هم‌زمان با سالروز تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران؛

آیین اعطای "نخستین نشان عالی دانش " برگزار شد

"نخستین نشان عالی دانش " روز دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ هم زمان با هشتاد و نهمین سالروز تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران در این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری تهران؛ آیین اعطای "نخستین نشان عالی دانش" روز دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ هم‌زمان با سالروز تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران، با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین خسروپناه دبیر شورای‌عالی انقلاب‌فرهنگی، سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران، حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، رضا پورحسین دبیر نشان عالی دانش، سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، جلیلی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، منصور انبیا رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران، جمعی از اعضای هیئت‌رئیسه و شورای دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران و جمع دیگری از استادان ممتاز، اساتید پیش‌کسوت و چهره‌های ماندگار در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد.

سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در آیین اعطای نشان عالی دانش گفت: دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با هم پیمان بستند که فارغ از مرزبندی‌ها برای اعتلای کشور و تحقق تمدن نوین اسلامی تلاش مضاعف داشته باشند.

او بیان کرد: برای دستیابی به این تمدن نوین اسلامی علم و عالم باید در صدر قرار داشته باشند که این دو دانشگاه تلاش کردند در جهت آن گام‌های مؤثر بردارند که اعطای نشان عالی دانش یکی از این گام‌هاست که هدف اصلی آن ترویج علم و توسعه گفتمان علمی عالمان است.

رئیس دانشگاه تهران افزود: ما امروز امیدواریم با نقش‌آفرینی ویژه دو دانشگاه در تحقق تمدن نوین، این اتفاق بزرگ رقم بخورد که کشور ایران همچون گذشته که دانشمندان بزرگی چون ابوعلی سینا، فارابی و خواجه نصیرالدین طوسی را داشته است؛ امروز نیز با چهره‌های جدید طلایه‌دار علم باشد.

او عنوان کرد: ترویج علم و گفتمان علمی و تکریم عالمان تنها به این برنامه خلاصه نمی‌شود و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

مقیمی ضمن تشکر از بنیاد علمی مصلی نژاد که حامی این نشان است، خاطرنشان کرد: امروز شاهدیم که روزنه‌هایی در آسمان علمی دنیا گشوده شده و بزرگان ایران در حال نقش‌آفرینی علمی  هستند و امیدواریم ورود خیرین به عرصه گفتمان علمی، زمینه را برای تقویت علمی فراهم نماید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران؛ «نشان عالی دانش» نشانی مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران است که در دوره نخست آن به 12 شخصیت علمی برگزیده در شش شاخهٔ علوم‌انسانی و هنر، علوم اجتماعی و رفتاری، پزشکی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و دامپزشکی از سوی نهاد آموزش عالی کشور، دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران برای تقدیر از مقام علمی آنها اعطا شد و قرار است این نشان هر سال به شخصیت‌های دارای مرجعیت علمی اعطا شود و پس از دوره دوم، بخش بین‌المللی نشان نیز فعال شده و از دانشمندانی که در جهت پیشرفت علم و فناوری ایران گام برداشته‌اند تقدیر خواهد شد.

گفتنی است؛ پیشنهاد اعطای این نشان توسط ریاست دانشگاه تهران مطرح شد و مورد استقبال ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران، اساتید ممتاز و رؤسای ادوار دانشگاه تهران قرار گرفت و طی آن برای دریافت نشان شاخص‌هایی از جمله حرکت در مرزهای دانش و کمک به ارتقای علمی کشور در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی، کمک به تحقق چشم‌انداز ۱۴۰۴، سند تحول و نقشه جامعه علمی کشور، کوشش در جهت معرفی کشور در سطح بین‌المللی، توان شبکه‌سازی در علم و ایجاد انگیزه در جامعه، جامعه‌نگری و توجه به نیازهای اساسی جامعه، شاگردپروری و توجه به جنبه‌های فرهنگی و تربیتی آن، ایجاد و توسعه فضا و بستر کارآفرینی، نوآوری علمی و فناورانه، همکاری و مشارکت مؤثر با دانشمندان، محققان و نهادهای علمی داخل و خارج کشور و دارابودن شخصیت مورد وثوق جامعه علمی تعریف شد.

عضویت در هیئت‌علمی، دارابودن آثار نوآورانه و برجسته علمی، فناوری و پژوهشی در سطح ملی و بین‌المللی در مرزهای دانش، دارابودن جایزه بین‌المللی، داشتن شهرت جهانی و یا منطقه‌ای، دارابودن آثار علمی، پژوهشی و فناوری در جهت کمک به تمدن نوین اسلامی، تأسیس یا هدایت شرکت‌های دانش‌بنیان، کارآفرینی، شاگردپروری و هدایتگری علمی و فرهنگی از اهم ضوابط در تعیین برگزیدگان بوده است.

در این مراسم اعظم ایرجی زاد، عباس بازرگان، احمدرضا ده پور، علی‌اکبر رشاد، عباسعلی زالی، حسین صفایی، سید کاظم علوی پناه، محمود فتوحی فیروزآباد، اردشیر قوام زاده، محمدمهدی کیانی، محمود مهرداد شکریه و محمدحسین نصر اصفهانی نخستین نشان عالی دانش کشور را دریافت کردند و به‌این‌ترتیب، دانشگاه تهران با ۵ برگزیده، دانشگاه علوم پزشکی با ۲ برگزیده، دانشگاه صنعتی شریف با ۲ برگزیده، دانشگاه علم و صنعت با ۱ برگزیده، پژوهشگاه رویان اصفهان با ۱ برگزیده و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با ۱ برگزیده در دوره نخست اعطای این نشان حضور داشتند.

در پایان مراسم، به برگزیدگان نخستین نماد نشان عالی دانش در نماد آموزش عالی ایران، علاوه بر لوح تقدیر و نشان عالی دانش، ۲۰ قطعه سکه بهارآزادی اهدا شد.

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 106939

مطالب مرتبط :
یک روش درمانی جدید و مؤثر در درمان سرطان گلیوما

یک روش درمانی جدید و مؤثر در درمان سرطان گلیوما؛

درمان هایپرترمیا رشد تومور را با کمک نانوذرات مهار می‌کند

مطالعات محققان دانشگاه تهران که در همکاری با محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است، نشان داد که درمان هایپرترمیا با کمک نانوذرات به طور قابل‌توجهی توانست رشد تومور را مهار کند.

تشان عالی دانش

در راستای معرفی چهره‌های علمی ایران؛

نگاهی به سوابق علمی شخصیت‌هایی که نشان عالی دانش را دریافت کردند

"نشان عالی دانش" نشانی مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران است که در دوره نخست آن به ۱۲ شخصیت علمی برگزیده برای تقدیر از مقام علمی آنها اعطا شد.

توجه به  سقط جنین های غیر مجاز در کشور

توجه به سقط جنین های غیر مجاز در کشور

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های خوزستان گفت: توجه به سقط جنین‌های غیرمجاز، باید بعنوان فوری‌ترین و ضروری‌ترین اقدام در دستور کار شورای عالی جمعیت قرار گیرد.

دان

به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در بندرعباس آغاز شد: برگزاری دومین مدرسه میدانی سلامت در حوادث و بلایا

دومین مدرسه میدانی سلامت در حوادث و بلایا با حضور استاتید برجسته کشور، دانشجویان و دانش آموختگان حوزه های تخصصی حوادث و بلایا در بندرعباس و قشم به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز بکار کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب