ویتامین‌های مفید جهت تراکم استخوان‌ها

کلسیم یکی از مواد معدنیِ ضروری برای افزایش تراکم و استحکام استخوانهاست با این حال تنها ماده معدنی مورد نیاز برای سلامت کامل بافت استخوانی نیست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، علاوه بر کلسیم چندین ماده مغذی دیگر نیز برای حفظ سلامت استخوان ها و پیشگیری از آسیب های استخوانی بویژه در سنین بالا ضروری هستند.

یکی از این مواد ضروری ویتامینK است. یک دلیل مهم برای افزودن غذاهای غنی از ویتامین K به رژیم غذایی شما وجود دارد که آن حفظ سلامت استخوان‌هاست. ویتامین K مسئول فعال‌سازی پروتئینی است که نقش اساسی در انعقاد خون و متابولیسم کلسیم دارد و رسوب کلسیم بر بافت استخوانی را تنظیم می‌کند. ویتامین K همچنین با فعال کردن پروتئین دیگری به نام "ماتریکس GLA" از تجمع کلسیم در بافت‌های نرم جلوگیری می‌کند. متوسط ​​مصرف روزانه ویتامین K برای زنان ۱۲۲ میکروگرم و برای مردان ۱۳۸ میکروگرم است. برخی از منابع رایج ویتامین K عبارت از کلم بروکلی، اسفناج، کلم و کاهو هستند.

همچنین ویتامین D که به عنوان ماده مغذی آفتاب نیز شناخته می‌شود برای افزایش تراکم استخوان و حفظ سلامت استخوان‌ها مورد نیاز است. ویتامین D به جذب کلسیم و حفظ مقدار کافی مواد مغذی در خون کمک می‌کند. هنگامی که سطح کلسیم در خون پایین است، این ویتامین شروع به جذب کلسیم از مواد غذایی برای ذخیره سازی در استخوان می‌کند. به‌ غیر از نور خورشید، این ویتامین را می‌توانید از غذاهایی مانند بامیه، اسفناج، سویا و ماهی از جمله ساردین و ماهی آزاد دریافت کنید.

بعلاوه رژیم غذایی حاوی پروتئین بالا می‌تواند تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش داده و سرعت از دست ‌دادن استخوان را کاهش دهد. پروتئین تقریبا ۵۰ درصد حجم استخوان و یک‌سوم جرم آن را تشکیل می‌دهد. مصرف کافی پروتئین همچنین می‌تواند خطر شکستگی و از دست دادن استخوان را کاهش دهد. برخی منابع پروتئین کامل شامل عدس، لوبیا، گوشت طیور و محصولات لبنی هستند.

یکی دیگر از املاح ضروری برای استحکام استخوانها منیزیم است. منیزیم که مسئول فعال‌ کردن بیش از ۳۰۰ واکنش در بدن شما است برای سلامت استخوان نیز ضروری است زیرا حدود ۶۰ درصد از این ماده معدنی در بافت استخوان یافت می‌شود. افرادی که مقادیر بیشتری منیزیم را از طریق رژیم غذایی خود مصرف می‌کنند، تراکم توده استخوانی بهتری دارند. توصیه روز انه برای منیزیم ۳۲۰ میلی‌گرم در روز برای افراد ۱۹ تا ۳۰ سال و ۴۲۰ میلی‌گرم در روز برای افراد ۳۱ ساله و بالاتر است. مصرف منیزیم در رژیم غذایی را می‌توان با مصرف غذاهایی مانند آجیل، حبوبات، دانه‌ها و غلات کامل افزایش داد.

علاوه بر اینها ویتامین C نیز مسئول تولید کلاژن در ماتریکس استخوان است. همچنین رادیکال‌های آزاد مضر برای سلامت استخوان را از بین می‌برد. دوز معمول ویتامین C حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز است که می‌تواند با مصرف پرتقال، گوجه‌فرنگی و ... تامین شود.

/پایان خبر

زمان انتشار: یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 105192

مطالب مرتبط :
اینفوگرافی- نگاه آماری به سلامت روح و جسم در ایران

علم و فناوری بررسی می کند:

نگاه آماری به سلامت روح و جسم در ایران

خبرگزاری علم و فناوری

داشتن پزشک خانواده اجباری شد

مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت گفت: پیش بینی می‌شود تا دو سال آینده، بخش عمده کشور تحت پوشش پزشکی خانواده قرار گیرند، البته برای مردم اجباری نخواهد بود.

خبرگزاری علم و فناوری

یافته جدید محققان که چگونه بیماری پارکینسون به مغز آسیب می‌زند

محققان دانشگاه کوئینزلند دریافتند: ژنی که با افزایش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون مرتبط است به تجمع بقایای سلولی در مغز نیز کمک می ‌کند.

راه حل جدید برای تولید سلول‌های بنیادی

راه حل جدید برای تولید سلول‌های بنیادی

محققان یک سیستم پرینت سه بعدی منحصر به فرد برای برداشت سلول‌های بنیادی از بیوراکتورها ایجاد کرده‌اند که امکان تولید سلول‌های بنیادی با کیفیت بالا و در مقیاس وسیع در استرالیا با هزینه کمتر را ایجاد می‌کند.

سلامت

علائم کمبود ویتامین c در بدن

رژیم غذایی نامناسب، بی اشتهایی، بیماری روانی شدید از شایع ترین عوامل خطر برای کمبود ویتامین C در بدن هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب