اختراعی که جان زخمی های جنگی را نجات می دهد

محققان ایرانی نوعی هیدروژل ابداع کرده اند که برای بند آوردن خونریزی در جراحت های سربازان در میدان جنگ مناسب است.این هیدروژل شفاف نسب به گرما واکنش می دهد و با سرنگ به محل تزریق می شود.

خونریزی علت اصلی مرگ پس از جراحات افراد در میدان جنگ است. هرچند هم اکنون چند داروی بند آورنده خونریزی به طور تجاری در بازار وجود دارند اما آنها الزامات مهم برای توقف خونریزی جراحات در میدان جنگ را ندارند.

در همین راستا گروهی از محققان ایرانی هیدروژل های نازک برشی(T-STH) ابداع کردند که از یک پلیمر واکنش دهنده به گرما(پلی واکنش دهنده به گرما ، پلی (N-ایزوپروپیل آکریل آمید) (p(NIPAM)) و نانودیسک‌های سیلیکات هموستاتیک(LAPONITE) ساخته شده و به عنوان عامل بندآورنده خون(هموستاتیک) تزریقی کم تهاجمی به کار می رود.

هیدروژل‌ نازک‌ برشی (T-STH) ابداع شده از لحاظ فیزیولوژیکی پایدار است و می توان به آسانی و با کمک یک سرنگ سوزن آن را تزریق کرد و شاهد بهبود مکانیکی سریع وضعیت بود.

علاوه بر آن این روند نشان دهنده یک فرایند انعقاد خون وابسته به دما به دلیل انتقال فاز ماده p (NIPAM) است. در تست های انجام شده، این هیدروژل زمان لخته شدن خون در شرایط آزمایشگاهی را در دمای فیزیولوژیکی در مقایسه با دمای اتاق بیش از ۵۰ درصد کاهش داد. همچنین با تشکیل یک پلاگ زخم، به طور قابل توجهی میزان از دست رفتن خون در یک مدل خونریزی خارج از بدن با نرخ های جریان خون مختلف جلوگیری می کند.

مهم تر از آن، T-STH ابداعی محققان ایرانی از نظر از دست دادن خون و زمان لخته شدن خون در مدل خونریزی کبد موش آزمایشگاهی با یک هموستات تجاری موجود به نام Floseal، قابل مقایسه است.

در کنار این موارد باید اشاره کرد هنگامیکه وضعیت خونریزی تثبیت شد، هیدروژل مذکور را می توان به راحتی با استفاده از شستشوی سرد سالین بدون خونریزی مجددپاک کرد. بقایای آن نیز روی زخم باقی نمی ماند.

در کل این هیدروژل می تواند به عنوان عامل بندآورنده خون یا همان هموستات کمک های اولیه برای درمان خونریزی های خارجی در شرایط اضطراری استفاده شود.

/سهراب شهیدی

زمان انتشار: شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۷:۲۹

شناسه خبر: 107007

مطالب مرتبط :
تحول عظیم «نانوسازان جوان» در اقتصاد/ مشکل بی‌آبی کشاورزی با «هیدروژل نانو کامپوزیتی» حل شد

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

تحول عظیم «نانوسازان جوان» در اقتصاد/ حل مشکل بی‌آبی کشاورزی با «هیدروژل نانو کامپوزیتی»

سمیرا رازانی بانوی نخبه لرستانی با تولید هیدروژل نانو کامپوزیتی کشاورزی یک دستاورد فناورانه و دانش‌بنیان را برای رشد و توسعه کشاورزی استان به ارمغان آورده است.

MIT چسبی اختراع کرد که جراحات آغشته به خون را سریعاً مهر و موم می‌کند

MIT چسبی اختراع کرد که جراحات آغشته به خون را سریعاً مهر و موم می‌کند

محققان MIT، با الهام از نحوه چسبیدن نوعی صدف (برناکل) به سنگ، یک چسب پزشکی اختراع کرده‌اند که می‌تواند بافت های آسیب دیده را ببندد و خونریزی را در عرض ۱۵ ثانیه متوقف کند.

هیدروژل

یک فناوری جدید در خدمت دنیای پزشکی

نابودی میکروب ها با پانسمان زخم هیدروژل به وسیله ی پروتئین های سیستم ایمنی بدن

این فناوری در حال حاضر توسط شرکت Spinoff Chalmers Amferia در حال تجاری سازی است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب