سرطان با خودمراقبتی و امید قابل پیشگیریست

یکی از مهمترین بیماری های غیرواگیر سرطان ها می باشد که به دلیل ماهیت مزمن بودن و بار ناشی از آن، رشد بی سابقه بخصوص در کشورهای در حال توسعه، هزینه های سرسام آور درمان این بیماریها با الویت بالا در نظام های سلامت کشور ها مورد پیگیری قرار می گیرد.

 

 

 

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از هرمزگان، سرطان مجموعه ای پیچیده از بیماری هاست به عبارت دیگر سرطان ها گروهی از بیماری ها هستند که به صورت رشد بی رویه و خارج از کنترل تعدادی از سلول ها ایجاد می شوندو حدود 100 نوع مختلف هستند.

در ایران  نیز مولفه های تاثیر گذار در بروز سرطان ها از تنوع و گستردگی بالایی برخوردارند از جمله افزایش رو به رشد مصرف دخانی، شیوع بالای اضافه وزن و چاقی، شیوه زندگی ناسالم و روی آوردن  مردم به عادات غذایی و تغذیه ایی پرخطر، عدم تحرک بدنی در قشر وسیعی از مردم، کمبود ریز مغذی ها در گروه های خاص سنی و جنسی در اقلیم های مختلف کشور، ضعف جدی در نظارت صحیح بر فرآیند تولید و عرضه مواد غذایی آماده و  نیمه آماده، مصرف بسیار بالای مکمل های کشاورزی و باغبانی نظیر سموم و کود های شیمیایی، گسترش و پیچیدگی عوامل خطر محیطی از جمله آلودگی هوا در کلان شهرها، مواجهات شغلی و صنعتی شدن کشور.

 از سال 1395 سرطان پروستات در مردان جایگزین  سرطان معده در رده اول سرطان شده است. طی دو دهه آینده تعداد موارد سرطان در ایران از 160 هزار به 350 هزار نفر در سال خواهد رسید که دو برابر متوسط جهانی خواهد بود.

همچنین 16 درصد از علل مرگ و میر در کشور ناشی از سرطان است و سالانه 4 تا 5 هزار میلیارد تومان هزینه سرطان در کشور است.

 در حال حاضر با وجودی که عدد خام مرگ و میر ناشی از سرطان ها افزایش یافته است اما به طور کلی نسبت افرادی که از سرطان فوت می¬کنند با در نظر گرفتن جمعیت و تعداد موارد ابتلا در مقایسه با سه دهه پیش کاهش یافته است. نیمی از افرادی که امروز با تشخیص سرطان تحت درمان هستند، پنج سال بیشتر زنده خواهند بود. متوسط میزان بقای ده ساله برای سرطان دو برابر 30 سال گذشته شده است.
مهمترین دلیل بهبود در بقای بیماران، علاوه بر درمان های موثرتری که پیدا شده است، افزایش آگاهی مردم و ارتقای روش های تشخیص زودهنگام است.

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹:۰۷

شناسه خبر: 104176

مطالب مرتبط :
افزایش پزشکان متخصص و فوق تخصص در شوشتر

افزایش پزشکان متخصص و فوق تخصص در شوشتر

۱۵ پزشک جدید متخصص و فوق تخصص به کادر درمان شوشتر اضافه شده و در بیمارستان‌های تابعه دانشکده علوم پزشکی این شهرستان مشغول به خدمت شدند.

تصویر

متخصص پرتودرمانی در گفت وگو با علم و فناوری؛

ببینید/تقریباً ۴۰ تا ۵۰ درصد سرطانها قابل درمان است

دکتر «محمدعلی برومند» متخصص پرتودرمانی و سرپرست مرکز پرتو درمانی شهید رمضان‌زاده یزد‌ گفت: این مرکز مجهزترین مرکز پرتو درمانی مركز و جنوب شرق كشور در يزد است که از ابتدای امسال تاکنون دو هزار و ۲۰۰ نفر در این مرکز شیمی درمانی شدند که این رقم دو برابر پارسال بوده است و تقریباً ۴۰ تا ۵۰ درصد سرطانها قابل درمان است.

تصویر

مدیر مرکز تشخیص زودهنگام سرطان بیمارستان شهید صدوقی یزد:

تشخیص زودهنگام؛ باعث کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان هاست

دکتر «نسیم بهنیافر» با بیان این که خوشبختانه میزان بروز و مرگ و میر ناشی از سرطانها در کشورمان نسبت به دیگر کشورها کمتر ولی در حال افزایش است، بر لزوم اقدامات پیشگیرانه و تشخیص زودهنگام در این رابطه تاکید کرد.

ن

سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان: نگاه ما در اجرای برنامه‌ها و طرح‌نویسی فرهنگی باید با نگاه دانشجومحوری صورت بگیرد

مدیر فرهنگی و جمعی از روسا و کارشناسان حوزه مدیریت فرهنگی در نشست با سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی آخرین طرح و برنامه های این حوزه را مورد بررسی قراردادند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب