ژاپن و موشک کروز جدید با کلاهک های قابل تعویض

ژاپن قصد دارد یک موشک کروز چند منظوره با سه کلاهک قابل تعویض برای اهداف شناسایی، اخلال رادار و حمله متعارف را توسعه دهد.

با پرتاب موشک های مجهز به این کلاهک ها در زمان های مختلف، انتظار می رود دقت حملات به کشتی ها و دیگر اهداف دشمن افزایش یافته و به تقویت بازدارندگی منجر شود.

تولید یک نمونه اولیه از این نوع موشک کروز از ماه آوریل و با هدف استفاده عملی از این موشک ها در سریع‌ترین زمان ممکن آغاز می شود.

 

موشک کروز جدید با کلاهک قابل تعویض

وزرات دفاع ژاپن از سال ۲۰۱۸ پژوهش در مورد پیشرانه موشک و برخی از قطعات دیگر را آغاز کرده است. به گفته یک مقام ارشد نظامی این کشور، توسعه یک موشک کروز که کلاهک های آن با توجه به نوع استفاده قابل تعویض باشد در سطح جهانی بسیار نادر است.

این موشک جدید با بردی بیش از یک هزار کیلومتر از قابلیت پرتاب از سکوهای متحرک برخوردار خواهد بود.

دوربینی با کارایی بالا روی یک کلاهک شناسایی نصب خواهد شد تا امکان بررسی شرایط در یک منطقه وسیع وجود داشته باشد. این موشک برای تعیین موقعیت مکانی دقیق دشمن پرتاب می شود و پس از آن یک موشک مجهز به کلاهک جمینگ که امواج الکترومغناطیسی منتشر می کند برای اخلال در عملکرد رادار و دیگر حسگرهای دشمن پرتاب خواهد شد. در نهایت، موشکی مجهز به یک کلاهک متعارف به هدف ضربه می زند.

در سال های اخیر، ارسال امواج الکترومغناطیسی برای اخلال در سامانه های راداری پیش از حمله موشکی و با هدف تسهیل نفوذ به سامانه های پدافند هوایی دشمن مرسوم شده است. چین اغلب هواپیماهای جنگ الکترونیک خود را در دریای چین شرقی بکار می گیرد و به نظر می رسد در صورت وقوع درگیری احتمالی از یک حمله موج الکترومغناطیسی استفاده خواهد کرد. ژاپن امیدوار است توانایی مشابهی را به دست آورده و با حملات احتمالی مقابله کند.

راهبردهای جدید امنیت ملی و دفاعی ژاپن، چین را به عنوان بزرگ‌ترین چالش راهبردی، کره شمالی را تهدیدی جدی‌تر و قریب الوقوع‌تر از قبل و روسیه را یک نگرانی جدید امنیتی می داند.

موشک جدید ژاپن عمدتا برای هدف قرار دادن کشتی های دشمن که قصد حمله به مناطق جزیره ای مانند جزایر نانسی (Nansei Islands)، واقع در استان کیوشو و اوکیناوا، بکار گرفته خواهند شد.

همچنین، انتظار می رود از این موشک جدید برای حمله به سایت های پرتاب موشک دشمن استفاده شود و به عنوان ابزاری برای اجرای ضد حمله عمل کند.

دولت ژاپن در حال توسعه چندین موشک کروز دوربرد به منظور تقویت قابلیت های دفاعی خود است. در همین راستا، بروزرسانی موشک هدایت شونده سطح به کشتی تایپ ۱۲ برای افزایش برد آن به ۱۵۰۰ کیلومتر برنامه ریزی شده است.

به منظور حفظ آمادگی در صورت تاخیر احتمالی در توسعه موشک ارتقا یافته تایپ ۱۲، دولت ژاپن خرید ۵۰۰ موشک کروز تاماهاوک ساخت آمریکا را نیز برنامه‌ریزی کرده است.

همچنین، معرفی یک موشک ابرصوت با برد ۳۰۰۰ کیلومتر که رهگیری آن به واسطه مسیر حرکت نامنظمش دشوار است، جاه‌طلبانه‌ترین پروژه ژاپنی ها محسوب می شود.

در زمان معرفی موشک کروز چند منظوره جدید با کلاهک قابل تعویض، دولت ژاپن ترکیب استفاده از آن با دیگر موشک های دوربرد را برنامه‌ریزی کرده است.

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 104424

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
پیاده روی فضانوردان در خلاء و نصب پنل های خورشیدی

سازمان فضایی ژاپن؛

پیاده روی فضانوردان در خلاء و نصب پنل های خورشیدی

دو فضانورد طی یک پیاده روی فضایی بالاخره توانستند یک بست در جای خود نصب کنند و به این ترتیب فرایند نصب پلتفرم‌های نگهدارنده پنل‌های خورشیدی را تکمیل کنند.

۲۲۳۲

در حاشیه افتتاح نمایشگاه دائمی دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه؛

پرده برداری از دستاورد جدید سپاه پاسداران /ویژگی بالستیک دریایی سپاه

جدیدترین موشک بالستیک دریایی سپاه با نام «ذوالفقار بصیر» رونمایی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب