سنجش گرانش سیارک توسط کاوشگر کوچک اروپا

سازمان فضایی اروپا قصد دارد یک ماهواره کوچک به اندازه موبایل روی یک سیارک قرار دهد تا گرانش آن را بررسی کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، به نقل از اسپیس، تکمیل تست های خلا و همچنین ارتعاش را برای کاوشگر سیارک GRASS توسط این سازمان انجام گرفته است. GRASS طوری طراحی شده تا گرانش سطح سیارک «دیمورفوس»را اندازه گیری کند.سال گذشته میلادی فضاپیمای DARTناسا به عنوان بخشی از یک ماموریت فضایی با آن برخورد کرد. قطر دیمورفوس ۱۶۰ متر است که تقریبا به اندازه ساختمان VAB در مقر فضایی کندی در ایالت فلوریدا آمریکا است. هرچند این ساختمان عظیم اما به نظر می رسد سیارک مذکور در حقیقت یکی از کوچکترین سنگ های آسمانی در منظومه شمسی است که تاکنون انسان آن را رصد کرده است.

بنابراین اندازه گیری گرانش آن کار آسانی نیست زیرا گرانش یک جسم آسمانی مانند سیارک بسیار کمتر از یک سیاره است.

از سازمان فضایی اروپا اوزگورر کاراتکین در بیانیه ای در این باره می گوید: اندازه گیری گرانش سیارک کار ساده ای نیست زیرا این جسم بسیار کم حجم تر از سیاره است. پر واضح است که عملکرد واقعی گرانش سنج را نمی توان به طور مستقیم روی زمین نشان داد، اما تست های آزمایشگاهی در کنار شبیه سازی ها نشان داده اند ما برای ردیابی چنین گرانش پایینی به حساسیت بالایی دست یافته ایم.

 توسط رصد خانه رویال بلژیک و شرکت EMXYS در اسپانیاGRASS توسعه یافته است.این کاوشگر به اندازه یک دستگاه کنترل بازی رایانه ای با وزن فقط ۳۳۰ گرم است که برای حرکت کردن به نیم وات برق نیاز دارد.

ابزار مذکور با استفاده از دو تیغه چرخنده برای اندازه گیری نوسانات گرانش روی سطح دیمورفوس کار می کند. این نوسانات توسط سیارک دیدیموس( سیارک مادر) ایجاد می شوند. چرخش تیغه ها تحت تاثیر کوچکترین تغییرات محیطی است و به همین دلیل GRASS. می تواند با دقت بالا و در یک ۱۰ هزارم میلیمتر فعالیت کند که کمتر از یک میلیونم گرانش زمین است.

اخیرا در تست های آزمایشگاه سیستم های مکانیکی سازمان فضایی اروپا، کاوشگر در یک اتاق خلا گرمایشی و در معرض دمای بالا قرار گرفت تا وضعیت مشابه فضا شبیه سازی شود. ابزارهای کوچک این کاوشگر باید بتوانند مرحله پرتاب موشک را پشت سر بگذارند، برای همین منظور روی GRASS مجموعه ای از تست های ارتعاشی انجام شد تا سفر آینده آن را شبیه سازی کند.

 همراه یک ماهواره کیوب ست به نام Juventas به سمت دیمورفورساین ابزار حرکت می کند. این عملیات بخشی از ماموریت Hera سازمان فضایی اروپا برای دفاع سیاره ای است.

زمان انتشار: دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۸:۱۰

شناسه خبر: 107038

مطالب مرتبط :
همکاری آژانس فضایی اروپا با چین متوقف شد

ایستگاه فضایی تیانگونگ چین؛

همکاری آژانس فضایی اروپا با چین متوقف شد

آژانس فضایی اروپا می‌گوید که هیچ برنامه‌ای برای اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی تیانگونگ چین ندارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب