فلز مایع چه بلایی سر کارت گرافیک می‌آورد؛

استفاده از فلز مایع برای کارت گرافیک ممنوع است

استفاده از فلز مایع باعث آسیب به ساختار شماری از کارت‌های گرافیک می‌شود. دلیل اصلی این موضوع تشکیل آلیاژ جدیدی توسط گالیم و آلومینیوم است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، فلز مایع را نمی‌توان در تمامی دستگاه‌ها مورد استفاده قرار داد. قرار دادن این ماده روی قطعاتی مثل کارت گرافیک بسیار مشکل است و در صورتی که این کار به درستی انجام نشود، فلز مایع ممکن است در داخل کارت گرافیک اتصالی ایجاد کند.

 یوتیوبر صنعت سخت‌افزار، می‌گوید کارت گرافیک RTX 2060 را که با مشکل داغی بیش از حد مواجه شده، دریافت کرده است تا مشکل را ریشه‌یابی کند. ظاهرا این کارت گرافیک به دمای ۱۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد رسیده و در نتیجه با افت عملکرد مواجه شده است.

De8auer پس از بررسی متوجه شد RTX 2060 در داخل خود فلز مایع دارد (احتمالا صاحب قبلی این کارت گرافیک از فلز مایع استفاده کرده است). فردی که فلز مایع وارد RTX 2060 کرده، توانسته است به خوبی از خازن‌های اطراف تراشه‌ی اصلی محافظت کند، اما او نمی‌دانست که فلز مایع مبتنی‌بر گالیم در صورت برخورد با آلومینیوم نوعی آلیاژ جدید می‌سازد.

در نتیجه‌ی تشکیل آلیاژ، گالیم باعث ترک‌برداشتن آلومینیوم می‌شود و به ساختار کارت گرافیک آسیب وارد می‌کند. Der8auer می‌گوید این فرآیند «پخشِشِ مرزدانه» نام دارد. پس از آسیب دائمی آلومینیوم در نتیجه‌ی نفوذ گالیم به مرزدانه، انجام کارهایی مثل صیقل دادن ساختار آسیب‌دیده کمکی نمی‌کند.

زمان انتشار: جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵:۱۱

شناسه خبر: 104029

مطالب مرتبط :
الزویر

همکاری پژوهشگران ایرانی با یک انتشارات هلندی در تالیف کتابی در حوزه "آلیاژهای هوشمند"

انتشارات "الزویر" از ناشرین مطبوعات پزشکی و علمی جهان است که در آمستردام هلند واقع است در پی چاپ کتابی در حوزه آلیاژهای هوشند از پژوهشگران ایرانی برای تالیف سه فصل از یک کتابش بهره برده است.

گیاه پالایی و پاکسازی فلز سنگین نیکل از پساب با تلفیق فناوری زیست پالایی و نانو

توسط پژوهشگر ایرانی؛

گیاه پالایی و پاکسازی فلز سنگین نیکل از پساب با تلفیق فناوری زیست پالایی و نانو

یک پژوهشگر نوجوان ایرانی با تلفیق فناوری زیست پالایی و نانو موفق به دستیابی بهبود فرآیند گیاه پالایی و پاکسازی فلز سنگین نیکل از پساب شد.

اولین شبکه فلزی مایع در جهان ساخته شد/ بهترین نمونه آن یک دست فلز مایع است

توسط محققان دانشگاه بینگهمتون؛

اولین شبکه فلزی مایع در جهان ساخته شد

محققان دانشگاه بینگهمتون از ساخت اولین شبکه فلزی مایع در جهان خبر داده و می گویند: این کلاس جدید از مواد مشبک کاربردهای امیدوارکننده ای در هوافضا، روباتیک، متاموادهای قابل تنظیم و غیره دارد بهترین نمونه آن یک دست فلزی مایع است.

مئ

رونمایی از کارت گرافیک جدید اینتل در نمایشگاه سی ای اس

شرکت اینتل از رونمایی کارت گرافیک جدید خود در نمایشگاه سی ای اس ۲۰۲۰ خبر داده که توانایی‌های قابل توجهی دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب