مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد در همایش ملی آموزش علوم تجربی مطرح کرد؛

آموزش علوم، رمز ماندگاری در جامعه کنونی است

«محمد کاظم رحیمی نژاد» گفت: آموزش علوم رمز ماندگاری در جامعه کنونی است و امروز آنچه در جامعه می بینیم و آنچه اتفاق می افتد و آنچه در رفتار دانش آموزان است یک مطلب را نشان میدهد، که رفتارهای مبتنی بر تبیین، مبتنی بر عقلانیت، مبتنی بر بصیرت و مستند خود را نشان می‌دهد و بیشتر رفتارهای مبتنی بر احساسات است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان یزد، «محمد کاظم رحیمی نژاد» مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد در همایش ملی آموزش علوم تجربی که در دانشگاه فرهنگیان یزد برگزار شد با بیان اینکه آموزش علوم رمز ماندگاری در جامعه کنونی است اظهار داشت: امروز آنچه در جامعه می بینیم و آنچه اتفاق می افتد و آنچه در رفتار دانش آموزان است یک مطلب را نشان میدهد، که رفتارهای مبتنی بر تبیین، مبتنی بر عقلانیت، مبتنی بر بصیرت و مستند خود را نشان می‌دهد و بیشتر رفتارهای مبتنی بر احساسات است.

رحیمی نژاد ادامه داد: اگر این موضوع را بررسی کنیم میبینیم آنچه را که ما در حوزه علوم مطرح کرده‌ایم منطبق با هدف های درس نبوده است، معلم رسالت هایی که بر عهده دارد را باید در جهت تربیت استفاده کند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد گفت: باید سعی کنیم در آموزش علوم، عینیت بخشی و تفکر منطقی و عینیت گرایی عقلانی را در دانش آموزان گسترش دهیم.

وی با بیان اینکه دانش آموزان هنوز قدرت فکر کردن و حل مساله را ندارند اذعان داشت:  دانش آموزان هنوز قدرت فکر کردن و حل مسئله و برخورد اندیشمندانه با مسائل و موضوعاتی که در زندگی با آنها مواجه می‌شود را یاد نگرفته اند.

وی ادامه داد: در این موضوع، یا روش ما اشتباه است یا محتوای کتاب درسی ما اشتباه است و یا معلم صرفاً در سطح انتقال دانش کوتاهی کردند.

 وی بیان کرد: ما امروز دور هم آمدیم که با استفاده از مقالات و پژوهش های شما و دانشی که شما دارید یک بازخوانی داشته باشیم که چگونه ما این درس را سازماندهی کنیم که بتوانیم در جامعه امروز، جامعه‌ای که مکرر دانش آموزان ما با افکار متعددی مواجه هستند و تاخت و تاز می کنند، آنها را توانمند کنیم که بتواند آگاهانه و فعالانه با موقعیت های مختلف مواجه شود.

وی با بیان اینکه صرفا حوزه پرورشی نباید برای دانش آموزان برنامه داشته باشد بلکه باید در تمام حوزه ها به این موضوع پرداخته شود گفت:  حوزه پرورشی در این زمینه با یکسری مناسک ها و برنامه های محضی که وجود دارد این توانمندی را ایجاد می کند و این کار مخصوص حوزه پرورشی یا حوزه انتقادی حوزه علوم نیست.

وی افزود: آنچه که اساس تفکر منطقی است و ما باید با گسترش این تفکر در بستر آموزش علوم و در بستر درس مطالعات علوم اجتماعی که در مقطع ابتدایی به صورت پایدار این درس را داریم این موفقیت را به دست آوریم، مخصوصاً آن که هم شرایط ذاتی و هم شرایط درونی مخاطبان دانش آموز باشد، زمینه ساز است یعنی هر انسان کنجکاوی قطعاً خودش از درون برانگیخته می شود و هم ضرورت های بیرونی نیاز به مواجه شدن با موقعیت های زندگی را دارد.

رحیمی نژاد افزود: امیدواریم امروز که فرصتی فراهم شده تا بررسی کنیم که آموزش علوم در مدارس ما، در کتب درسی، چه در ارتباط با دانش و آگاهی،  چه در رابطه با امکاناتی که متولی آن هستیم تا مجا مقدمات آموزش مبتنی بر مشارکت دانش آموز و امنیت گرایی را رواج داده است.

وی در پایان اظهار داشت: انشاالله بتوانیم این موانع و فرصت ها را شناسایی کنیم و خروجی این جلسه توانمندی بیشتر و تسهیلگری بیشتر باشد تا هم دانش و هم نگرش دانش آموزان را بتواند به خوبی شکل دهد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۷:۲۹

شناسه خبر: 105424

مطالب مرتبط :
کاردون

برگزار شد؛

نشست معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد با دست اندرکاران رویداد «کاردون»

نشست معاون پژوهش و فناوری دانشگاه با دست اندرکاران اجرایی رویداد کاردون برگزار شد که مسئولان دانشجویی و اعضای کمیته های چهارگانه رویداد گزارشی از پیشرفت کار را ارائه کردند.

تصویر

دومین همایش ملی آموزش علوم تجربی در دانشگاه فرهنگیان یزد برگزار شد

دومین همایش ملی آموزش علوم تجربی به میزبانی دانشگاه فرهنگیان یزد در اسفندماه ۱۴۰۱ برگزار شد.

​انتصاب دکتر ایزد خواه به سمت سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی

طی حکمی از سوی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان صورت گرفت؛

محمد مهدی ایزدخواه به عنوان سرپرست بنیاد نخبگان استان خراسان جنوبی منصوب شد

طی حکمی از سوی ناصر باقری‌مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، دکتر محمد مهدی ایزدخواه به عنوان سرپرست بنیاد نخبگان استان خراسان جنوبی منصوب شد.

نواوری

رئیس پارک علم و فناوری یزد:

یکی از رسالت‌های پارک علم و فناوری، گسترش فرهنگ کارآفرینی در سطح جامعه است

میرغفوری گفت: یکی از رسالت‌های پارک علم و فناوری، گسترش فرهنگ کارآفرینی در سطح جامعه است. لذا هر یک از دانش‌آموزان و دانشجویان که ایده‌های فناورانه داشته باشند می‌توانند طرح خود را ارائه و تا سقف ۱۶ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض، جهت اجرایی کردن ایده خود، دریافت کنند.

​برگزاری اجرای طرح

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در واکنش به بازگشایی مدارس:

منتظر استیضاح وزیر آموزش و پروش باشید /ایران فقط ولنجک نیست

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: منتظر استضاح وزیر آموزش و پروش باشید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب