پن‌تودی،  استاد مهندسی برق و سیستم در دانشگاه پنسیلوانیا، پروفسور نادر انقطاع،  یکی از ۹ نفری است که امسال به دلیل دستاوردهای فوق‌العاده‌اش در رهبری علمی، مهندسی و تجاری موفق به دریافت جایزه بنجامین فرانکلین شد. در روز ۲۷ آوریل(هفتم اردیبهشت) در مراسمی در موسسه فرانکلین در فیلادلفیا از وی تجلیل خواهد شد.

دکتر انقطاع می‌گوید: من به عنوان یک دانشمند از دریافت مدال فرانکلین بسیار مفتخر هستم. دریافت جایزه‌ای که برندگان پیشین آن برخی از قهرمانان علمی من مانند آلبرت اینشتین، نیکولا تسلا، الکساندر گراهام بل و ماکس پلانک بوده‌اند، بالاترین افتخار است. من از مؤسسه فرانکلین برای اعطای این جایزه بسیار سپاسگزارم.

یکی از قدیمی‌ترین جوایز علمی در حوزه علم و مهندسی مدال بنجامین فرانکلین است که از سال ۱۸۲۴ توسط موسسه فرانکلین در آمریکا اهدا می‌شود.

رئیس و مدیر عامل موسسه فرانکلین، لری دوبینسکی(Larry Dubinski)،می‌گوید: ما مفتخریم که میراث دیرینه مؤسسه فرانکلین را در به رسمیت شناختن افراد برای کمک‌هایشان به بشریت ادامه می‌دهیم. این پیشرفت‌های خارق‌العاده در حوزه‌های مهمی مانند برابری اجتماعی، پایداری و ایمنی به‌طور قابل‌توجهی ما را به سمت تغییرات مثبت حرکت می‌دهند و بنابراین زمینه را برای آینده‌ای بسیار خوب فراهم می‌کنند.

مدال بنجامین فرانکلین در سال ۲۰۲۳ در مهندسی برق به دلیل نوآوری‌های دگرگون ‌کننده‌ دکتر نادر انقطاع، در مهندسی مواد جدید که با امواج الکترومغناطیسی با روش‌های بی‌سابقه‌ای در تعامل هستند و کاربردهای گسترده‌ای در محاسبات فوق‌سریع و فناوری‌های ارتباطی دارند، اهدا خواهد شد.

رئیس دانشگاه پنسیلوانیا، لیز مگیل(Liz Magill)، می‌گوید: کار پیشگامانه پروفسور انقطاع در زمینه فرامواد و نانو اپتیک، راه را برای دستیابی به قابلیت‌های محاسباتی جدید و متحول کننده در آینده باز می‌کند. دانشگاه پنسیلوانیا عصر رایانه‌ها را با ایجاد اولین رایانه دیجیتال قابل برنامه‌ریزی در جهان در سال ۱۹۴۵ آغاز کرد. کار پروفسور انقطاع ادامه دهنده‌ی این سنت تحقیقات و اکتشافات پیشگامانه است که آینده را متحول خواهد کرد. ما خوشحالیم که او مدال بنجامین فرانکلین را دریافت کرده است.

حوزه نانو مدارهای نوری را پروفسور انقطاع پایه‌گذاری کرد که نانوالکترونیک و نانوفوتونیک در آن با هم ادغام شده‌اند. او همچنین به ایجاد و توسعه حوزه اپتیک نزدیک به صفر و مواد اپسیلون نزدیک به صفر(ENZ) با گذردهی الکتریکی نزدیک به صفر مشهور است. او از طریق فعالیت‌های خود مرزهای جدیدی را پشت سر گذاشته که برای مثال می‌توان به محاسبات نوری در مقیاس نانو و کنترل پراکندگی برای پوشش و شفافیت اشاره کرد. کار او موفقیت های گسترده‌ای در شاخه‌های مختلف مهندسی برق، علم مواد، اپتیک، امواج مایکروویو و الکترودینامیک کوانتومی داشته است.

وی متولد ۱۶ مهر ۱۳۳۴ در تهران است و از پیشتازان حوزه نانوفناوری در جهان به شمار می‌آید. دکتر انقطاع مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران دریافت کرد. او که در سال ۵۷ مهاجرت کرده است مدرک دکترای خود را از موسسه فناوری کالیفرنیا گرفت.

تاکنون وی جوایزی چون مدال طلای انجمن بین‌المللی اپتیک و فوتونیک، مدال موسسه اسحاق نیوتن، مدال جزیره الیس، جایزه مکس‌ بورن و بسیاری جوایز دیگر را کسب کرده است.

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 103986

مطالب مرتبط :
پژوهشگران  مرکز پزشکی اراسموس در روتردام هلند

تشخیص تومورهای مغزی بدخیم با روشی جدید

توسعه روشی جدید برای تشخیص تومورهای مغزی بدخیم توسط پژوهشگران مرکز پزشکی اراسموس در روتردام

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب