سیاره ای با نام Wolf ۱۰۶۹ bsdhv؛

شبیه ترین سیاره به کره زمین

ستاره‌شناسان یک سیاره فراخورشیدی مشابه زمین به نام «Wolf ۱۰۶۹ b» را در فاصله ۳۱ سال نوری از زمین کشف کردند.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، اگرچه ستاره‌شناسان تاکنون بیش از ۵۲۰۰ سیاره فراخورشیدی را کشف کرده‌اند که کمتر از ۲۰۰ مورد آن‌ها سنگی هستند، اما همچنان کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید همیشه هیجان‌انگیز است.

 

در یک مطالعه جدید، گروهی متشکل از ۵۰ ستاره‌شناس از سراسر جهان وجود سیاره فراخورشیدی Wolf 1069 b را که به دور یک ستاره کوتوله قرمز به نام Wolf 1069 می‌چرخد و تنها ۳۱ سال نوری از زمین فاصله دارد را تأیید کردند.

 

 چیزی که این کشف را به‌ویژه جالب می‌کند، این است که Wolf 1069 b به طور بالقوه یک دنیای سنگی است که جرم آن تقریباً ۱.۲۶ برابر و اندازه آن ۱.۰۸ برابر جرم زمین است. Wolf 1069 b همچنین در منطقه قابل سکونت ستاره خود می‌چرخد و همین امر آن را به یک گزینه اصلی برای وجود آب مایع در سطح آن تبدیل می‌کند.

 

«دایانا کوساکوفسکی»، ستاره‌شناس مؤسسه نجوم ماکس پلانک در آلمان، گفت: هنگامی که ما داده‌های ستاره Wolf 1069 b  را تجزیه و تحلیل کردیم، سیگنال واضح و کم دامنه‌ای از سیاره‌ای با جرم تقریباً زمین کشف کردیم. این سیاره در مدت ۱۵.۶ روز در فاصله‌ای معادل یک پانزدهم فاصله بین زمین و خورشید به دور ستاره مذکور می‌چرخد.

 

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد Wolf 1069 b این است که به صورت کشندی به ستاره مادر خود قفل می‌شود، به این معنی که یک طرف همیشه در نور روز و طرف مقابل همیشه در تاریکی است.

 

قفل کشندی (Tidal locking) یا قفل گرانشی زمانی پیش می‌آید که در اثر شیب نیروی کشندی، یک کره یا جرم آسمانی همیشه به سوی کره یا جرم آسمانی دیگری رو کرده باشد. آشناترین نمونه این پدیده همبستگی جزر و مدی کنونی ماه نسبت به زمین است.

 

کشف قابل توجه Wolf 1069 b با ابزار CARMENES تلسکوپ ۱۱.۵ فوتی (۳.۵ متری) رصدخانه کالاار آلتو در اسپانیا ممکن شد. CARMENES می‌تواند اجرام نجومی را با استفاده از دو طیف‌نگار مجزا در کانال‌های بصری و نزدیک به فروسرخ رصد کند. این ابزار، Wolf 1069 b را با استفاده از روش تشخیص سیاره فراخورشیدی معروف به سرعت شعاعی که تکان‌های کوچکی را در مکان ستاره ناشی از گرانش سیاره تشخیص می‌دهد، کشف کرد.

 

با توجه به فاصله نسبتاً کوتاه آن از زمین، یعنی ۳۱ سال نوری، Wolf 1069 b اکنون ششمین سیاره فراخورشیدی نزدیک به جرم زمین دارای احتمال حیات است.

زمان انتشار: شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۳:۳۹

شناسه خبر: 104281

مطالب مرتبط :
دانشمندان سال‌هاست به دنبال سیاره نهم هستند

تحقیقات فضایی جدید نشان می‌دهند؛

دانشمندان سال‌هاست به دنبال سیاره نهم هستند

ستاره‌شناسان در حالی که بر اساس قوانین جاذبه‌ و مدل سازی رایانه‌ای درخصوص وجود سیاره‌ای دوردست در منظومه شمسی با جرمی حداقل ۱۰ برابر زمین گمانه‌زنی می‌کنند، تلسکوپ‌ها و ماموریت‌های فضایی در دهه آینده به اثبات یا ابطال این حدس دانشمندان کمک می‌کند.

کشف سیاره‌ای فراخورشیدی به حجمی مانند زمین

کشف سیاره‌ای فراخورشیدی به حجمی مانند زمین

اخترشناسان سیاره فراخورشیدی مشابه به سیاره زمین در فاصله ۷۲ سال نوری از زمین به دور یک ستاره می‌چرخد را کشف کردند.

۱۰ نمونه از سیاره مریخ برای تحلیل عمیق تر جمع آوری شد

کاوشگر مریخی استقامت؛

۱۰ نمونه از سیاره مریخ برای تحلیل عمیق‌تر جمع آوری شد

کاوشگر مریخی استقامت فرایند ذخیره‌سازی ۱۰ نمونه پشتیبان روی سیاره را تمام کرده است.

کشف سیاره ای مشابه زمین

کشف سیاره ای مشابه زمین

اخترشناسان موفق به کشف شواهدی از وجود آب در سیاره فراخورشیدی در فاصله ۲۱۸ سال نوری از زمین شده‌اند

 سیاره فراخورشیدی

کشف یک سیاره فراخورشیدی داغ عجیب

بر اساس یافته های اخترشناسان، سیاره‌ای به اندازه زمین که "جهنم" نامیده می‌شود، به شدت داغ شده است زیرا در امتداد خط استوای ستاره خود می‌چرخد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب