به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، علت مرگ و میر پرندگان یاکریم در منطقه زرآباد کنارک بیماری نیوکاسل بود.

رئیس سازمان محیط زیست سیستان و بلوچستان بیان داشت: پس از مشاهده مرگ و میر در بین پرندگان یاکریم در منطقه زرآباد، مرگ هیچگونه پرنده وحشی و یا اهلی دیگری در این منطقه گزارش نشد.

نیره پورملایی گفت: پس از بررسی کارشناسان ادارات کل محیط زیست و دامپزشکی استان در مدت یک هفته مشخص شد که این پرندگان به بیماری نیوکاسل مبتلا هستند.

وی خاطرنشان کرد: در ابتدا علائمی مثل اسهال، لاغری و خونی بودن نای پرندگان در لاشه آنها مشاهده شد که فقط نوع پرنده، یاکریم به آن مبتلا شده بود، این نوع علائم مسئله آنفولانزای پرندگان را به سرعت رد کرد.

رییس سازمان دامپزشکی سیستان و بلوچستان در خصوص این بیماری گفت: نمونه برداری انجام شده از این پرندگان نشان داد که آنها به ویروس نیوکاسل مبتلا شده اند. بیماری نیوکاسل نوعی بیماری ویروسی است که باعث اختلال تنفسی، عصبی و گوارشی در پرندگان می شود.

نیوکاسل چیست؟

بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی واگیردار شایع در میان بسیاری از انواع پرندگان است که دستگاه تنفسی، دستگاه گوارشی، روده‌ای و دستگاه عصبی را درگیر می‌کند. این بیماری اولین بار در سال ۱۹۲۶ در نیوکاسل انگلستان تشخیص داده شد.

نیوکاسل یکی از مهم‌ترین بیماری‌های پرندگانی است که به صورت صنعتی و متراکم پرورش داده می‌شوند و گله‌های بسیاری از جوجه‌های گوشتی در صورت عدم واکسیناسیون با این بیماری درگیر می‌شوند. این بیماری در سال ۱۳۲۹ در ایران شناسایی شده‌است.

حسینی افزود: علائم نیوکاسل با توجه به نوع ویروس، میزان سلامتی و سن پرنده و گونه میزبان متفاوت است. این علائم شامل نشانه‌های تنفسی همچون تنگی نفس و سرفه، نشانه‌های عصبی چون افسردگی، بی‌اشتهایی، افتادن بال‌ها و فلجی، گیج خوردن سر و گردن، به دور خود چرخیدن، لرزش، تورم چشم و گلو، اسهال آبکی و سبز، و ناهنجاری و کاهش تخم در پرندگان تخم‌گذار می‌شود.

بر اساس یافته های کلینیک گروه علوم پزشکی تهران، بیماری نیوکاسل یکی از خطرناکترین بیماریهای ویروسی طیور بوده و به شدت مسری است، عامل این بیماری پارامیکسو ویروسی است که پرندگان و انسانها را به این بیماری مبتلا می کند، ویروس این بیماری از طریق دهان، ارتباط تنفسی و مدفوع منتقل می شود. 

این بیماری در گونه های مختلف پرندگان اهلی و وحشی دیده شده که از طریق هوا به طیور و پرندگان زینتی منتقل می شود، این بیماری معمولا تلفات زیادی در طیور دارد.

چه کسانی در معرض این ویروس قرار می گیرند؟

انسان هایی که معمولاً با طیور، پرندگان زینتی، فرآورده های طیور، ترشحات و گوشت مرغ تماس دارند در خطر ابتلا به این بیماری هستند، دوره کومون این بیماری فقط یک یا دو روز است.

علائم این بیماری در انسان

تب و لرز، بی حالی و عفونت به صورت موضعی در چشم( تورم ملتحمه) همراه با ریزش اشک، سوزش ودرد شدید، سرگیجه و بیخوابی از علائم این بیماری در انسان بوده که قابل درمان است و پس از تشخیص و درمان حدود 3 هفته طول می کشد تا فرد سلامتی کامل خود را به دست آورد.

اخطار

این بیماری بین انسان و حیوان مشترک می‌باشد و می‌توان گفت کسانی که با این پرندگان بیمار به نوعی در ارتباط می‌باشند قابل انتقال می‌باشد این ارتباط می‌تواند به صورت مستقیم با پرندگان زینتی ویا فرآورده‌های طیورو حتی ترشحات و گوشت مرغ انتقال یابد و این بیماری در انسان بصورت ریختن اشک از چشم بی خوابی، سر گیجه را از علائم این بیماری دانست و در انسانها قابل درمان می‌باشد.

انتهای پیام/