درددل گوجه کاران هرمزگاني

آفتي که بلاي جان گوجه فرنگي مي شود

 شب پره مينوز که ابتدا بعنوان ضد آفت مورد استفاده کشاورزان قرار مي گرفت هم اکنون مهم ترين آفت گوجه فرنگي محسوب مي شود و بوته ها ي اين گياه را عقيم مي کند.

به گزارش خبرگزاري علم وفناوري از هرمزگان ، پروانه مينوز يا شب پره مينوز با عناوين مختلفي از جمله بيد گوجه فرهنگي، کرم مينوز برگ گوجه فرنگي و مينوز برگ و ساقه سيب زميني در جامعه شناخته مي شود.

اين حشرات معمولا به طول ??ميليمتر و داراي پولک هاي خاکستري مايل به نقره اي با لکه هاي سياه بر روي بالهاي جلو و شاخک هاي آن يک درميان روشن و تيره هستند که تخم هاي خود را زير سطح برگ ها مي گذارد البته گفتني است که تخم هاي اين آفت بيضي شکل و در ابتدا به رنگ سفيد يا کرمي بوده اما قبل از تفريخ تيره مي شود.

منشاء شب پره مينوز  از آمريکاي لاتين است که از طريق انتقال بقاياي گياهي خانواده سولاناسه  در مدت زمان کوتاهي اين آفت توانست به کشورهاي همسايه کشورمان مانند ترکيه ، بحرين و کويت وارد شود.

ابتدا لاروي اين حشره بعنوان ضد آفت و براي از بين بردن ساير آفات کشاورزي در اختيار کشاورزان قرار گرفت  تا بتوانند آفت هاي مخرب محصولات کشاورزي خود را از بين ببرند اما متاسفانه پس از مدتي که مورد استفاده قرار گرفت شاهد خسارت و زيان هايي از سوي خود  اين ضد آفت شده اند و بعنوان آفت مخرب، کيفيت و کميت محصولات کشاورزي را از بين مي برد.

اين آفت در تمام مراحل رشدي خود به بوته هاي گوجه فرنگي خسارت ميزند و در تمام سنين لاروي احتمال خسارت به سبب تغذيه‌ي اين حشره وجود دارد.

خسارت  هاي ناشي از اين آفت را مي توان در مراحل مختلف رشدي گياهان از جمله گل، برگ، ساقه و در مرحله ميوه دهي به ميوه ميزبان مشاهده کرد اما بيشترين خسارت اين آفت  را بر روي برگ ها و لهيدگي ميوه ها مي توان ديد در واقع با تغذيه از برگ، ساقه وميوه عملکرد محصول را به شدت مورد تاثير قرار مي دهد. و صد دردصد محصولات کشاورزي را نابود مي کند.

آفت شب پره مينوز دشمن گوجه فرنگي است

رنجبر يکي از کشاورزان هرمزگاني  با اشاره به وجود آفت مينوز در زمين هاي کشاورزي گفت: از سال ?? که در حوزه کشاورزي مشغول فعاليت شدم لارو اين حشره از قبل در اختيار کشاورزان قرار داده شده بود و بعنوان ضد آفت مورد استفاده کشاورزان قرار مي گرفت.

وي افزود: پس از گذشت مدتي شب پره مينوز که بعنوان ضد آفت مورد استفاده قرار مي گرفت اکنون به آفتي براي محصولات کشاورزي از جمله گوجه فرنگي تبديل شده و خسارات بسياري را براي کشاورزان به بار مي آورد.

اين کشاورز هرمزگاني تصريح کرد: شب پره مينورز تا عمق ?? سانتيمتري در زمين فرو رفته و ريشه بوته هاي درختان را از بين مي برد به گونه اي که همچون بوته هاي آتش زده به نظر مي رسد.

رنجبر با اشاره به اينکه شب پره مينوز دشمن گوجه فرنگي است، بيان کرد: وجود سوراخ هاي بيشمار بر روي گوجه فرنگي و سيب زميني ها ناشي از صدمات اين حشره به بوته هاي اين صيفي جات است.

وي ادامه داد: با توجه به اينکه خريد سموم براي از بين بردن اين آفت بسيار گران و به صرفه نيست، راهکاري که اکثر کشاورزان براي از بين بردن آن استفاده مي کنند اين است که يک ظرف بزرگ را پر از آب مي کنند و چراغي را در وسط آن روشن مي کنند زيرا پس از اينکه اين حشرات اطراف روشنايي چراغ جمع مي شوند اندکي بعد مي ميرد و در درون آب مي افتند.

چسب جذب حشرات آبي يا زرد يکي از راههاي مقابله با  پروانه مينوز 

يکي از کشاورزان تيرور  با بيان اينکه اهالي منطقه اصطلاح پروانه مينوز را بکار مي برند، گفت: پروانه مينوز بوته گوجه فرنگي را خراب مي کند و از رشد آن جلوگيري مي کند به گونه اي که بوته ها را عقيم مي کند و هنگام برداشت محصول سوراخ هايي بر روي گوجه فرنگي ديده مي شود که  ناشي از صدمات اين آفت است.

اين کشاورز هرمزگاني با اشاره به اينکه سم پاشي و چسب جذب حشرات به رنگ آبي يا زرد از راههاي مقابله با اين آفت هست، اظهار کرد: هزينه خريد هر ليتر سم ??? تا ??? هزار تومان مي باشد و براي کشاورزاني که سطح زير کشت بيشتري دارند مقرون به صرفه نيست.

وي افزود: در روش چسب حشرات  از لامپ آبي رنگ و مايع ظرفشويي و يا ريکا استفاده مي کنند به اين صورت که مايع ظرفشويي را بر روي سطح پارچه اي مي ريزند و سپس لامپ را زير پارچه يا سطح روشن نگه مي دارند که سبب مي شود حشره مينوز يا آفت ديگه اي بر روي سطح مورد نظر بچسبد.

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۶:۳۸:۴۹

شناسه خبر: 16513

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب