مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان؛

تصویر یک قلاده"یوزپلنگ ایرانی"در زیستگاه عباس‌آباد نائین به ثبت رسید

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان در نشست زیست‌بوم گفتگو در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان به مناسبت گرامیداشت روز جهانی حیات وحش؛ ضمن اعلام خبر خوش ثبت تصویر یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در زیستگاه عباس آباد نایین، گفت: مشاهده این یوزپلنگ بیانگر پایدار بودن زیستگاه است و پیش از ثبت این تصویر درخواست ثبت معدن داشتیم که ایستادیم و توانستیم معدن را از این منطقه حذف کنیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، احمد رضا لاهیجان زاده در نشست زیست‌بوم گفتگو که در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان به مناسبت گرامیداشت روز جهانی حیات وحش برگزار شد، صحبت‌های خود را با خبر خوش ثبت تصویر یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در زیستگاه عباس آباد نائین آغاز کرد و ضمن تبریک به طبیعت دوستان کشور، اعلام کرد: این تصویر به تازگی با استفاده از دوربین تله‌ای ثبت شده است و جنسیت این یوزپلنگ نر است.

مدیرکل محیط زیست اصفهان با تاکید براین که این گونه یوزپلنگ فقط در ایران وجود دارد، گفت: تعداد باقیمانده از این گونه بسیار محدود است، عمدتا هم زیستگاه آن در توران سمنان و استان‌های همجوار شمال شرقی است اما مشاهده آن در منطقه عباس‌آباد نایین در شرق اصفهان هم خبری بسیار خوشحال کننده است.

 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان مشاهده این یوزپلنگ را بیانگر پایدار بودن زیستگاه عباس آباد نایین دانست و افزود: پیش از ثبت این یوزپلنگ در عباس آباد درخواست ثبت معدن داشتیم که ایستادیم و توانستیم معدن را از این منطقه حذف کنیم.

 

کشور ایران جزو 10 کشور برتر در تنوع حیات وحش دنیا است

دکتر لاهیجان زاده نقش دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در مطالعات بنیادی محیط زیست کشور و استان را سازنده دانست و عنوان کرد: به واسطه تنوع اقلیمی، سواحل دریایی شمال و جنوب، مناطق کوهستانی، کویری وسه میلیون هکتار تالاب، کشور ایران جزو 10 کشور برتر در تنوع حیات وحش دنیا است و از این جهت حفاظت از گونه‌های زیستی اهمیتی دو چندان دارد. 

مدیرکل محیط زیست اصفهان ادامه داد: استان اصفهان یکی ازاستان‌های با تنوع بالا از جهت اقلیمی است و اداره کل محیط زیست استان اصفهان برای جلوگیری از پیشرفت معادن در منطقه کرکس به جهت حفظ گونه‌های زیست محیطی تلاش‌های گسترده‌ای انجام داده است.  

لاهیجان زاده یک رکن مهم توسعه پایدار را توجه به اقلیم و محیط زیست دانست و گفت: توسعه بی‌رویه معادن و رفت‌و‌آمد ماشین‌های سنگین در طول مناطق بکر طبیعت، باعث تخریب و تهدید جدی برای گونه‌های زیستی است. 

محمود رضا همامی، استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان به موضوع «اهمیت حیات وحش و تنوع زیستی» بعنوان موضوع سخنرانی خود در این نشست پرداخت و گفت: بخش بزرگی از گونه‌های حیات وحش در جهان با خطر انقراض روبرو هستند. 

 

ششمین انقراض کلان جهان با نرخ  100 تا 1000 برابر بزرگتر از انقراض‌های قبلی

استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان، اظهار کرد: تاکنون 5 دوره انقراض گونه‌های حیات وحش به شکل طبیعی اتفاق افتاده است؛ اما اکنون در ششمین انقراض کلان جهان با نرخ  100 تا 1000 برابر بزرگتر از انقراض‌های قبلی قرار داریم که منشأ آن فعالیت‌های انسان است. 

همامی با بیان این که شکل‌گیری و تکامل گونه‌های حیات وحش طی میلیون‌ها سال اتفاق می‌افتد، عنوان کرد: یکی از ارزش‌های مهم حیات وحش، ارزش ذاتی، آن یعنی حق زندگی برای تمام موجودات است.

 

در شجره‌نامه حیات، انسان حق زندگی بیشتری نسبت به گونه‌های دیگر ندارد

استاد منابع طبیعی کشوردر ادامه با تاکید براین که در شجره‌نامه حیات، انسان حق زندگی بیشتری نسبت به گونه‌های دیگر ندارد، گفت: اما متاسفانه نگاه انسان‌ها به طبیعت را نگاهی منفعت‌طلبانه است.

وی با بیان این که حفاظت از گونه‌ها وقتی برای انسان‌ها مهم است که منافع زیستی، انسان‌ها در حال یا آینده به خطر بیفتد، ادامه داد، ارزش خدمات اکوسیستم طبیعت که تامین کننده غذا، پوشاک، مسکن و غیره است ، 125 تا 145 تریلیون دلار برآورد شده است. 

استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان، با تاکید بر اهمیت روز جهانی حفاظت از حیات وحش، گفت: برخی گونه‌های حیات وحش نقش مهمی در امنیت غذایی و سلامت زیستی انسان‌ها دارد.

وی تصریح کرد: از جهت توجه به این اهمیت است که تحقیقات گسترده‌ای برای استفاده از منابع غذایی و دارویی در دانشگاه‌های دنیا و ایران بر روی گیاهان و جانوران و اثرات آنها بر روی سلامت و تغذیه انسان‌ها در حال انجام است. 

عضو هیئت علمی دانشکده مهندس منابع طبیعی اقتصاد کشور را متکی بر گونه‌‌های حیات وحش و منابع طبیعی دانست و افزود: منابع طبیعی پایه اقتصاد است بطوری که می‌توانیم اقتصاد را یک سیستم باز در درون سیستم بسته کره زمین تلقی کنیم.

 

جلوگیری از انقراض گونه‌های زیستی یک فعالیت اقتصادی ارزشمند است

 همامی با بیان این که منابع زمینی همیشگی نیست، اظهار کرد: اگر بتوانیم با مدیریت منابع محیط زیست از انقراض گونه‌های زیستی جلوگیری کنیم، مثل یک فعالیت اقتصادی ارزشمند است که انجام می‌دهیم.

گفتنی است سازمان ملل متحد با هدف افزایش توجه و آگاهی‌های عمومی نسبت به گونه‌های گیاهی و جانوری در طبیعت جهان، سوم مارس (12 اسفند) را به عنوان «روز جهانی حیات وحش» معرفی کرده است.

 انتهای پیام/

معصومه صادقی

 

زمان انتشار: سه شنبه ۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 105242

مطالب مرتبط :
پناهیان

حجت الاسلام پناهیان در همایش استانی جهاد تبیین جشنواره ملی شهید چمران:

نگاه تمدنی داشتن «کلان‌نگری» بالاتر از قانون است؛ شهید چمران نگاه تمدنی داشت

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در همایش استانی جهاد تبیین جشنواره ملی شهید چمران اظهار کرد: با بیان این که مهمترین عامل تاثیر‌گذار در انسانها پدر و مادرشان نیستند وضع تمدنی آنهاست؛ گفت: نگاه تمدنی داشتن «کلان‌نگری» بالاتر از قانون است؛ شهید چمران نگاه تمدنی داشت.

خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان

توضیحات آموزش و پرورش استان اصفهان؛

۳ نفر از دانش‌آموزان با حال مساعد ترخیص و ۶ نفر جهت درمان به بیمارستان سمیرم منتقل شدند

مدیر روابط عمومی آموزش ‌وپرورش استان اصفهان درباره اخیار منتشر شده در خصوص دانش‌آموزان سمیرمی و کاشانی توضیحاتی ارائه کرد.

خب

دکتر میبدی اعلام کرد:

بهره مندی زوجهای دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان از تسهیلات خوابگاهی بدون نوبت

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان شب گذشته در مراسم ازدواج دانشجویی همسفر تا بهشت با حضور ۱۰۰ زوج دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان» که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اصفهان،گرد هم آمدند. اعلام کرد: زوج‌های دانشجوی این دانشگاه از تسهیلات خوابگاه متاهلین دانشگاه بدون نوبت بهره‌مند می‌شوند.

کتاب

به همت انتشارات جهاد دانشگاهی اردبیل؛

کتاب «کنترل علف‌های هرز» منتشر شد

به همت انتشارات جهاد دانشگاهی اردبیل، کتاب «کنترل علف‌های هرز» منتشر شد.

 بازدید گروه ارزیاب جهانی صنایع دستی یونسکو از کارگاه‌های صنایع دستی پارک علم و فناوری دانشگاه کاشان

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه کاشان :

کاشان در مسیر معرفی به عنوان شهر «جهانی نساجی سنتی» است

کارشناسان سازمان جهانی یونسکو در راستای بررسی شاخص‌های صنعت نساجی کاشان برای معرفی و‌ انتخاب شهر جهانی نساجی سنتی به مدت دو‌ روز از مجموعه‌ها و‌ کارگاه‌های سنتی کاشان بازدید می‌کنند.

رونمایی از سه محصول دانش بنیان در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

بررسی برنامه ها و خبرهای معاون علمی ریاست جمهوری در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان؛

رونمایی از محصولات دانش بنیان تا خبرتغییر سیستم دانش‌بنیان‌ها از ابتدای ۱۴۰۲

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور با حضور در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با افتتاج همایش و نمایشگاه «مسیر زاینده» و رونمایی از سه محصول دانش بنیان در رویداد قرارگاه اقتصاد دانش‌بنیان استان اصفهان اعلام کرد: از ابتدای سال آینده سیستم دانش‌بنیان‌ها در کشور تغییر خواهد کرد و دسته‌بندی شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس پارامترهای مختلف از یک تا پنج ستاره خواهد بود.

افتتاح مجموعه اتاق‌های تمیز پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

با حضور معاون علمی، فناوری ریاست جمهوری؛

افتتاح مجموعه اتاق‌های تمیز پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

مجموعه اتاق‌های تمیز پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان باحضور دکتر روح.. دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و جمعی از مسئولین دانشگاه افتتاح شد.

بازدید معاون علمی

بازدید معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از دانشگاه آزاد اصفهان

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان از مجموعه شرکت‌های فناور و سراهای نوآوری گیاهان دارویی مستقر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) بازدید کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب