خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد:

کشورهایی با بیشترین فارغ‌التحصیل STEM در سال ۲۰۲۲

فارغ التحصیلان STEM - در سطح جهانی مورد توجه هستند، اما اغلب کمبود دارند. بسیاری از کشورها سعی کرده اند ثبت نام در STEM را تقویت کنند تا به صنایع رشد مهمی مانند فناوری پزشکی، خدمات دیجیتال، تحرک یا علوم رایانه کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ آیا کلمه ی STEM را در وب سایت ها و جزوات دانشگاهی مشاهده می کنید، اما کاملا مطمئن نیستید که معنی آن چیست؟

STEM مخفف علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است و به هر موضوعی که زیرمجموعه از این چهار رشته باشد، اشاره دارد. از آنجایی که این چیزها اصلا سرراست نیستند، ده ها عنوان جایگزین به جای STEM  از جمله ( STEAM، STREAM و METALS ) وجود دارد اما از بین آنها STEM تا کنون بیشترین کاربرد را داشته است.

ریشه ی این مخفف از بحث هایی درباره ی کمبود فارغ التحصیلان واجد شرایط برای کار در مشاغل با تکنولوژی های پیشرفته و سطح بالا در آمریکا نشات گرفته است. از زمان به وجود آمدن این عبارت، دولت ها و دانشگاه های کل جهان، جذب دانشجویان در رشته های STEM را در اولویت اول خود قرار دادند تا به این نقص رسیدگی نمایند.

فارغ التحصیلان رشته های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات - به اختصار STEM -  در سطح جهانی مورد توجه هستند، اما اغلب کمبود دارند. بسیاری از کشورها سعی کرده اند ثبت نام در STEM را تقویت کنند تا به صنایع رشد مهمی مانند فناوری پزشکی، خدمات دیجیتال، تحرک یا علوم رایانه کمک کنند. با این حال، کشورها موفقیت های متفاوتی در این زمینه داشته اند.

بر اساس اعداد جمع آوری شده توسط موسسه آمار یونسکو، دانشجویان دوره سوم در مالزی و تونس از جمله افرادی هستند که احتمال دارد در رشته STEM فارغ التحصیل شوند، به طوری که بین 43.5 تا 40 درصد از دانشجویان از بین تمام کشورهایی که اخیراً در آنجا تحصیل کرده اند در آنجا مدرک مربوطه را دریافت می کنند.

داده هایی که در دسترس قرار داشتند نشان دادند که هند، با سهم بالای 34 درصد از دانشجویانی که STEM را انتخاب می کنند، به دلیل جمعیت 1.4 میلیارد نفری خود، بیشترین فارغ التحصیلان را در این رشته دارد.

یونسکو اطلاعات مربوط به چین را منتشر نکرد. در سال 2016، مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرد که چین در واقع 4.7 میلیون فارغ التحصیل STEM در سال تولید می کند که در واقع از تعداد هند بیشتر خواهد بود.

با این حال، طبق بنیاد ملی علوم، چین رشته‌های مهندسی و علوم را به طور گسترده طبقه‌بندی می‌کند که منجر به عدم مقایسه در داده‌ها می‌شود. آژانس دولتی ایالات متحده در سال 2014 1.6 میلیون فارغ التحصیل علوم و مهندسی چینی را شمارش کرد که از فارغ التحصیلان هندی کمتر خواهد بود.

سایر کشورهایی که نشان می دهد فارغ التحصیلان STEM قوی هستند، امارات متحده عربی، آلمان، بلاروس و کره جنوبی هستند که همگی بیش از 30 درصد فارغ التحصیلان STEM را تولید می کنند. به طور کلی، کشورهایی که موفق به تولید سهم بالاتری از فارغ التحصیلان STEM نسبت به سایر نقاط شده اند، بیشتر در جهان عرب، اروپای شرقی و همچنین در شرق آسیا یافت می شوند. پس از تونس، سهم دریافت کنندگان مدرک STEM نیز در الجزایر، مورتانیا و مراکش 29 درصد افزایش یافته است که همگی به دلیل رواج مهندسی کامپیوتر در منطقه است. خلیج عربی - مکانی که اخیراً برای نوآوری در اقتصادهای خود فشار آورده است - در برخی نقاط، یعنی امارات متحده عربی و عمان، تعداد بالاتر از متوسط درجه STEM تولید می کند.

با این حال، به استثنای آلمان، اروپای غربی کانون STEM نیست. تنها 26 درصد از فارغ التحصیلان بریتانیا از دوره های STEM می آیند، همانطور که 25 درصد در فرانسه و 23 درصد در اسپانیا، حتی تعداد کمتری فارغ التحصیل در قاره آمریکا، با سهم 19.6 درصد و 17.5 درصد به ترتیب در ایالات متحده و برزیل هستند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۹:۴۴

شناسه خبر: 105546

مطالب مرتبط :
قابلیت عجیب ذرات زیر اتمی در ساخت رایانه‌های کوانتومی

توسط دانشمندان علوم رایانه؛

قابلیت عجیب ذرات زیر اتمی در ساخت رایانه‌های کوانتومی

یک پیشرفت جدید در حوزه کوانتوم، دانشمندان را یک گام به ساخت رایانه‌های چند وظیفه‌ای «کوانتومی» نزدیک‌تر کرده است که بسیار قدرتمندتر از پیشرفته‌ترین اَبَررایانه‌های امروزی خواهند بود.

نانو فناوری پزشکی

رشته نانو فناوری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ایران راه اندازی شد

دانشگاه علوم پزشکی ایران به صورت مشترک با دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال تحصیلی آینده در رشته نانو فناوری پزشکی دانشجوی دکتری تخصصی پذیرش می کند.

جام جهانی

از ساعت های هوشمند تا کمک داورهای الکترونیکی به میدان می آیند؛

پیشرفته ترین جام جهانی فوتبال در روسیه/وقتی تکنولوژی پا به توپ می شود!

این روزها، در حالی روسیه میزبان بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال است که در این دوره هزینه های سنگینی برای استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها برای کاهش اشتباهات داوری انجام شده است در این گزارش به معرفی این تکنولوژی ها و نحوه به کارگیری آن ها می پردازیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب