با حضور وزیر ارتباطات؛

افتتاح چهارصدمین سایت ۵G ایرانسل

فاز نخست پروژه توسعه فراگیر ۵G در ایران، با حضور وزیر ارتباطات در ساختمان مرکزی ایرانسل تکمیل شد و چهارصدمین سایت نسل پنج ایرانسل، در شهر کرمانشاه به بهره‌برداری رسید.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، در این مراسم، پروژه توسعه مرکز سوئیچ شمال‌شرق ایرانسل در مشهد مقدس، فاز نخست پروژه توسعه خطوط فیبرنوری، تأمین دسترسی 353 روستا به اینترنت پرسرعت در قالب طرح USO، فاز جدید توسعه شبکه همراه و ثابت (TD-LTE) ایرانسل و نسخه جدید سوپراپلیکیشن ایرانسل‌من، توسط وزیر ارتباطات به بهره‌برداری رسید.

آیین بهره‌برداری از پروژه‌های ایرانسل به مناسبت دهه فجر و چهل و چهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، صبح روز پنجشنبه 13 بهمن 1401، با حضور دکتر عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، مهندس مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی و رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی، دکتر سید محمد امین آقامیری معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری)، دکتر امیر محمدزاده لاجوردی معاون وزیر، رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، مهندس ایرج روحی مشاور وزیر در توسعه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات در مناطق روستایی و مجری طرح خدمات عمومی اجباری، مهندس علی‌اصغر انصاری معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات و مجری و دبیر شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، مهندس رضا باقری‌اصل معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن همایش‌های ساختمان مرکزی ایرانسل برگزار شد. دکتر زارع‌پور و هیأت همراه، ایرانسل را به عنوان اولین مقصد برای افتتاح پروژه‌های ارتباطی در دهه فجر انتخاب کرده بودند.

در این مراسم، همچنین مهندس محمدرضا عباس‌زاده مدیرکل سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی، مهندس علی دلگیر مدیرکل ارتباطات و فناوری‌اطلاعات خراسان رضوی، مهندس محمد شمسایی مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شمال‌شرق، مهندس حمیدرضا رضایی‌نیا مدیر ارتباطات زیرساخت خراسان رضوی، دکتر ابوالفضل محمدی مدیرکل ارتباطات و فناوری‌اطلاعات استان کرمانشاه، مهندس شهریار بهنیا مدیر ارتباطات زیرساخت کرمانشاه و مهندس مجتبی صارمی مدیرکل ارتباطات و فناوری‌اطلاعات استان کرمانشاه، به صورت آنلاین حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، مدیرعامل ایرانسل طی سخنانی، با تبریک فرارسیدن ایام‌الله دهه فجر و آرزوی توفیق روزافزون برای مردم عزیز و مسؤولان خدمتگزار، با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در مجموعه ایرانسل و پروژه‌های آماده افتتاح، گفت: ایرانسل از بدو شکل‌گیری تاکنون، نزدیک به ۱۰میلیارد دلار در حوزه توسعه شبکه ملی اطلاعات و زیرساخت‌های مربوط به آن سرمایه‌گذاری کرده است.

وی ماحصل تشکیل ایرانسل را پایداری یک شبکه اپراتوری با ۶۲میلیون مشترک فعال و۴۳ میلیون مشترک اینترنت‌همراه عنوان کرد و درباره وضعیت پوشش و توسعه نسل‌های مختلف در این شبکه گفت: بیش از ۹۱درصد جمعیت کشور تحت پوشش نسل ۲ و ۳ ایرانسل قرار دارد و با توجه به فعال بودن بیش از ۱۶هزار سایت نسل چهارم با تکنولوژی روز، ۸۲ درصد جمعیت شهرها، روستاها و جاده‌های اصلی و بخش قابل توجهی از جاده‌های فرعی کشور، تحت پوشش شبکه 4G ایرانسل قرار دارد.

عباسی‌آرند ادامه داد: ۱۶۰ شهر کشور تحت پوشش فناوری TD-LTE ایرانسل قرار دارند که ماحصل آن، ۷۶۰هزار مشترک ثابت است. امروز نیز بخشی از پروژه‌های مربوط به توسعه 3G و 4G در روستاها و شهرها را افتتاح خواهیم کرد.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری ایرانسل روی نسل پنجم شبکه تلفن‌همراه در سال‌های اخیر، گفت: در راستای اتمام فاز نخست پروژه توسعه فراگیر 5G در کشور، امروز و با دستور وزیر ارتباطات، چهارصدمین سایت 5G ایرانسل افتتاح می‌شود.

مدیرعامل ایرانسل تصریح کرد: سعی کردیم برای پوشش 5G در تمام مراکز استان‌ها و مراکز تجاری بزرگ با لحاظ تقاضا، برنامه‌ریزی کنیم و به جز چند استان که به‌زودی زیرساخت آن فراهم می‌شود، در سایر مراکز، این پروژه را پیش برده‌ایم. در حال حاضر در تهران، ۱۱۶ سایت 5G روشن است و در فازهای بعدی، این تعداد افزایش پیدا می‌کند.