بررسی فواید روزه داری برای انسان

ثابت شده است که روزه داری فواید زیاد جسمی و روانی برای انسان دارد. افزایش لاغری و عملکرد بهتر مغز تنها مواردی از فواید بسیار زیاد روزه داری برای سلامتی انسان است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان البرز، روزه داری با کاهش مقاومت به انسولین، کنترل قند خون را تقویت میکند. چندین مطالعه نشان داده است که روزه داری میتواند کنترل قند خون را بهبود بخشد که به ویژه برای افراد در معرض دیابت میتواند مفید باشد.

در حقیقت، یک مطالعه از ۱۰ فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان داد که روزه داری متناوب کوتاه مدت به طور قابل توجهی سطح قند خون را کاهش میدهد. در همین حال، یک بررسی دیگر نشان داد که روزه داری به اندازه محدود کردن کالری دریافتی در کاهش مقاومت به انسولین موثر است.

کاهش مقاومت به انسولین میتواند حساسیت بدن شما به انسولین را افزایش دهد و به شما این امکان را میدهد تا گلوکز را با جریان موثرتری از جریان خون به سلولهای شما منتقل کند. همراه با اثرات احتمالی کاهش قند خون در روزه داری، این امر میتواند به ثابت نگه داشتن قند خون کمک کرده و از افزایش سن و افزایش میزان قند خون جلوگیری کند.

همچنین برخی مطالعات جهت اثبات فواید روزه داری نشان داده است که روزه میتواند چندین نشانگر التهاب را کاهش دهد و در درمان بیماریهای التهابی مانند مالتیپل اسکلروزیس مفید باشد.

از طرفی دیگر این امر ممکن است با بهبود فشار خون، تری گلیسیرید و سطح کلسترول، سلامت قلب را افزایش دهد. بیماری قلبی دلیل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان قلمداد میشود که تقریباً ۵/۳۱ درصد مرگ و میرها در سطح جهان را تشکیل میدهد.

تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی یکی از موثرترین راهها برای کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی است. برخی تحقیقات نشان داده است که گنجاندن روزه در برنامه روزمره ممکن است به خصوص در مورد سلامت قلب مفید باشد.

روزه میتواند عملکرد مغز را بهبود بخشد، سنتز سلولهای عصبی را افزایش دهد و مغز را در برابر شرایط تخریب عصبی محافظت کند و ریسک بیماریهایی مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون را کاهش دهد.

از دیگر فواید روزه داری اینکه در پیشگیری از سرطان کمک کرده و اثر شیمی درمانی را افزایش میدهد. مطالعات میدانی و آزمایشگاهی نشان میدهد که روزه داری میتواند برای درمان و پیشگیری از سرطان مفید باشد.

به همین ترتیب، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که قرار گرفتن سلولهای سرطانی در چندین دوره روزه داری به همان اندازه شیمی درمانی در تأخیر رشد تومور موثر است و اثربخشی داروهای شیمی درمانی را در تشکیل سرطان افزایش میدهد.

همچنین روزه داری ترشح هورمون رشد را افزایش میدهد که برای رشد، متابولیسم، کاهش وزن و قدرت عضلات حیاتی است.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۱:۳۹

شناسه خبر: 105558

مطالب مرتبط :
چای

بررسی فواید و مضرات چای سبز و چای سفید

یکی از نوشیدنی های محبوب مردم جهان و کشور عزیزمان ایران، چای است که در ماه مبارک رمضان در وعده های سحر و افطار نیز انواع مختلف آن مصرف بالایی دارد. چای سبز و چای سفید از انواع محبوب ترین چای ها به شمار می روند که خواص بسیاری دارند که دانستن آن به افزایش نشاط و سلامتی افراد کمک کننده است.

۶۵۴۸۹۲۹۹۳۸۷

تاملی بر آداب غذا خوردن به منظور حفظ سلامتی بدن

اولین راه حفظ سلامتی غذا خوردن صحیح است. اینکه ما درست بخوریم و بیاشامیم در روند سلامتی بدن بسیار حائز اهمیت است. آداب غذا خوردن یک سری نکات دارد که با رعایت آن ها به سالم ماندن بدن خود کمک زیادی می کنیم.

۱

بررسی روند جلوگیری از بیماری های واگیر دار

با وجود پیشرفت های قابل توجه در زمینه مبارزه با بیماری ها، هنوز بیماری های واگیر اهمیت خاصی در سطح جهانی دارند. با وجود مطالعات متعددی که در خصوص اپیدمیولوژی بیماری های واگیردار در ایران شده است، کمتر به نقشه سازی جامع همه بیماری ها به صورت یک جا پرداخته شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب