در معرض خطر خودکشی؛

پیوند‌هایی بین کمال گرایی، نا امیدی و خودکشی

خودکشی یکی از مشکلات جدی است که جوامع مدرن با آن رو به هستند و نتایج مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد کمال گرایی یک عامل خطر بزرگ در خودکشی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، کمال گرایی یک ویژگی شخصیتی خاص است که شامل خود انتقادی شدید، تلاش مداوم برای برآورده کردن استانداردهای دیگران (معمولاً والدین یا مربیان) و عدم اطمینان از کارآمدی اعمال خود است.

در حالی که مقدار معینی از کمال گرایی برای داشتن زندگی خوب و موفق ضروری است، زمانی که این ویژگی به یک وسواس تبدیل شود، می‌تواند به یک چرخه معیوب منجر شود. افرادی مانند وکلا، معماران و پزشکان که در مشاغلی با تاکید زیادی بر کمال گرایی دارند مشغول به کار هستند در معرض خطر بیشتری برای خودکشی هستند.

پروفسور گوردون فلت از دانشگاه یورک، و یکی از پژوهشگران ارشد این مطالعه، در رابطه با این موضوع فوق گفت: کمال گرایی نیاز به کامل بودن یا ظاهر شدن بی‌نقص است. کمال گراها افرادی پیگیر، دقیق و سازمان یافته هستند. البته کمال گرایان در رفتار‌های خود متفاوت هستند، برخی تلاش می‌کنند نقص‌های خود را پنهان کنند و گروهی از این افراد سعی می‌کنند تصویری از کمال را به نمایش بگذارند. اما در نهایت همه کمال گرایان معیارهای بسیار سختگیرانه‌ای برای خود یا دیگران دارند.

بررسی اینکه چگونه گاهی اوقات تعیین استانداردهای بالا برای خود دشوار بوده در صورت عدم رعایت این استانداردها منجر به احساسات منفی می‌شود، دشوار نیست.

پروفسور فلت در ادامه توضیحاتش افزود: ما طی این مطالعه داده‌هایی را که نشان دهنده پیوند‌های ثابت بین کمال گرایی و ناامیدی است، خلاصه می‌کنیم و در مورد نیاز به رویکردی فردی که خطر افزایش یافته برای کمال گرایان را تشخیص می‌دهد، بحث می‌کنیم.

این تحقیق نشان می‌دهد: افرادی که فشار اجتماعی قوی برای کامل بودن را احساس می‌کنند در معرض خطر افزایش افکار خودکشی هستند. در عین حال، کمال گرا‌ها در پنهان کردن این احساسات از دیگران ماهر هستند و اعتراف به افکار خودکشی با شخصیت کمال گرای آن‌ها در تضاد است. بر اساس مطالعات روان شناسان همچنین مشخص شد کمال گرا‌ها دوست دارند ماسکی از آسیب ناپذیری و خونسرد بودن را برای دیگران نگه دارند، در حالی که در درون افکار و احساسات آن‌ها چیزی آرامش وجود ندارد.

پروفسور فلت در این رابطه ادامه داد: افراد کمال گرا همچنین تمایل به تجربه نا امیدی، درد روانی، استرس، تعمیم بیش از حد مشکلات و نوعی کمال گرایی عاطفی دارند که تمایل به افشای تمایلات و نیات خودکشی را برای آن‌ها محدود می‌کند. از قضا، اگر آن‌ها تصمیم به خودکشی بگیرند، کمال گرایی آن‌ها می‌تواند به برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق و موفق برای خودکشی منجر شود.

در ادامه به بررسی نشانه‌های کمال گرایی می‌پردازیم پروفسور فلت این نشانه‌های کمال گرایی را در قالب موارد زیر بیان می‌کند:

ویژگی‌های افراد کمال گرا:

شما نمی‌توانید از فکر کردن به اشتباهی که مرتکب شده‌اید دست بردارید.

شما به شدت رقابتی هستید و نمی‌توانید کاری را ضعیف‌تر از دیگران انجام دهید.

شما یا می‌خواهید کاری را درست انجام دهید یا اصلاً انجام ندهید.

شما از دیگران توقع انجام کار‌ها را به صورت کامل و بی‌نقص دارید.

اگر درخواست کمک به عنوان یک نقص یا ضعف تلقی شود، از کسی کمک نخواهید گرفت.

شما مدت‌ها بعد از اینکه افراد دیگر کاری را ترک کردند، در انجام آن کار اصرار خواهید کرد.

شما یک عیب یاب هستید که وقتی دیگران اشتباه می‌کنند باید آن‌ها را اصلاح کنید.

شما از خواسته‌ها و انتظارات دیگران کاملا آگاه هستید.

شما نسبت به اشتباه کردن در مقابل دیگران بسیار خودآگاه هستید.

شما متوجه اشتباه عنوان اشتباه این فهرست شدید.

زمان انتشار: دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۵:۳۸

شناسه خبر: 104155

مطالب مرتبط :
ی

تاثیر آموزش سواد رسانه ای بر کاهش آسیب های اجتماعی در مدارس/تهدیدات کلامی نوجوانان در خصوص خودکشی را جدی بگیرید

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان ایلام گفت: هدف از آموزش سواد رسانه‌ای واکسینه کردن دانشجویان و توانمندسازی آنان در راستای حفظ سلامت روان معلمان است.

dfdf

تحولات هوش مصنوعی در مراقبت از سلامت روان/ ردیابی بیماران با کمک هوش مصنوعی

پیشرفت‌های قابل توجه هوش مصنوعی به زودی بر نحوه اعمال مراقبت‌های سلامت روان در محیط‌های کلینیکی روزمره تأثیر می‌گذارد.

افراد کمال‌گرا باید مهارت‌های تفکر انطباقی و سازنده را تمرین کنند

درمان بیماری پرفکشنیسم؛

افراد کمال‌گرا باید مهارت‌های تفکر انطباقی و سازنده را تمرین کنند

بیماری پرفکشنیسم یا کمال‌گرایی (Perfectionism) یک ویژگی در شخصیت انسان می‌باشد که با تلاش شخص برای تظاهر به ایده‌آل طلبی و بی عیب نشان دادن شخصیت خود همراه است. در سندرم پرفکشنیسم افراد هنگامی که در انجام اهداف خود به موفقیت نمی‌رسند احساس به درد نخوردن می‌کنند و این امر پیامدهای خطرناک بسیاری برای جوانان به ویژه بانوان جوان به همراه خواهد داشت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب