در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد:

تب کریمه کنگو بیخ گوش جهرم

بیماری تب کریمه کنگو یکی از تب‌های خونریزی دهنده ویروسی می‌باشد که توسط ویروس‌های گروه نایرو ( نایرو ویروس ) و در فصول گرم ایجاد می‌شود.

«تب کریمه کنگو بیخ گوش جهرم»؛ این عنوان باعث شد که خبر‌نگار علم و فناوری در جهرم به سرآغ دکتر محمدجعفر محبی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم برود. 
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: بیماری تب کریمه کنگو یکی از تب‌های خونریزی دهنده ویروسی می‌باشد که توسط ویروس‌های گروه نایرو ( نایرو ویروس ) ایجاد می‌شود. 
 
دکترمحبی تاریخچه این ویروس را در سال ۱۹۴۲ عنوان کرد و گفت: اولین مورد در کریمه اتفاق افتاد؛ بعد از آن یک اپیدمی در سال ۱۹۴۴ دویست نفر ازسربازان کریمه را مبتلا کرد. در سال ۱۹۵۶ در کنگو این بیماری شیوع یافت و در سال ۱۹۶۹ این بیماری شناخته شد. 
 
وی اذعان داشت: اولین بار، جرجانی پزشک ایرانی در کتاب گنجینه خوارزمشاه این بیماری را شرح داده است. 
 
دکتر محبی علائم درگیری این بیماری را چنین بیان کرد: یک بیماری تب دار حاد ویروسی می‌باشد که موجب طغیان‌های شدید می‌گردد و تا ۴۰ درصد موجب مرگ و میر می‌شود. 


 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم به تاریخچه شیوع ویروس (CCHF) در ایران اشاره کرد: تا سال ۱۳۷۸ موردی ثبت نشده است؛ ولی در سال ۱۳۷۹ تعداد ۸۲ مورد مشکوک از ایران گزارش شد که ۲۳مورد مثبت قطعی و از این تعداد ۶ نفر فوتی گزارش شد. 
 
وی اظهار کرد: پس از بستری موارد مشکوک و ارسال گزارش از بیمارستان‌ها، ما نمونه‌گیری انجام می‌دهیم و در صورت مثبت شدن بیماری مراحل درمان آغا خواهد شد. 
 
دکتر محبی اولین مورد بیماری را درشهرستان جهرم در سال ۸۷ بیان کرد و افزود: در آن سال ما مواردی از بیماری تب کریمه کنگو داشتیم که از منطقه بنارویه لارستان مبتلا شده بودند و در بیمارستان پیمانیه بستری گردیدند. یک خانم خانه دار که بر اثر این بیماری فوت کرد؛ پرستاری که از بیمار مراقبت می‌کرد نیز مبتلا که خوشبختانه بهبود یافت. 
 
معاون بهداشت دانشگاه جهرم خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۷ تاسال ۱۴۰۱ مورد مثبت نداشتیم؛ ولی امسال یک مورد مثبت در بیمارستان سیدالشهدا گزارش شد که از زرین دشت مراجعه کرده بود. خانم ۳۶ ساله که متأسفانه به علت دیر مراجعه کردن بر اثر خونریزی درگذشت. 
 
وی به روش انتقال این ویروس اشاره کرد و گفت: ویروس تب کریمه کنگو از طریق کنه منتقل می‌گردد؛ همچنین انتقال آن از طریق تماس با لاشه حیوان از طریق ذبح غیر بهداشتی، تماس با خون و ترشحات حیوان آلوده و تماس با گوشت تازه دام آلوده منتقل می‌گردد. 
 
‌دکتر محبی فصل شیوع و افزایش این بیماری را در فصل بهار و تابستان به علت تولیدمثل کنه‌ها بیان کرد. 
 
وی از مردم خواست تا برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری از مصرف جگر خام ونیم پخت خودداری کنند و تأکید کرد: ویروس در شرایط معمولی به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در لاشه زنده می‌ماند در خون جگر در ۴۰ درجه سانتیگراد حداقل تا ۱۰ روز زنده است. 
 
معاون بهداشت دانشگاه جهرم با بیان اینکه ذبح دام باید در کشتارگاه انجام شود، تصریح کرد: جلوگیری از کشتار دام‌ها در مغازه‌ها و یا در خیابان به علت تماس مردم با لاشه در کنترل و پیشگیری این بیماری قطعاً مؤثرخواهد بود. 
 
‌دکتر محبی توجه به بهسازی کشتارگاه و داشتن بخش پیش سرد در کشتارگاه را عامل بسیار مهم جهت پیشگیری این بیماری خواند و افزود: با این فرآیند، گوشت‌ها بلافاصله بعد از ذبح در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد و حداقل ۲۴ ساعت بعد، به مردم عرضه گردد تا در صورت الوده بودن دام به ویروس با توجه به قرار گرفتن در پیش سرد کشتارگاه این ویروس از بین برود.

 

گفت وگو از زینب زمانیان

انتهای پیام /

زمان انتشار: سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۵:۳۴

شناسه خبر: 107058

مطالب مرتبط :
هموديتا رتبه برتر اولین

هموديتا رتبه برتر اولین "استارتاپ ویکند سلامت و گردشگری" دانشگاه علوم پزشکی جهرم

رویداد اولین استارت آپ ویکند سلامت و گردشگری دانشگاه علوم پزشکی جهرم بعد از سه روز رقابت بکار خود پایان داد.

اولین دستگاه برش لیزر فلز در جهرم توسط یک بسیجی ساخته شد

اولین دستگاه برش لیزر فلز در جهرم توسط یک بسیجی ساخته شد

محمد رضا چرخشت جوان خلاق بسیجی، طراح و سازنده ماشین الات صنعتی، با ساخت دستگاه سی ان سی برش فلزات لیزری و پلاسمایی در باب صنعت گری حرف جدیدی برای گفتن دارد.

تصویر

از ابتدای سال تاکنون؛

شناسایی ۴ بیمار مبتلا به تب کریمه کونگو در یزد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از شناسایی ۴ بیمار مبتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کونگو از ابتدای سال تاکنون در استان یزد خبر داد.

جشن پروانه های نارنجی

گزارش تصویری/ به مناسبت روز جهانی ام اس برگزار شد:

جشن پروانه های نارنجی

مراسمی به مناسبت روز و «با شعار همبستگی ملی برای درک درست و واقعی از ام اس» با حضور مسئولین شهرستان و اعضای خانواده ی پروانه های نارنجی این انجمن برگزار شد. علم، برخی از نگاهها و مسئولین، هنوز بدهکار لایه های پنهان سلامتی می باشند... ام اس هنوز درمان قطعی ندارد.

سید علی اکبر باقریان

در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری مطرح شد:

تحقق رشد تولید با بکار گیری دانش بومی

یک جوان مخترع و کارآفرین موفق در حوزه کشاورزی گفت: بکار بردن دانش بومی جهت تحقق شعار سال گامی تاثیر گذار خواهد بود.

ص

تب کریمه کنگو دراستان هرمزگان

بررسی ۶۰ مورد مشکوک مبتلا به تب کریمه کنگو دراستان هرمزگان در سال گذشته

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی است که در اثر گزش کنه منتقل می شود و تماس با ترشحات بدن ،خون و گوشت دامی که توسط کنه مورد گزش قرار گرفته و یا تماس مستقیم با کنه موجب انتقال بیماری می شود .

فعالیت ۹۹  مرکز خدمات بهداشتی و درمانی و ۹۰ پزشک خانواده در سطح شهرستان جهرم و خفر/ رسانه ناقل خوب فرهنگی در بحث آموزش سلامت است

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد:

فعالیت ۹۹ مرکز خدمات بهداشتی و درمانی و ۹۰ پزشک خانواده در سطح شهرستان جهرم و خفر

معاون بهداشت دانشگاه جهرم گفت: ۹۹ خانه بهداشت، مرکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی و مرکز خدمات جامع سلامت و ۹۰ پزشک خانواده در سطح شهرستان جهرم و خفر فعال است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب