ژنی به نام سی‌آرتی‌‌سی ۱؛

عامل اصلی پر خوری و چاقی کشف شد

محققان ژنی به نام سی‌آرتی‌سی ۱ (CRTC۱) کشف کردند و معتقدند وجود یا نبود این ژن با چاقی افراد مرتبط است. آنها می گویند وجود این ژن سبب سرکوب روند چاقی می شود و حذف آن چاقی را به دنبال خواهد داشت. بر این اساس تلاش دارند سازوکاری ارائه دهند که این ژن چاقی را سرکوب کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، غذاهای پرکالری سرشار از چربی، روغن و قند، معمولاً طعم لذیذی دارند اما ممکن است باعث پرخوری، چاقی و بیماری‌ شوند.

به‌ تازگی مشخص شده است که ژنی به نام سی‌آرتی‌سی 1 (CRTC1) یا «هم‌فعال‌ساز ۱ رونویسی تنظیم‌شونده توسط پروتئین متصل‌شونده به عناصر پاسخ‌دهنده به آدنوزین مونوفسفات حلقه‌ای» با چاقی انسان مرتبط است.

 پژوهش روی موش‌ها نشان داده است که حذف سی‌آرتی‌سی ۱ به چاقی منجر شده و وجودش باعث سرکوب چاقی می‌شود. با این حال، نورون‌های خاص مسئول سرکوب چاقی از طریق آرتی‌سی ۱ و سازوکاری (مکانیسمی) که در پس آن نهفته است، هنوز ناشناخته‌اند؛ زیرا این ژن در همه نورون‌های مغز بیان می‌شود. هر یاخته یا سلول عصبی را یک نورون می‌گویند.


یک تیم پژوهشی به سرپرستی شیگنوبو ماتسومورا (Shigenobu Matsumura) از دانشگاه متروپولیتن اوزاکا در ژاپن نورون‌های بیان‌کننده گیرنده ملانوکورتین را بررسی کردند تا سازوکاری را آشکار کنند که در آن سی‌آرتی‌سی ۱ چاقی را سرکوب می‌کند.

آن‌ها فرض کردند که بیان سی‌آرتی‌سی ۱ در نورون‌های بیان‌کننده گیرنده ملانوکورتین ۴ چاقی را سرکوب می‌کند، زیرا جهش در ژن گیرنده ملانوکورتین ۴ باعث چاقی می‌شود؛ در نتیجه، آن‌ها تغییری در ژنتیک موش‌ها ایجاد کردند تا نورون‌های بیان‌کننده گیرنده ملانوکورتین ۴ مسدود شوند و بتوان تأثیر از دست‌دادن سی‌آرتی‌سی ۱ در آن‌ها را بر چاقی و دیابت بررسی کرد.

موش‌های فاقد سی‌آرتی‌سی ۱ در نورون‌های بیان‌کننده گیرنده ملانوکورتین ۴ با رژیم غذایی استاندارد تغذیه شدند و هیچ تغییری در وزن آن‌ها ایجاد نشد؛ اما زمانی که با رژیم غذایی پرچرب تغذیه شدند در مقایسه با موش‌های دیگر، پرخوری کردند، چاق‌تر شده و به دیابت مبتلا شدند.

دکتر ماتسومورا می‌گوید: این پژوهش، نقش ژن سی‌آرتی‌سی ۱ در مغز و بخشی از سازوکاری را آشکار کرده است که ما را از خوردن زیاد غذاهای پرکالری، چرب و شیرین باز می‌دارد. امیدواریم این پژوهش به فهم بهتر این موضوع منجر شود که چه چیزی باعث پرخوری افراد می‌شود.

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۷:۴۸

شناسه خبر: 104376

مطالب مرتبط :
کشتن سلول‌های سرطانی با هوش مصنوعی

محققان انگلیسی؛

کشتن سلول‌های سرطانی با هوش مصنوعی

محققان از هوش مصنوعی برای شناسایی آنکوژن‌ها یا ژن‌های تومورزا (oncogenes) و شخصی‌سازی درمان سرطان استفاده کردند.

چافی

چاقی زمینه ساز بیماری‌های غیرواگیر؛

راه های میان‌بر برای لاغری وجود ندارد/ رژیم غذایی باید کاملا اصولی صورت گیرد

با رژیم های غیر اصولی ممکن است فرد دچار افت قند خون شدید شده و از لحاظ جسمی ممکن است به فرد آسیب های جدی وارد کند.

درمان اضافه وزن با  پروتئین

کاهش وزن با مدیریت هورمون لپتین

پژوهشگران در بررسی جدید خود به بررسی‌ نقش یک پروتئین ویژه بنام لپتین پرداختند که کلید ارتباط میان اشتها و چاقی به شمار می‌رود.

پرخوری عصبی

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

پرخوری عصبی یک اختلال روانی یا بیماری جسمی؟/راهکارهای مهم برای درمان

پرخوری عصبی نوعی اختلال تغذیه ای است که مانند بسیاری از اختلالات تغذیه، پیچیده بوده که با وجود مطالعات زیادی که در این زمینه انجام شده هنوز به طور کامل علت اصلی آن مشخص نشده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب