توسعه یک اسپری برای مقابله با عفونت های کشنده

در مطالعه اخیر و تلاش محققان سوئدی برای توسعه یک اسپری جدید خبر دادند که تا ۴۸ ساعت می‌تواند از عفونت‌های کشنده مقاوم به آنتی بیوتیک جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزای علم و فناوری و به نقل از اس اف، دانشمندان سازمان جهانی بهداشت(WHO) را یکی از ۱۰ تهدید اصلی برای سلامت عمومی را مقاومت آنتی بیوتیکی می‌دانند. اگرچه گونه‌های خاصی از باکتری‌ها همچنان نسبت به داروهای مختلف مقاوم هستند، اما محققان دانشگاه فناوری چالمرز سوئد در حال توسعه اسپری جدیدی هستند که نه تنها برای مراقبت از زخم و سایر مشکلات پزشکی مفید است، بلکه باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را نیز از بین می‌برد.

رئیس تحقیقات این مطالعه و استاد دپارتمان شیمی و مهندسی شیمی در دانشگاه فناوری چالمرز،«مارتین اندرسون»(Martin Andersson)  در یک بیانیه دانشگاهی گفت: نوآوری ما  تاثیری دوگانه در مبارزه با مقاومت آنتی بیوتیکی می‌تواند داشته باشد. نشان داده شده است که این ماده در برابر بسیاری از انواع مختلف باکتری‌ها، از جمله باکتری‌هایی مانند استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین که به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم هستند، مؤثر است. این در حالی است که پتانسیل پیشگیری از عفونت‌ها و در نتیجه کاهش نیاز به آنتی‌بیوتیک را نیز نوآوری ما دارد.

در حال حاضر، تخمین‌ها نشان می‌دهد که مقاومت به آنتی بیوتیک سالانه باعث مرگ حدود ۱.۳ میلیون نفر در سراسر جهان می‌شود. دانشمندان چالمرز در تلاش برای کاهش اثرات این باکتری‌ها، ماده‌ای با ذرات هیدروژل کوچکی ساختند که حاوی یک پپتید(نوعی پروتئین) است که می‌تواند به باکتری‌های مضر متصل شود و آنها را از بین ببرد. این اتصال به ذرات اجازه می‌دهد تا یک محیط محافظتی ایجاد کنند و به پایدار نگه داشتن پپتیدها کمک کنند. به طور معمول، مایعات موجود در بدن مانند خون این پپتیدها را می‌تواند غیرفعال کرده و آنها را تقریباً در مراقبت‌های بهداشتی غیرقابل استفاده کنند. پیش از این، محققان پتانسیل فوق‌العاده این ماده را در مورد مراقبت از زخم نشان داده بود، که این ماده همچنین می‌تواند بهبودی بیشتری را بدون بروز عوارض جانبی ارائه کند.

نویسنده ارشد این مطالعه «ادوین بلومسترند»(Edvin Blomstrand)  گفت: ماده موجود در این اسپری زخم کاملاً غیر سمی است و روی سلول‌های انسانی تأثیر نمی‌گذارد. برخلاف اسپری‌های ضد باکتری موجود، روند بهبودی بدن را مهار نمی‌کند. موادی که به سادگی روی زخم اسپری می‌شوند،  باکتری‌ها را در زمان کوتاه‌تری می‌توانند از بین ببرند.

این اسپری خطر عفونت نیز که در ایمپلنت‌های جراحی و قرار دادن کاتتر در بدن بسیار رایج است، بسیار کاربرد دارد. از آنجایی که این روش‌ها بسیار رایج هستند، بیومواد ضد باکتریایی مانند موادی که اندام‌ها یا سایر بافت‌های بدن را درمان، جایگزین یا اصلاح می‌کنند، لازم است به راحتی در دسترس باشند. در بیمارستان، کاتترهای ادراری که به بیماران کمک می‌کند ادرار را از مثانه خود تخلیه کنند، منبع اصلی عفونت هستند. نوآوری مطالعه جدید می‌تواند به کاهش خطر و حتی جلوگیری از این موضوع کمک کند.

اگرچه کاتترها هنگام باز کردن بسته‌بندی استریل هستند، اما در حین ورود به بدن ممکن است به باکتری آلوده شوند که این امر می‌تواند منجر به عفونت شود. یکی از مزیت‌های اصلی این پوشش این است که باکتری‌ها به محض تماس با سطح بدن از بین می‌روند. نکته دیگر این است که  آن را برای محصولات موجود که قبلاً در مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌کردند می‌توان اعمال کرد، بنابراین نیازی به تولید محصولات جدید نیست.

تاکنون، این ماده نتایج نشان داده است که می‌تواند ۹۹.۹ درصد از باکتری‌ها را از بین ببرد و توانایی کشتن باکتری‌ها را دارد و می‌تواند تا ۴۸ ساعت دوام بیاورد و قابلیت استفاده همه‌جانبه در محیط‌های بالینی را نیز دارد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۴:۲۰

شناسه خبر: 104212

مطالب مرتبط :
تاثیرات نخ دندان بر سلامت مغز

تاثیرات نخ دندان بر سلامت مغز

طبق تحقیق دانشمندان، مراقبت از دندان ها و لثه ها برای حفظ سلامت مغز ضروری است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب