گفت و گوي اختصاصي خبرگزاري علم و فناوري با پزشک ريپورت شده توسط دولت ترامپ؛

صفر تا صد ماجراي بازداشت در فرودگاه بوستن از زبان دکتر محسن دهنوي/ براي يادگيري آخرين شيوه هاي مقابله با سرطان رفته بودم، راهم را ادامه ميدهم

نخبه گلستاني که شامگاه گذشته از دانشگاه بوستون آمريکا به ايران ديپورت شد گفت : نزديک به 30 ساعت به همراه همسر و سه فرزند خردسالم در بازداشت پليس فرودگاه بوستون بوديم که حتي اجازه تماس با خانواده و وکيلم را به ما ندادند .

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از استان گلستان ؛ سيد محسن دهنوي نخبه و پژوهشگر گلستاني که شب گذشته به دستور ترامپ رئيس جمهور آمريکا و در پي اجراي فرمان مهاجرتي از فرودگاه بوستون آمريکا به تهران بازگشت در گفتگوي اختصاصي با خبرگزاري علم و فناوري اظهار کرد : واقعيت اينست که از همان دوران دبيرستان که در شهر گنبد کاووس بودم و بعد از آن که وارد دانشگاه صنعتي شريف شدم ، در مقطع دکتري در حوزه نانو بيوتکنولوژي با روش هاي درمان سرطان آشنا شدم و از آنجاييکه منطقه اي که در آن زادگاه من بود يعني استان گلستان و منطقه گنبد کاووس قطب سرطان بوده اند هميشه به دنبال روش هايي براي درمان اين بيماري بودم .

دهنوي افزود : در حال حاضر  روشهاي درمان سرطان مثل شيمي درماني در کشور ما هم احتمال موفقيت پايين و  هم عوارض جانبي بالايي دارد و از طرفي الان در دنيا روشهايي وجود دارد که هم درصد موفقيت و احتمال بهبودي بالايي داشته و هم اينکه عوارض جانبي کمتري دارند لذا با توجه به اينکه  استان گلستان جزو سه استان اول مبتلايان سرطان هست ، خود همين انگيزه اي بود که ما تعامل کنيم با مراکز خارجي تا بتوانيم دانش فناوري درمان سرطان را به داخل کشور انتقال دهيم .

وي با اشاره به اينکه دانشگاه هاروارد پيشرفه ترين آزمايشگاه ها و بالاترين سطح را در زمينه درمان سرطان دارد ، تصريح کرد : دو سال پيش به واسطه مقاله اي که در مجله نيچر يکي از مجلات معتبر دنيا دادم دانشگاه هاروارد براي همکاري با بنده اعلام موافقت کرد لذا يک فرصت همکاري تعريف کرديم تا دوره پسادکتري را به آنجا رفته و بر روي روش هاي جديد درمان سرطان کار کنم و بعد بياييم در داخل کشور براي بيماران خودمان از اين روش ها استفاده کنيم .

دهنوي ادامه داد : اين اتفاق افتاد و  ما رفتيم دانشگاه صنعتي شريف و هماهنگي ها انجام و دعوتنامه هم صادر شد و اسفندماه بود که مدارک خودم را تحويل سفارت آمريکا دادم و ويزا گرفتم و تقريبا دو شب پيش بود که به آمريکا رفتم و در فرودگاه بوستون بود که ماموران فرودگاه مرا به همراه همسر و سه تا بچه خردسالم بازداشت کردند و نزديک به 30 ساعت ما را نگه داشتند بدون اينکه اجازه دهند با خانواده و يا وکيل تماس داشته باشيم .

اين نخبه پزشکي ايران اضافه کرد : بعد از اين حرکت پليس فرودگاه بوستون به آنها اعتراض کردم و دليل کارشان را پرسيدم که جواب قانع کننده اي ندادند و گفتند که ما يک سري پروتکل هايي داريم و طبق آن نمي توانيم به شما اجازه حضور در آمريکا را بدهيم . من گفتم اگر اجازه ورود ندارم پس چرا ويزا داديد که الان با زن و سه تا بچه در اين فرودگاه باشم ولي در مجموع جواب قانع کننده اي نشنيدم.

واکنش محافل دانشگاهي و سياسي آمريکا در قبال اين قضيه چي بود ؟

دهنوي : دانشگاه هاروارد که دعوت کننده اصلي بود به اين قضيه اعتراض کرد و در کل همکاري خوبي داشت ، حتي رئيس دانشگاه هاروارد به ترامپ رئيس جمهور آمريکا نامه نوشت و به اين رفتار وي اعتراض کرد ، شهردار بوستون هم وارد عمل شد و جامعه دانشگاهي آمريکا نيز در اين سي ساعت که بازداشت بوديم خيلي پيگيري کردند و آنقدر فشارها را روي پليس زياد کردند تا مجبور شدند ما را آزاد کنند  ، رفتار جامعه دانشگاهي آمريکا متفاوت با رفتار دولت بود ، نخبگان آنجا حتي تا فرودگاه هم آمدند و پيگيري سنگيني در توييتر و شبکه هاي اجتماعي داشتند که باعث عقب نشيني دولت و پليس شد .

من در واقع انتظار داشتم در همان دقايق اوليه اگر به من اجازه ورود نمي دهند حداقل با اولين پرواز به تهران باز گردم نه اينکه 30 ساعت در بازداشت باشم که نهايتا شب گذشته به فرودگاه امام خميني (ره) بازگشتيم .

اعتراض جان کري به چه دليل بود ؟

کلا بعد از اين حادثه يک فضاي بدي در آمريکا عليه ترامپ ايجاد شد که دانشگاهها و نخبگان شروع به انتقاد از سياستهاي مهاجرتي رئيس جمهورکردند ، در ادامه جان کري نيز در پيامي که داد گفت که سياستهاي سختگيرانه ترامپ باعث چنين حوادثي مي شود و به آن انتقاد کرد .

با اينکه من آنجا توضيح داده بودم که در کشور ما در سال بين چند صد هزار نفر با بيماري سرطان دست و پنجه نرم مي کنند و خيلي ها هم مي ميرند بويژه در جايي که من متولد شدم يعني آزادشهر و گنبد کاووس به قطب سرطان مشهور است و ما تلاش داريم براي سلامت مردم به اين روش ها دست پيدا کنيم  اما رفتار خوبي با ما نشد .

واکنش دولت ما در قبال اين قضيه چگونه بود ؟

دکتر ستاري معاون علم وفناوري رئيس جمهور در اين باره بيانيه داد و من هم از ايشان بخاطر اين بيانيه و حمايتهايشان تشکر مي کنم .

در داخل کشور هم بدنه دانشگاهي و نخبگاني خيلي خوب حمايت و پيگيري کردند ،  من تشکر مي کنم از دانشگاهها و اساتيد که ايميل کردند و نامه نگاري و پيگيري کردند و خيلي موثر بود.

برنامه ات براي آينده چيست ؟

ببينيد قاعدتا ما اين مسير را نبايد متوقف کنيم و مصمم تر از گذشته بايد به اين فناوري دست پيدا کنيم .

با اين قصه زمان ما براي رسيدن به اين روش هاي درماني کند تر شده اما دانشگاه هاروارد و خود اساتيد اين دانشگاه خيلي همراه هستند و به اين فکر مي کنم که با يک تعامل مشترک بشود کار را ادامه داد تا ان شاء الله يک قدمي براي بهبود وضعيت سرطان کشور برداريم .

گفتني است سيد محسن دهنوي فرزند مرحوم سيد فاضل دهنوي فرماندار سابق آزادشهر در دولت دهم بود که سال گذشته در راهپيمايي اربعين در کيلومتر 80 نجف و کربلا دار فاني را وداع گفت و پيکرش طبق وصيت وي در قبرستان وادي السلام دفن گرديد .

انتهاي پيام /

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸:۲۵

شناسه خبر: 23425

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب