فعالیت خانه خلاق و نوآوری ژیان در ایلام

خانه های خلاق به عنوان حلقه متصل کننده استارتاپ ها و تیم های حوزه خلاق در عرصه های علوم انسانی ، فرهنگی، تولید محتوا، و میدتک با دیگر اجزای اکوسیستم نوآوری خدمات بی نظیری به این هسته ها ارائه دهند

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری استان ایلام، خانه های خلاق و نوآوری به عنوان پلتفرم و یکی از هسته های  مهم در جهت تسهیل فرایند تجاری سازی ایده و طرح های خلاقانه و نوآورانه در عرصه صنایع فرهنگی و خلاق و همچنین شبکه سازی فعالان زیست بوم اقتصاد خلاق و صنایع فرهنگی کشور فعالیت دارند که برنامه های آنها توسط معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور اداره و طرح ریزی می شود.

یکی از خانه های خلاق در استان ایلام خانه خلاق و نوآور ژیان است که مدیریت آن را " خانم الهام کرم اللهی "عهده دار است. خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام در جهت آشنایی مخاطبان با فعالیت های این مرکز به گفتگو با مسئول این واحد فناور پرداخته است .

کرم اللهی در این گفتگو بیان کرد: خوشبختانه طی 10 ساله گذشته زیست بومی تحت عنوان زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور فعالیت خود را آغاز کرده و نهادهای مختلفی از جمله دانشگاهها، پارک های علم و فناوری، شرکت های خلاق و صندوق های جسورانه در راستای حمایت از ایده پردازان این حوزه به حمایت از فعالان این عرصه پرداختند.

وی افزود : در سال های اخیر یک پلتفرم دیگر در کنار این بازیگرها در این زیست بوم تحت عنوان خانه های خلاق و نوآور پا به عرصه نهاد تا محل زایش تولید و پرورش استارتاپهای حوزه فرهنگ و هنر قرار گیرند و صنایع فرهنگی و خلاق را  از طریق تزریق و رسوخ فناوری به کسب و کارهای جدید تبدیل کنند.

مسئول خانه خلاق ژیان در خصوص دلایل فعالیت این خانه در عرصه فرهنگ و هنر اظهار کرد: در سالهای گذشته بدلیل اینکه فعالیت استارتاپ های فرهنگی در حیطه مید تک قرار داشتند با چالش دانش بنیان شدن استارتاپهای فرهنگی و صنایع خلاق روبرو بودند در همین راستا، طبق قانون جدیدخانه های خلاق به عنوان حلقه متصل کننده استارتاپ ها و تیم های حوزه خلاق در عرصه های علوم انسانی ، فرهنگی، تولید محتوا،  و میدتک با دیگر اجزای اکوسیستم نوآوری خدمات بی نظیری به این هسته ها ارائه دهند

کرم اللهی در خصوص روند حمایت از ایده ها در خانه های خلاق بیان کرد: ما در خانه خلاق ژیان یک پلتفرم را ساخته ایم که ایده تا محصول و محصول تا بازار در آن شکل می گیرد. افراد با داشتن یک ایده به خانه خلاق ژیان وارد می شوند و از حیث خدمات و امکانات همچون اسکان، تجهیزات، تسهیلات، مشاوره مالی، کوچینگ، منتوریتگ و معرفی به سرمایه گذار مورد حمایت قرار می گیرند تا  بصورت استارتاپهای حوزه فرهنگ و هنر فعالیت کنند و  پدیده شکست در آنها به حداقل برسد.

وی با بیان اینکه کشور ما هنرمند محور و فرد محور است اذعان کرد: کاری که در خانه خلاق ژیان انجام می شود در واقع تزریق فناوری یا نوآوری به بخش سنتی و قدیمی بوده و خانه های خلاق که در واقع ایده محور هستند، ایده ها را تا مرحله ورود به چرخه شتابدهی، هدایت و حمایت می کنند.

ایده های حوزه هوش مصنوعی و استارتاپهای دیجیتال حمایت می شوند

این مسئول در خصوص ایده های مورد حمایت شده در خانه خلاق بیان کرد: ایده های حوزه هوش مصنوعی، استارتاپهای دیجیتال، انیمیشن، سینما، گردشگری، صنایع دستی، نوآوری های اجتماعی و خوراک و پوشاک در این خانه مورد حمایت قرار می گیرند.

مسئول خانه خلاق و نوآوری ژیان ایلام، دلیل حمایت از ایده های فرهنگی و صنایع خلاق را پیشینه  قوی و غنی کشور در  حوزه فرهنگ و هنر دانست و اذعان کرد: گردش مالی حوزه صنایع فرهنگی در جهان مبلغی بالغ بر2700 میلیارد دلار است که سهم ایران از این گردش مالی بسیار ناچیز است .

وی افزود: ایران یک درصد جمعیت دنیا و خاک مسکونی دو درصد از تولید علم دنیا را دارد و این مهم است که یک سهم مناسب از 2700 میلیارد دلار گردش مالی در این حوزه مهم را نیز داشته باشد.

کرم الهی اذعان کرد: در حوزه اسباب بازی سازی گردش مالی که در دنیا وجود دارد صد میلیارد دلار هست. اما سهم ایران از این مقدار شاید تنها 350 هزار دلار باشدکه درصد ناچیزی است و از دلایل این سهم ناچیز می توان به مواردی همچون ورود غیرقانونی و قاچاق اسباب بازی که در مرزهای ایران صورت می گیرد اشاره کرد.

وی در ادامه اظهارات خود ضمن اظهار امیدواری از رشد روند سرمایه گذاری در عرصه فرهنگ و هنر با حمایت مسئولان، از کم و کیف حمایتهای خانه خلاق سخن گفت و اذعان کرد: بطور کلی در خانه خلاق ژیان ایلام، استقلال تیم ها صورت گرفته و فضای کار اشتراکی در اختیار تیم ها و استارتاپ ها قرار می گیرد .

مسئول خانه خلاق و نوآوری ژیان ادامه داد: در اختیار قرار دادن تجهیزاتی همچون وسایل اداری، میزهای کار، فضای استراحت، اینترنت پرسرعت، امکانات آب و برق و کارگاه های آموزشی از دیگر خدمات این خانه به ایده پردازان است و بر اساس تفاهمنامه ای که بین استارتاپها و خانه های خلاق تدوین می شود، ارائه خدمات منتورینگ که بسیار قوی هستند نیز صورت می گیرد.

در خانه خلاق ژیان تسهیلات و خدمات ویژه جهت اخذ مجوز دانش بنیانی در اختیار استارتاپ ها قرار می گیرد

این مسئول در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه برای مرحله پیش شتابدهی خدمات منتورینگ ما به صورت پلکانی و از تشریح مدل کسب و کار آغاز می شود تصریح کرد: در خانه خلاق خدمات مشاوره، آشنایی با خدمات  شتابدهنده در مرحله پیش شتابدهی و برگزاری کارگاههایی با محوریت کارآفرینی در ایران، توسعه محصول، آشنایی با تسهیلات گردشگری، عزت نفس، مدیریت استرس، بورس مقدماتی، پایتون و خدمات مالی صورت گرفته و به میزان 30 ساعت خدمات منتورینگ نیز ارائه می شود.

وی اذعان کرد: برای استارتاپهای ورودی تسهیلات شرکت در نمایشگاه در اختیار استارتاپ ها  قرار گرفته و ضمن ارائه تسهیلات و خدمات دانش بنیانی، تسهیلات و خدمات ویژه جهت اخذ مجوز دانش بنیانی در اختیار استارتاپ ها قرار می گیرد.

کرم الهی بیان کرد: تسهیلات بانکی از جانب ادارات دولتی از دیگر خدمات خانه خلاق و نوآور ژیان است که با توجه به حمایت برخی از ادارات از استارتاپهای حوزه  ict و سایر حوزه ها، در واقع استارتاپ ها می توانند با معرفی خانه های خلاق از این تسهیلات استفاده کنند.

مسئول خانه خلاق و نوآوری  ژیان ایلام در پایان اظهارات خود به نهادهای همکار با این خانه اشاره و بیان کرد: یکی از وظایف اصلی خانه خلاق ایجاد شبکه سازی است و در جریان این فعالیت، خانه خلاق ژیان استارتاپ ها را به نهادها، ساختمانها، صندوق ها و سرمایه گذارهای مرتبط متصل می کند و به صورت کلی می توان گفت ارتباط های سازمانی استارتاپ ها با دانشگاهها، پارک های علم و فناوری، شرکت های خصوصی، صندوق های جسورانه، سرمایه گذاران حوزه فرهنگی و سازمانها و ادارات مرتبط مثل میراث فرهنگی و گردشگری از دیگر فعالیت های مهم و اصلی خانه خلاق و نوآور ژیان است.

انتهای پیام/

خبرنگار: فرشته نیازی

 

زمان انتشار: جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۶:۲۸

شناسه خبر: 105410

مطالب مرتبط :
ی

نمایشگاه خدمات کسب و کار در ایلام برگزار می شود

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صمت ایلام از برگزاری نمایشگاه خدمات کسب و کار در این استان خبر داد.

ی

آب در معرض ورشکستگی است/پای لرزان کشاورزی سنتی در شرایط کم آبی

رئیس دانشکده کشاورزی استان ایلام گفت: اطلاع رسانی و آموزش کشاورزان بعنوان کاربران اصلی علم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و لازم است ضمن جلب اعتماد کشاورزان، متناسب با نیازهای محلی، آموزش کافی جهت اگاهی و بهره برداری ازتکنیکهای مدرن را دریافت کنند.

​برای پیشرفت کشور نیازمند تولید علم بومی هستیم / سند چشم انداز ۱۴۰۴وبا تکیه برتوان علمی کشورمیسر است

گفتگوی اختصاصی علم و فن آوری با نخبه علمی دربسیج علمی ، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع)

​برای پیشرفت کشور نیازمند تولید علم بومی هستیم / سند چشم انداز ۱۴۰۴با تکیه برتوان علمی کشورمیسر است

مرادی پورنخبه علمی دربسیج علمی ، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع)، گفت: در راستای نقشه جامع علمی کشورو همچنین سند چشم انداز ۱۴۰۴و رفع نیازهای علمی و دفاعی و همچنین خودکفایی کشور از طرح های نیمه حرفه‌ای و فناورانه در معاونت علمی، پژوهشی و فناوری بسیج استان حمایت می‌شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب